Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cyfrowy świat niesie korzyści

pwalczak
Cyfrowy świat niesie korzyści10 milionów Polaków w wieku 50+ nie korzysta z internetu i komunikacji elektronicznej. Ich gospodarstwa domowe tracą rocznie 24 miliardy złotych – mówi Krzysztof Głomb
Cyfrowy świat niesie korzyści10 milionów Polaków w wieku 50+ nie korzysta z internetu i komunikacji elektronicznej. Ich gospodarstwa domowe tracą rocznie 24 miliardy złotych – mówi Krzysztof Głomb Piotr Walczak
Za chwilę może się okazać, że na wsi nie ma poczty czy bankomatu i inaczej niż przez internet nic nie można załatwić – tłumaczy Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia Miasta w Internecie.

Ekspert wyjaśniał podczas konferencji „Cyfrowy świat. Świat możliwości”, że edukacja cyfrowa to szansa na rozwój regionu i jego mieszkańców. Jest tak ważna w przypadku województwa podlaskiego, bo młodzi ludzie wyjeżdżają stąd do większych miast w Polsce. Starsi mieszkańcy nie korzystają natomiast z internetu.

Stowarzyszenie prowadzi program Polska Cyfrowa Równych Szans, dotowany z funduszy europejskich. W jego ramach w województwie podlaskim zostanie przeszkolonych ponad 150 osób, tzw. latarników. Mają oni działać głównie na wsiach i w małych miastach – pokazywać korzyści wynikające z korzystania z internetu, zachęcać ludzi po 50. roku życia do tego, by poznawali  internet.

Będą przekonywać, że warto robić zakupy w sieci czy prowadzić konto bankowe i na tym zaoszczędzić. Projekt potrwa do połowy 2014 roku.
– 10 milionów Polaków w wieku 50+ nie korzysta z internetu i komunikacji elektronicznej. Ich gospodarstwa domowe tracą rocznie 24 miliardy złotych – mówi Krzysztof Głomb. – Z jednej strony to ogromna strata, ale też wielka szansa dla rozwoju rynku usług dla tych ludzi.

W ciągu najbliższych 30 miesięcy w Polsce ma powstać prawie 27 tys. km sieci światłowodowej. Dostęp do szerokopasmowego internetu powinien zmobilizować ludzi po pięćdziesiątce do tego, by umieli się po nim poruszać.
– Jeśli pokolenie 50+ tego nie zrobi, to pytanie – jak długo będzie w stanie utrzymać się na rynku pracy – dodaje Krzysztof Głomb.

Zdaniem prezesa trzeba zadbać, aby budowana sieć światłowodowa była wykorzystywana przede wszystkim w edukacji i ochronie zdrowia. Żeby cyfrowa modernizacja Polski była efektywna, należy dobrze zaplanować wydatki z funduszy unijnych na lata 2014-2020.
Niestety – jak twierdzą eksperci – brakuje debaty publicznej na temat możliwości i szans, jakie niesie za sobą cyfryzacja. Nie tylko na Podlasiu. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny