Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czego się boisz? Powiedz policji. Ruszają konsultacje

Izabela Krzewska
Czego się boisz? Powiedz policji. Ruszają konsultacje
Czego się boisz? Powiedz policji. Ruszają konsultacje gk24.pl
Pierwsze z cyklu spotkanie odbędzie się dziś w białostockiej komendzie miejskiej. Efektem będzie „Mapa zagrożeń i bezpieczeństwa publicznego”.

Dzięki mapie policja chce skuteczniej walczyć z przestępczością.

- Krajowa Mapa Zagrożeń to jedna z podstaw kształtowania struktur policyjnych w terenie: tam, gdzie to jest konieczne, odtwarzać lub tworzyć posterunki, komisariaty, wzmacniać komendy albo przesuwać etaty - tłumaczył Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w MSWiA w czasie jednej z wizyt w Białymstoku. - Koniec z koncepcją policji na telefon.

Jakie są największe zagrożenia w powiecie białostockim, czego boją się mieszkańcy, czego oczekują od policji, jako można poprawić bezpieczeństwo? Do debaty zaproszeni są wszyscy: od mieszkańców po przedstawicieli samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych i mediów.

- Apelujemy do wszystkich o aktywne włączenie się do tego projektu - mówi podinsp. Andrzej Baranowski z podlaskiej policji.

Dziś o godz. 14 w Komendzie Miejskiej Policji w Białymstoku przy ul. Bema 4 odbędzie się spotkanie inauguracyjne. W tym tygodniu konsultacje odbędą się jeszcze:

- 3 lutego, godz. 15.30, Klub Mikron, Białystok, ul. Ciepła 15;

- 3 lutego, godz. 16, Administracja Red Bud, Białystok, ul. Waryńskiego 41 a;

- 3 lutego, godz. 10, komisariat w Łapach, ul. Główna 5;

- 4 lutego, godz. 15.30, Miejska Biblioteka Publiczna w Wasilkowie, ul. Białostocka 19;

- 4 lutego, godz. 16.30, Spółdzielnia Mieszkaniowa Słoneczny Stok, Białystok, ul. Armii Krajowej 7.

Według policyjnych statystyk w 2014 r. w Białymstoku odnotowano 5536 przestępstw. To najwięcej w regionie. Ale już na tle stolic wojewódzkich okazuje się najbezpieczniejszym miejscem w Polsce (proporcjonalnie do liczby mieszkańców). Szczegóły? Białystok pozytywnie wyróżnia się m.in. niewielką liczbą kradzieży samochodów, uszkodzeń rzeczy, kradzieży i przestępstw kryminalnych. Gorzej wypada w kategorii: bójki i pobicia. Było ich prawie trzy razy więcej niż w Bydgoszczy, Gdańsku, a nawet w Warszawie.

Ogólnie - przestępczość w Białymstoku spadła w ciągu roku o niemal 20 procent. Czy poczucie bezpieczeństwa mieszkańców podąża za tą statystyką? Będzie okazja się przekonać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny