MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czternasta lista recenzji akcji "Czytam, bo lubię"

Redakcja

1. Rene Gościnny, MIKOŁAJEK I INNE CHŁOPAKI
Moja ulubiona książka to "Mikołajek i inne chłopaki. Napisał ją Rene Goscinny.
Mikołajek, razem ze swoimi kolegami z klasy: Alcestem, Ananiaszem, Kleofasem, Gotfrydem, Rufusem oraz Maksencjuszem, przeżywa różne przygody. Pewnego dnia główny bohater dostał kredki od swojej babci. Zabrał je do szkoły, aby pokazać kolegom. Przy okazji wywołał spore zamieszanie, w czasie którego zginęła jedna kredka. Mikołajek dostał uwagę i zapłakany wrócił do domu. Tam okazało się, że poszukiwana kredka cały czas leżała pod drzwiami jadalni. Jakie inne przygody spotkały Mikołajka?
Zachęcam was do przeczytania tej książki, bo jest ciekawa i śmieszna. Kiedy ją czytałam po raz drugi, zachwycałam się coraz bardziej jej treścią.
Ewelina Tyszka, Szkoła Podstawowa w Szumowie

2. Susan Collins, IGRZYSKA ŚMIERCI
Sięgnęłam po tę książkę po przeczytaniu świetnego opisu na okładce.
Historia Katriss zaczyna być bardzo popularna.
Całość akcji rozgrywa się w państwie Panem, gdzie panuje głód i reżim. Najgorzej jest w Dwunastym Dystrykcie, gdzie mieszka główna bohaterka książki. Właśnie zbliża się dzień Dożynek, które organizowane są tylko po to, aby z każdego z Dwunastu Dystryktów wybrać dwójkę młodych ludzi, którzy będą walczyć na arenie o życie. Zasady są takie, że wygrywa osoba, która najdłużej pozostanie przy życiu. Katriss spodziewa się, ze zostanie wybrana. Jednak dzieje się inaczej: zostaje wybrana jej młodsza siostra, która ma niewielkie szanse na przeżycie. Katriss zgłasza się na ochotnika zamiast niej. Wylosowanym partnerem zostaje Peeta, chłopak, który nie jest obojętny bohaterce, a zdaje sobie sprawę, że z nim też będzie musiała walczyć.
Książka ta zadziwiła mnie szybkim tempem wydarzeń. Autorka zadbała tez o wszystkie detale. Katriss była narratorem powieści. Zaskoczyło mnie to, że nie musiałam wysłuchiwać o romantycznych ściskających za serce scenach. Bohaterka była zwykłą istotą, która musiała jeść, brudzić się i bać, a to pozwoliło mi bardziej się z nią utożsamiać. Musze też powiedzieć, że bohaterka ani trochę mnie nie zawiodła.
Ze względu na przeżycia bohaterów oryginalny tytuł "Głodowe Igrzyska" wydaje mi się bardziej trafiony.
Osobiście nie mogę się doczekać aż w moje ręce trafią kolejne części i jednocześnie chce polecić Wam wszystkim przeczytanie pierwszego tomu.
Julia Bagińska, Gimnazjum nr 2 w Augustowie

3. Johann Wolfgang Goethe, CIERPIENIA MŁODEGO WERTERA
Z książką "Cierpienia młodego Wertera" J. W Goethego zetknąłem się na lekcjach języka polskiego i uważam, że zasługuje na poświęcenie jej czytelniczego wysiłku.
Dlaczego? Powodów jest wiele... Przede wszystkim "Cierpienia młodego Wertera" bardzo dobrze reprezentują epokę, w jakiej powstały - romantyzm. Główny bohater nie patrzy na świat przez pryzmat szkiełka mędrca, lecz kieruje się w swoim życiu głosem serca. Dziś niewielu ludzi byłoby w stanie poddać się uczuciu miłości i poświęcić jej wszystko. Z tego powodu ta wybitna klasyka robi wrażenie również w erze kultury masowej.
Moim zdaniem jest to również świetne studium psychologiczne człowieka, które z powodzeniem mogłoby przeistoczyć się w niebanalny scenariusz filmowy z finałem na ekranach kin. Chociaż i sztuka teatralna na ten właśnie temat, też mogłaby zrobić prawdziwą furorę. Sam pomysł powieści epistolarnej jest zdecydowanie trafiony. Młody Werter na kartki papieru przelewa swoje najgłębsze uczucia i myśli, których na głos nie dało się wypowiedzieć. My, współcześni ludzie w SMS-ie, e-mailu możemy wyrazić wszystko, każde wyznanie... Aż zastanawiam się nad tym, ilu ludzi na tym świecie pisze jeszcze tradycyjne listy lub prowadzi pamiętnik... Lektura ta dostarcza mi wielu refleksji.
Wreszcie temat: nieszczęśliwa miłość i brak happy endu. Tu nie ma mydlenia oczu, miłość głównego bohatera nie może się spełnić. Nie przylatuje tu żadna dobra wróżka z innego świata, a źli ludzie nie zostają ukarani i nikt nie żyje długo i w euforii. Jest za to miejsce na prawdziwe życie, ból i cierpienie.
Książka ta jest godna polecenia zarówno zbuntowanemu nastolatkowi, jak i wytrawnemu czytelnikowi, posiadającemu swoje subiektywne wymagania, co do literatury. Warto poświęcić swój czas, by zapoznać się z tym utworem. Temat miłości sprawia, że jest ona uniwersalna i ponadczasowa.
Bartłomiej Nurzyński, Zespół Szkół Mechanicznych CKP nr 2 w Białymstoku

4. Jacob Grimm, Wilhelm Grimm, STOLICZKU NAKRYJ SIĘ
Książka pod tytułem "Stoliczku, nakryj się" opowiada ciekawą historię
Dawno temu mieszkał biedny krawiec, który miał syna. Pewnego dnia krawczyk musiał ruszyć w świat, żeby szukać pracy. Pracę znalazł u staruszka. Tam spędził cały rok. W nagrodę za pracę dostał magiczny stoliczek : jak się mówiło "stoliczku, nakryj się", pojawiało się dużo potraw. Krawczyk wracał do domu i zanocował w karczmie. Nieuczciwy karczmarz zamienił stoliczki. Krawczyk wrócił do staruszka, który dał mu magicznego osła. Jak się ciągnie osła za uszy, wypluwał talary. Krawczyk znów zanocował w karczmie i tym razem karczmarz ukradł osła. Chłopiec ponownie wrócił do staruszka. Tym razem otrzymał magiczny worek, który miał uczyć rozumu. Nieuczciwy karczmarz próbował zamienić worki. Z worka wyskoczył kij i go pobił. Karczmarz oddał skradzione przedmioty krawczykowi. Chłopiec wrócił do domu i żył długo i szczęśliwie.
Ewa Kużelewska, Szkoła Podstawowa nr 37 w Białymstoku

5. Tina Okpara, CENA MOJEGO ŻYCIA
Niewolnictwo. Najbardziej modne było w czasach kolonializmu, gdy anglicy podbijali afrykańskie tereny, a tamtejszych mieszkańców czynili swoją własnością. W XXI w. nie do pomyślenia jest sytuacja, żeby jeden człowiek służył drugiemu, bojąc się o własne życie.
Tina, mieszkanka Lagosu, stolicy Nigerii wiodła spokojne życie wraz z mamą- Teni tatą- Simonem, oraz dwoma braćmi- Emanuellem i Ayubą. Od najmłodszych lat była uczona jak zajmować się domem. Po śmierci matki wszystkie obowiązki domowe spadły na nią. Każdy dzień przyjmowała z pokorą, wiedząc, że rodzina jej potrzebuje. Każdego dnia wspominała mamę, płacząc cicho, żeby nikt nie zauważył jej łez. Simon, widząc co się dzieje z jego córką, postanowił wysłać ją do wujka, by oderwała się od codzienności. Po powrocie do domu, Tina zastała obcą kobietę, która miała zostać jej matką. Gdy jej ojciec ożenił się ponownie, nie było już dla niej miejsca w ubogich czterech ścianach, dlatego Simon pozwolił adoptować Tinę swoim przyjaciołom, czy ta "transakcja“ przebiegła do końca legalnie?
Godwin, znany paryski piłkarz oraz Linda, jego żona prowadzili wystawne życie. Od wielu lat ich córka przyjaźniła się z Tiną. Główna bohaterka długo była przeciwna adopcji, ale ojciec nie zostawił jej wyboru. W wieku dwunastu lat trafiła do piekła, do domu państwa Okpara. Starała się się zyskać ich przychylność pomaganiem w obowiązkach domowych, opiekowaniem się rodzeństwem. Naiwnie pytała Lindę, kiedy będzie mogła pójść do szkoły, odpowiedź zawsze była ta sama: "przyjdzie na to czas“. Gdy Tina się zaaklimatyzowała, matka adopcyjna zaczęła ją terroryzować, bić, wyzywać, poniżać. Dwunastolatka znosiła cierpliwie wszystkie nieprzyjemności z nadzieją, że to kiedyś minie. Niestety, nie minęło. Było jeszcze gorzej. Mieszkała w wilgotnej, zgrzybiałej piwnicy, spała na materacu przesiąkniętym jej łzami. Każdy dzień zaczynał się o 5 rano, a kończył... kiedy Linda jej na to pozwoliła. Nie tylko przez swoją matkę stała się wrakiem człowieka. Godwin wielokrotnie ją gwałcił, a ona czuła tylko jedno. Obrzydzenie. Jej ojciec był potworem, poprawiał sobie humor jej kosztem. Za każdym razem miał tak samo pusty wzrok, a poniżanie własnego dziecka było dla niego codziennością. Tina wielokrotnie uciekała, lecz za każdym razem wracała, zaczynając swój koszmar od nowa. Po powrocie czekały ją tortury, nieraz miała rozcięte czoło, po tym jak Linda uderzyła ją obcasem w głowę. "Rodzice“ wymieniali się nią jak zabawką, matka biła, ojciec gwałcił, za każdym razem zastraszając, że jeśli coś powie, to nie przeżyje następnego dnia. Młoda bohaterka była tak zdesperowana, że postanowiła uciec po raz ostatni, albo jej się uda, albo umrze, myślała. Na jej drodze stanęła Nathalie. Czy to spotkanie było przełomowym momentem w jej życiu?
Książka Tiny Okpary oparta jest na prawdziwych wydarzeniach z jej życia. Momentami brutalne opisy dodają prawdziwości i wiarygodności jej przeżyciom, nie można się pozbyć łez z oczu. Prosty język sprawia, że tę książkę bardzo szybko się czyta. Pierwszoplanową rolę odgrywają uczucia i to na nich czytelnik się skupia. Serdecznie polecam tę lekturę każdemu, kto nie jest obojętny na los wykorzystywanych dzieci.
Niewiarygodny jest fakt, że w XXI w. na świecie 250 milionów dzieci między piątym, a czternastym rokiem życia poddanych jest niewolnictwu . Ta sytuacja nie dotyczy wyłącznie dzieci z krajów trzeciego świata. 2 miliony niepełnoletnich podziela los Tiny w Europie, w takich krajach jak: Francja, Niemcy, Wielka Brytania czy Portugalia.
Anna Skobicka, I Liceum Ogólnokształcące w Augustowie

6. Harper Lee, ZABIĆ DROZDA
W 1962 roku Robert Mulligan wyreżyserował film pt "Zabić drozda". Nie wszyscy jednak wiedzą, że jest on ekranizacją ,jedynej niestety, powieści Harper Lee o tym samym tytule.
Książka ta podzielona jest na dwie części. Pierwsza opowiada historię dzieciństwa małej Skaut Finch -dziewczynki mieszkającej wraz z ojcem i bratem w niewielkim amerykańskim miasteczku. Tematem drugiej (oprócz kontynuacji wydarzeń z części 1.) jest kwestia rasizmu wobec czarnoskórych mieszkańców Ameryki.
Poruszane w książce zagadnienia są interesujące. Przygody przeżywane przez dziewczynkę i jej brata trzymają w napięciu , często występują w nich zwroty akcji. Szczególnie interesujący jest wątek Boo Radleya i jego tajemnicy ,który wyjaśnia się w ostatnich rozdziałach powieści .
Wielkim walorem utworu Harper Lee jest język. Przez to ,że książka pisana jest językiem dziecka , nie ma tam zbędnego moralizowania. Jest tylko historia , którą czytelnik musi rozważyć sam, według własnego sumienia.
Zachwycają też postaci. Przede wszystkim główna bohaterka, która jest niezwykle urocza i mądra, o czym świadczą jej przemyślenia i trafne spostrzeżenia dotyczące ludzi i ich życia. Sympatią nie da się też nie pałać do jej ojca, Atticusa Fincha. Pomimo tego ,że autorka tę postać mocno wyidealizowała , nie wydaje się ona przez to sztuczna czy nierealna ,wręcz przeciwnie. Prawnik ,poza tym że był dobrym ojcem to był też dobrym człowiekiem , mimo iż wiedział ,że ludzie z miasta go znienawidzą ,podjął się ochrony czarnoskórego robotnika. Zachwyca jego bezkompromisowość i prawość. Nie waha się bronić swoich racji. To piękna postać.
Powieść ta bardzo mi się podobała. Pomimo początkowej niechęci , przeczytałam ją z wypiekami na twarzy. Wszystko co składa się na tę książkę , jej bohaterowie , akcja , temat-urzekły mnie i sprawiły, że zaczęłam inaczej patrzeć na świat. Polecam tę książkę .
Kinga Wasilewska, Gimnazjum nr 6 im. Jana Pawła II w Suwałkach

7. Nancy H. Kleinbaum, STOWARZYSZENIE UMARŁYCH POETÓW
"Stowarzyszenie umarłych poetów" autorstwa Nancy H. Kleinbaum to opowieść o losach uczniów i nauczycieli Akademii Weltona. To elitarna angielska szkoła, której dyrekcja przywiązuje wagę do wychowania w dyscyplinie i przestrzegania konserwatywnych zasad. Akcja utworu toczy się w 1959 roku w stanie Vermont.
Niewątpliwym atutem powieści jest przedstawienie postaci Gale'a Nolana i profesora Johna Keatinga na zasadzie kontrastu. Zderzenie charakteru człowieka przywiązanego do tradycji i dyscypliny z osobowością nauczyciela, który wprowadza własne, innowacyjne metody edukacji, sprawia, że książka jest ciekawa do ostatniej strony i nie nudzi nawet przez chwilę. Johnem Keatingem z pewnością zachwyci się każdy uczeń. Miło byłoby mieć takiego nauczyciela.
Lektura spodobała mi się ze względu na wątek miłosny. Knox przez długi czas bał się wyznać Chris uczucia. Męczył kolegów opowieściami o cudownej dziewczynie, a widząc, że powoli mają go dość i nie potrafią skutecznie pomóc, popadł w melancholię. Wszyscy miłośnicy romansów znajdą w tej powieści coś dla siebie.
Intrygująca jest śmierć jednego z uczniów Akademii Weltona. Powody samobójstwa chłopca są owiane tajemnicą, co sprawia, że ciężko zapomnieć o tym, co zrobił i nie można pogodzić się z takim losem. Jego śmierć to przykre zdarzenie. Bardzo wzruszyła mnie rozpacz kolegów ze szkolnej ławy, którzy nie mogli pogodzić się ze śmiercią przyjaciela.
W książce zachwyca postać Neila. to chłopiec, który miał odwagę realizować swoje marzenia. Nie ugiął się apodyktycznemu ojcu. Gra aktorska była wielką pasją chłopca. Nigdy jej nie porzucił.
Patrząc z perspektywy ucznia, który ma dużo prac domowych i nauki, uważam, że zaletą "Stowarzyszenia umarłych poetów" jest objętość utworu. Książka nie przytłacza ogromem stron ani rozwlekłych, nużących opisów. W sposób przystępny opowiada ciekawe losy bohaterów.
Utwór Nancy H. Kleinbaum "Stowarzyszenie umarłych poetów" z pewnością jest wart przeczytania. To piękna opowieść o przyjaźni, miłości i trudnych życiowych wyborach młodych ludzi, takich jak my. Po przeczytaniu tej książki na pewno będziecie innymi ludźmi. Warto dodać, że jej pierwowzorem był film pod takim samym tytułem, również jest wart obejrzenia.
Katarzyna Gajewska, Gimnazjum nr 6 im. Jana Pawła II w Suwałkach

8. Stephenie Meyer, ZMIERZCH
Książka pt:,, Zmierzch" jest bardzo ciekawa i fascynująca. Jej autorką jest Stephanie Meyer. Opowiada ona o miłości pomiędzy zwykłą nastolatką o imieniu Bella i wampirze o imieniu Edward. Opowieść ukazuje nam, że prawdziwe uczucie wszystko przetrwa i jeśli kogoś kocha się można zrobić dla niego wszystko. Jest w niej dużo zwrotów akcji i momentów mrożących krew w żyłach.
Czytając tę powieść tworzył mi się w głowie wirtualny obraz bohaterów i miejsc, w których znajdowali się w danym momencie. Wszystko to dzięki bogatym opisom postaci i krajobrazów.
Myślę, że ,,Zmierzch" jest godny polecenia. Według mnie jest to wspaniała i niesamowita, a zarazem straszna powieść.
Diana Wisłocka, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Dziadkowicach

9. Oliver Bowden, ASSASSIN'S CREED: BRACTWO
Książka powstała na podstawie gry komputerowej, którą znam i jestem jej fanem. Przeczytałem ją jednym tchem. Ciągle coś się dzieje i nie ma czasu na nudę. Ma ona niesamowity i niepowtarzalny klimat. Motywy przeplatają się między sobą tworząc ciąg wydarzeń, wspaniałe opisy krajobrazu, świetne i zabawne dialogi. Dodam , że akcja toczy się w Rzymie- w krypcie pod Kaplicą Sykstyńską, Ezio Auditore da Firenze pokonuje Rodrigo Borgię, nazywanego papież Aleksander VI.
Książkę polecam wszystkim, którym spodobała się poprzednia część oraz gra.
Adrian Brzeziński, Publiczne Gimnazjum nr 1 w Dziadkowicach

10. Christiane Felscherinow, DZIECI Z DWORCA ZOO
Podczas weekendu przeczytałem książkę pod tytułem "My, dzieci z dworca ZOO". Jest to dokument o losach dziewczyny, imieniem Christiane, która wychowuje się w rozbitej rodzinie. Mieszka razem z matką i jej partnerem, którego nie lubi. Jest najmłodsza z towarzystwa, które chodzi do klubu i na berliński dworzec.
Christiane chciała zapomnieć o problemach. Zaczęła od miękkich narkotyków, potem przestało jej to wystarczać i zaczęła brać heroinę. Kiedy nie miała już pieniędzy na "towar", zaczęła się prostytuować. Upadła na samo dno. Chciała pokonać uzależnienie, ponieważ straciła wielu znajomych przez narkotyki. Kilkakrotnie podejmowała próbę zerwania z nałogiem. W końcu matka wysłała ją do rodziny do innego miasta.
Jest to dokument o dzieciach, które mają trudną sytuację w domu. Chcą się od tego uwolnić. Chcą zapomnieć o smutnej rzeczywistości, o domowych problemach. Z tego powodu pragną przenieść się w lepszy świat i zaczynają ćpać.
Książka bardzo mi się podoba. Polecam ją nie tylko młodzieży ale też każdemu, kto ma zamiar założyć własną rodzinę. Jest nauka dla tych, którzy mają problem z narkotykami. Jest także przestrogą dla rodziców, aby w odpowiedni sposób traktowali swoje dzieci.
Damian Lenkiewicz, Gimnazjum w Wasilkowie Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rynku Pracy
11. Arkady Fiedler, DYWIZJON 303
Chciałbym zachęcić wszystkich do przeczytania książki pod tytułem "Dywizjon 303", którego autorem jest Arkady Fiedler. Utwór opowiada o walczących w bitwie o Wielką Brytanię w 1940 roku polskich i brytyjskich pilotach myśliwców.
Książka bardzo wciąga czytelnika, gdyż stale coś się w niej dzieje. Cały czas pokazana jest walka w powietrzu. Można obserwować, jak walczą różne typy samolotów wojskowych, takich jak Spitfire, Messerschmitt 109 i 110, Hawker Hurricane, Heinkle 111, Doniery 215. Jeśli byłaby możliwość przeniesienia się w czasie do tamtych lat i lotu jednym z takich myśliwców, to właśnie w tamte czasy bym się cofnął. Opisy zapierają dech w piersiach. Oprócz tego, w książce znaleźć można wiele ciekawych zdjęć.
Dla osób interesujących się wojną i sprzętem wojskowym, książka ta będzie doskonałą rozrywką na weekend.
Kamil Strzyżewski, Gimnazjum w Wasilkowie Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rynku Pracy

12. Joanna Olech, DYNASTIA MIZIOŁKÓW
Zafascynowała mnie książka Joanny Olech pt. '' Dynastia Miziołków ''. Występują tam bohaterzy o śmiesznych imionach : Miziołek , Mamiszon , Papiszon , Kaszydło i Mały potwór. Miziołek, który nie wiadomo dlaczego został tak nazwany jest dwunastoletnim chłopcem i to on opowiada nam całą historię. Mamiszon płacze w kinie, gubi rękawiczki i kantuje w '' Czarnego Piotrusia ''. Papiszon to maniak techniki komputerowej i ukochany zięć babci . Kaszydło ma cztery lata i trochę jest kłamczuchą i skarżypytą . "Mały potwór" ma trzy imiona Anna Klementyna Natalia i jesienią skończyła rok. Akcja zaczyna się w prima aprilis we wtorek 1 kwietnia , a kończy we wtorek 31 marca .
Warto przeczytać tą książkę bardzo ciekawa , śmieszna i przyjemna, poprawia humor . Ta właśnie książka mnie zainteresowała. Polecam ją przeczytać starszym tak jak i młodym.
Patrycja Hiero, Szkoła Podstawowa nr 3 w Augustowie

13. Lucy Maud Montgomery, ANIA Z AVONLEA
Zafascynowała mnie druga powieść z cyklu o Ani z Zielonego Wzgórza. W tej części już trochę starsza Ania Shirley ( pewna sierota, przygarnięta przez Maryle i jej męża) zostaje nauczycielką, ale wpada też w nowe kłopoty. Razem z Marylą przygarnia bliźniaków - Tadzia i Tolę. Opisane są perypetie związane z opieką nad dziećmi, ale nie tylko. Idąc na podwieczorek Ania zabłądziła ze swoją przyjaciółką Dianą. Trafiają do kamiennego domku ,, Chatki Ech '', w którym mieszka panna Lawenda (wiele osób uważało ją za dziwaczkę) razem z Karoliną Czwartą (tak nazywała ją tak panna Lawenda).Do miasteczka zjeżdżają nowi mieszkańcy. Między nimi jest Jaś Irwing. Jest synem pana Irwinga - byłego męża Lawendy. Wkrótce znowu są małżeństwem. W tym czasie Anie spotyka się z Gilbertem. Prowadzą razem K.M.A. - młodsi i starsi mieszkańcy przywracają piękno Avonlea. To bardzo miła i wciągająca lektura. Polecam ją z równo starszym, jak i młodszym, bez wyjątku. Książkę tą napisała Lucy Moud Montgomery.
Sylwia Szymborska, Szkoła Podstawowa nr 3 w Augustowie

14. Barbara Włodarczyk, LEGENDY POLSKIE
Książką, którą chciałabym polecić to "Legendy polskie" w opracowaniu Barbary Włodarczyk. Czytałam wiele legend ale z całą pewnością najbardziej podobała mi się legenda pt.:,,Twardowski'' Wójcickiego. Opowiada ona o mężczyźnie, szlachcicu, który miał dobre serce, lecz potem zszedł na złą drogę i zawarł umowę z diabłem. Lubię w niej bardzo elementy komiczne i to, że całą treść przepełnia fantastyka. Twardowski to nie tylko szlachcic, ale także czarnoksiężnik, który chciał znaleźć na śmierć lekarstwo. W dzieciństwie czytałam ją wiele razy i z doświadczenia wiem, że spodoba się dużym i małym czytelnikom. Uważam, ze każdy powinien znać tę legendę i szukać Twardowskiego na księżycu, gdy ten jest w pełni.
Olga Chełmińska, Szkoła Podstawowa nr 3 w Augustowie

15. Lucy Maud Montgomery, ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA
Niedawno przeczytałam powieść autorstwa Lucy Maud Montgomery "Ania z Zielonego Wzgórza" .Opowiada ona o dziewczynce z sierocińca, która ma 11 lat i niespodziewanie zostaje przygarnięta przez rodzeństwo - Marylę i Mateusza Cuthbertów, mieszkających na Zielonym Wzgórzu. Wychowywanie Ani to trudna sprawa, gdyż dziewczynka ciągle pakuje się w jakieś kłopoty, ale Maryla umie temu zaradzić. Dzielnie walczy ze złymi przyzwyczajeniami wychowanki. Ania okazuje się miłą i sympatyczną dziewczynką, która naprawia wiele błędów i kończy szkołę.
Ta książka i przygody bohaterów bardzo mnie wciągnęły.
Polecam ją starszym i młodszym.
Zuzanna Zięcina, Szkoła Podstawowa nr 3 w Augustowie

16. Suzanne Collins, IGRZYSKA ŚMIERCI
Akcja książki Suzanne Collins rozgrywa się w bliżej nieokreślonej przyszłości na terenie państwa Panem. Państwo to podzielone jest na Kapitol -stolice oraz trzynaście dystryktów, a każdy dystrykt jest odpowiedzialny za dostarczenie jakiegoś surowca bądź usługi na potrzeby Kapitolu. Tytułowe "Igrzyska Śmierci" odprawione są dla uczczenia wybuchu wojny domowej pomiędzy mieszkańcami dystryktów a władzą, która bardzo krwawo stłumiła to powstanie. W wyniku wojny dystrykt trzynasty został całkowicie zniszczony. Na pamiątkę tego krwawego wydarzenia ustanowiono "Głodowe Igrzyska". Każdy dystrykt musiał dostarczyć ofiarę w postaci chłopca i dziewczynki losowo wybranych spośród młodzieży pomiędzy 12 a 18 rokiem życia. Uczestnicy zwani trybutami muszą stoczyć walkę pomiędzy sobą na ogromnej arenie, gdzie zwycięzca może być tylko jeden. Całe igrzyska transmitowane są w telewizji w formie realisty show. Program ten jest bardzo popularny wśród żyjących w dostatku mieszkańców Kapitolu popierających dyktatora, ale również z wielkim przerażeniem oglądany jest przez żyjących w biedzie mieszkańców dystryktów. Tam transmitowany jest on na ogromnych telebimach, a oglądanie jego jest obowiązkowe i kontrolowane przez strażników.
Główną bohaterką, także narratorem jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, dziewczyna zamieszkująca najbiedniejszy z dystryktów. Kiedy jej siostra Primrose zostaje wybrana na trybuta, Katniss postanawia zgłosić się za nią. Drugą osobą jest Peeta Mellark, syn piekarza. Po wielu krwawych walkach pokonują oni wszystkich dwudziestu dwóch uczestników. Wracają do dystryktu dwunastego, a igrzyska przestają istnieć.
Książka jest doskonale napisana i trzyma w napięciu. Sądzę, ze "Igrzyska śmierci" nie są zwyczajną lekturą. Jest to opowieść poddająca krytyce władzę, która pozbawia obywateli praw nad decydowaniem o swoim losie.
Katarzyna Karbowska, Gimnazjum nr 2 w Augustowie

17. Rafał Witek, PLAŻA TAJEMNIC
Niedawno przeczytałam wspaniałą książkę pt. ,,Plaża tajemnic’’. Dostałam ją jako nagrodę w konkursie recytatorskim. Autorem jest Rafał Witek.
Powieść opowiada o dziesięcioletniej dziewczynce - Dzidzi. Bohaterka jest bardzo kreatywną i niezwykłą postacią, która nigdy się nie nudzi. Razem z najlepszą przyjaciółką Kaszoliną poznają uroki codziennego życia i rozwiązują tajemnicze zagadki. Świat dziesięciolatki nie jest zwyczajny. Ma ona kotkę, która wabi się Myszka i lubi w czasie deszczu wychodzić na spacery. We śnie odwiedza ją zaklęty chłopiec o imieniu Zyzio.
Pewnego dnia ucieka jej kociaczek, czego dziewczynka nie może zrozumieć. Poszukuje pupilki, jednak te działania nie skutkują. Załamana wyjeżdża na wakacje do swoich dziadków. Nad morzem spotyka i zaprzyjaźnia się z prawdziwym Dziadkiem Plażowym i poznaje historię jego smutnego życia. Wkrótce nowy przyjaciel bohaterki trafia do szpitala. Dopiero wtedy sprawy zaczynają układać się w logiczną całość. Jej przygody uczą marzyć. Ukazują, że z każdej trudnej sytuacji jest wyjście. Historia także poprawia humor.
W czytaniu pomaga lekki przekaz jaki kieruje autor. Ciekawa i estetyczna szata graficzna lektury jest również dużą zachętą dla każdego czytelnika. To naprawdę cudowna publikacja.
Bardzo spodobała mi się ta historia. Polecam ją bardzo gorąco wszystkim miłośnikom śmiesznych powiastek.
Martyna Grzymała, Szkoła Podstawowa w Miastkowie

18. John Ronald Reuel Tolkien, HOBBIT - CZYLI TAM I Z POWROTEM
Niedawno przeczytałam bardzo ciekawą książkę J.R.R. Tolkiena - ,,Hobbit, czyli tam i z powrotem". Głównym bohaterem jest Bilbo Baggins. Pochodził on z zamożnej rodziny. Hobbit ten był niskiego wzrostu, miał wypięty brzuch. Nie nosił butów, gdyż jego stopy pokryte były twardą skórą i porośnięte gęstym, kręconym włosem, tak jak głowa.
Bilbo wiódł spokojne życie w swoim zadbanym i schludnym domku … do momentu aż odwiedził go czarodziej Gandalf. Siwobrody mężczyzna chciał namówić hobbita do udziału w podróży, która miała na celu odzyskanie skradzionych przez smoka Smauga klejnotów i uwolnienie krainy od tego niebezpiecznego stworzenia. Hobbit długo nie zgadzał się na tą wyprawę, ale krasnoludy zmusiły go do tego. Wkrótce wszyscy wyruszyli na Samotną Górę do krainy spustoszonej przez Smauga. Napotykali na wiele trudności i przeżywali często niebezpieczne przygody. Pewnego razu Bilbo oddalił się od reszty grupy i znalazł się w jaskini, w której spotkał małego stworka o imieniu Gollum. Istota ta była bardzo przywiązana do pierścienia, który miał niezwykłą moc. Każdy, kto nałoży go sobie na palec stawał się niewidzialnym. Kiedy stworek zgubił swój skarb wpadł w panikę, nie wiedział, że znalazł go Bilbo. Od tego czasu pierścień ułatwiał mu wędrówkę. Podróż zakończyła się pomyślnie, udało się dobrze wypełnić misję i szczęśliwie powrócić do domu.
Bardzo podobała mi się ta książka, ponieważ zawiera wartką akcję i ciekawą treść. Momentami trzymała w napięciu. Przeniosła mnie do krainy hobbita, krasnoludów i innych fikcyjnych istot. Zachęcam wszystkich do lektury, naprawdę warto.
Martyna Świsłocka, Publiczne Gimnazjum nr 16 w Białymstoku

19. Federico Moccia, TRZY METRY NAD NIEBEM
Niedawno czytałam książkę Federico Moccia pt. "Trzy metry nad niebem". Opowiada ona historię dwojga ludzi, żyjących w zupełnie innej rzeczywistości.
Babi jest spokojną, ułożoną licealistką z bogatego domu. Step to buntownik, uczestnik wyścigów motocyklowych, gwałtowny i porywczy młodzieniec, entuzjasta ryzyka. Jest zagubiony w życiu. Brakuje mu miłości. Pomimo tych wszystkich różnic, ci młodzi ludzie zakochują się w sobie. Jest to szalone uczucie, dla którego oboje wiele ryzykują.
Książka trzyma w napięciu. Sytuacje są nieprzewidywalne. Czyta się ją jednym tchem. Dlatego szczerze ją polecam.
Brygida Jasińska, Gimnazjum w Szumowie

20. Jan Stanisław Kopczewski, WÓDZ KOSYNIERÓW - TADEUSZ KOŚCIUSZKO
Ostatnio przeczytałam książkę historyczną Jana Stanisława Kopczewskiego pt. "Wódz kosynierów - Tadeusz Kościuszko". Jest ona niezwykle ciekawa i pełna interesujących wiadomości. W prosty sposób ukazuje blaski i cienie życie słynnego wodza. Ilustracje doskonale uzupełniają teksty informacyjne, dzięki którym jesteśmy w stanie przenieść się do przedwojennej Polski.
Polecam te książkę osobom, które lubią fakty historyczne.
Justyna Dębek, Gimnazjum w Szumowie

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny