MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chrupiące danie

Urszula Trębicka
Jan Malec
Przygotowanie szybkiego posiłku w tosterze, czy opiekaczu jest nie tylko bardzo przyjemne, ale i łatwe. Opiekać można nie tylko pieczywo tostowe, ale i zwykły chleb. Tostery mają wiele kolorów i funkcji. Są znakomitą propozycją dla osób zabieganych, lub nie przepadających za pitraszeniem.

W sklepach z artykułami AGD wybór urządzeń do podgrzewania pieczywa jest ogromny. Chcąc wybrać coś dla siebie, trzeba wiedzieć czego szukać. Podstawowe rozróżnienie to podział na tostery i opiekacze. raster
l toster - służy do przyrządzania grzanek, poprzez obrumienienie pieczywa bez użycia tłuszczu;
l opiekacz - to urządzenie do przyrządzania kanapek na gorąco.
koniec

Tosty i razowy

W nowoczesnych tosterach można szybko opiec prawie każdy rodzaj pieczywa. Producenci i sprzedawcy zwykle zalecają pieczywo tostowe, ponieważ jest odpowiednio miękkie i nie ma skórki. Równie dobrze jednak można użyć zwykłego chleba, a nawet bułki.
Warto zwrócić uwagę, czy toster wyposażony jest w szufladę na okruchy, dzięki której nie pozostają one w środku i nie przypalają się.
Wszystkie tostery, które można kupić mają obudowę izolowaną termicznie. Dzięki takiej konstrukcji ich zewnętrzna powierzchnia nie nagrzewa się i nie musimy obawiać się poparzenia.
Sprzedawcy zwracają uwagę, że urządzenia renomowanych firm mają lepszą izolację. Tańsze produkty zwykle po kilku cyklach pracy robią się gorące i choć nie parzą, komfort korzystania z nich jest mniejszy. Wszystkie dostępne na rynku tostery mają też automatyczny podnośnik ułatwiający wsadzanie i wyjmowanie pieczywa.

Mniej i bardziej przydatne "bajery"

Ceny tosterów wahają się od 90 do ponad 200 zł., w zależności od producenta i liczby funkcji.

Najnowsza generacja tosterów wyposażana jest w coraz ciekawsze funkcje (im ich więcej, tym wyższa cena). Decyzja, czy są one nam rzeczywiście potrzebne należy do nabywcy. Niektóre tostery mają więc :
l funkcję rozmrażania chleba
l tackę (ruszt) na bułeczki, dzięki której można opiekać także tego typu pieczywo.
l funkcję podtrzymywania temperatury (jeśli nasz toster ją posiada, mamy pewność, że nawet po pewnym czasie opieczone pieczywo zachowa ciepło i będzie chrupiące.
l możliwość jedno - lub dwustronnego opiekania (jest więc wybór, ale zdecydowana większość kupujących wybiera tostery dwustronne)
Ważnym elementem jest regulacja stopnia opiekania. Większość tosterów umożliwia opiekanie w sześcio - lub siedmiostopniowym zakresie.

Kolory tęczy

Wymagania klienta nie muszą ograniczać się do wyboru funkcji. Znaczenie może mieć także wygląd, a przede wszystkim kolor urządzenia. Producenci wychodzą naprzeciw takim potrzebom i umożliwiają dobór kształtu i barwy sprzętu do stylu naszej kuchni. Tostery firmy Tefal są białe, Philipsa - liliowe i kremowe, Rowenty - chabrowe, czerwone i żółte, Moulinexu - zielone i niebieskie, a De Longhi i Krupsa - metaliczne z czarnymi elementami.
Warto też zwrócić uwagę na moc tostera - im mniejsza, tym tańsze użytkowanie.
Większość tosterów to urządzenia niewielkie (ok. 35 cm na 25 cm), które zmieszczą się nawet w najmniejszych zakamarkach kuchni.

Obiad w biegu

Przed pierwszym użyciem:
l przetrzyj płyty grzejne wilgotną ściereczką, ale uwaga: podobnie, jak innych urządzeń elektrycznych nie wolno polewać opiekacza wodą.
l delikatnie natłuść obie płyty odrobiną masła lub oleju i nagrzej "na pusto" do momentu, gdy lampka gotowości do opiekania zgaśnie. Przy pierwszym użyciu może pojawić się lekki dym, który jest zjawiskiem normalnym, wywołanym nagrzewaniem się urządzenia.

Drugim urządzeniem (po tosterze) - niezastąpionym w kuchni człowieka zapracowanego - jest opiekacz.
Zasada jego działania jest prosta: składa się on z dwóch pokrytych teflonem płyt grzejnych połączonych zawiasem. W uchwycie umieszczony jest mechanizm zaciskający, dzięki któremu podgrzewacz można szczelnie zamknąć.
Każdy model opiekacza wyposażony jest w dwie lampki kontrolne: czerwoną, sygnalizującą podłączenie do sieci i zieloną, informującą o gotowości do opiekania. Gdy lampka zielona zgaśnie, co oznacza, że płyty nagrzały się, można umieścić w środku kanapkę.
Wszystkie modele mieszczą w sobie dwie dwuwarstwowe kanapki, które po zamknięciu automatycznie przecinane są na pół (powstają cztery trójkąty). Między dwie kromki pieczywa wkładamy farsz, a następnie zamykamy szczelnie pokrywę. Pamiętajmy, by nie nakładać zbyt dużo farszu, bo po zamknięciu pokrywy wypłynie on z kanapki i sklei płyty opiekające.
Aby zapewnić kanapkom złocisty kolor, przed opiekaniem każdą kromkę należy z zewnątrz posmarować masłem. Ten zabieg zapobiegnie także przyklejaniu się chleba. Po 2-3 minutach można sprawdzić, czy pieczywo się zarumieniło. Kanapki należy wyjmować z opiekacza za pomocą narzędzi niemetalowych, najlepiej drewnianych, ze względu na możliwość uszkodzenia teflonu.

Reguły gry

Zarówno opiekacze, jak i tostery, są urządzeniami dużej mocy i z tego względu należy podłączać je tylko do gniazdka z uziemieniem. Przez kilkanaście minut po wyłączeniu, gdy płyty są gorące trzeba zwracać uwagę na to, by ich nie dotykać oraz by nie zbliżać do nich przewodu elektrycznego. Opiekacz powinno się po każdym użyciu umyć mokrą ściereczką, nie zanurzając jednak urządzenia w wodzie. Pamiętajmy, aby płyt grzejnych nie dotykać ostrymi narzędziami, ani nie szorować "druciakami". Zarysowana warstwa teflonowa nie tylko nie będzie dobrze spełniać swej funkcji (potrawy będą się przylepiać), ale także zacznie się wykruszać. To zaś oznacza, że nie tylko dojdzie do zniszczenia opiekacza, ale także będziemy mieli niepowtarzalną sposobność skosztowania teflonowych (niezbyt pożywnych) okruchów w swojej kanapce.

Porównanie wybranych tosterów

l Toster Cucina HD2532, Philips 900 W - elektroniczny programator czasu opiekania z 7 ustawieniami, wyjmowana tacka na okruchy, elektroniczny wyłącznik bezpieczeństwa, funkcja ponownego podgrzewania, rozmrażania, podgrzewania bułek, podnośnik ułatwiający wyjmowanie mniejszych kawałków pieczywa - 179 zł
l Toster HD 2520, Philips 800 W - elektroniczny programator czasu opiekania z 7 ustawieniami, tacka na okruszki, wyłącznik i funkcja rozmrażania zintegrowane z kontrolką opiekania pieczywa - 99 zł
l Toster Compact 5322, Tefal 800 W - możliwość usuwania okruszków, automatyczna optymalizacja opiekania, sześć stopni podgrzewania, funkcja rozmrażania - 119 zł
l Toster TT 360, Kenwood 965, 1150 W - dodatkowo funkcja rozmrażania i podgrzewania tostów - 219 zł
l Toster TAT 1203, Bosch, 900 W - ruszt na bułeczki, funkcja przerywania opiekania - 129 zł
koniec rastra
raster
Szybkie chrupanie - propozycje:
Tostowa kanapka nie musi być bułą z parówką i serem żółtym (choć to smakuje świetnie). Możliwych kompozycji jest nieskończenie wiele. Oto kilka przykładów:
l Kanapka egzotyczna
4 kromki białego chleba, 2-4 plastry szynki, 1 banan pokrojony w plasterki, kawałek ananasa, tarty żółty ser, pieprz cayenne.
l Kanapka pikantna
4 kromki białego chleba, 4 kiełbaski frankfurterki, musztarda, keczup, papryka w proszku, ser parmezan.
l Kanapka rustykalna
4 kromki białego chleba, kilka plastrów kiełbasy zwyczajnej, 4 plastry cebuli, pomidor, majeranek, 4 plastry sera żółtego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny