Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chrońmy seniorów przed koronawirusem! Białostoczanie oferują pomoc sąsiadom i zachęcają do tego innych (ZDJĘCIA)

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Wojciech Wojtkielewicz
Seniorzy są najbardziej narażeni na koronawirusa i powikłania po chorobie. GIS zaleca, by nie wychodzili z domu jeśli to nie jest to konieczne. W związku z tym aktywista z Białegostoku zaoferował starszym sąsiadom pomoc w robieniu zakupów i realizowaniu recept. Poinformował ich o tym zamieszczając na klatkach nietypowe ogłoszenia.

Koronawirus jest już w Polsce. Białostoczanin Radosław Puśko zaoferował sąsiedzką pomoc starszym sąsiadom, dla których COVID-19 może być śmiertelnym zagrożeniem. Na drzwiach do wszystkich klatek w swoim bloku zamieścił nietypowe ogłoszenie. Informuje w nim, że jest gotowy dostarczać seniorom zakupy i realizować recepty. Wszystko po to, by nie musieli wychodzić z domów i narażać się na kontakt z wirusami.

- Podobne ogłoszenia widziałem w sieci. Sam pomysł nie jest ani innowacyjny, ani nowatorski - to kwestia pomocy tym, którzy jej potrzebują lub mogą potrzebować. Nawet przy robieniu zakupów. Przy okazji rozwiesiłem informacje co zrobić jeśli rzeczywiście ktoś się gorzej poczuje. To kwestia wsparcia sąsiedzkiego, bo trzeba być przygotowanym na różne scenariusze. Poza tym warto wspierać się w codziennych sprawach. To zwykła solidarność międzyludzka - mówi Radosław Puśko, aktywista z Białegostoku.

Przyznaje, że od poniedziałku, kiedy rozwiesił ogłoszenia, nikt się do niego nie zgłosił. Ale sąsiedzi bardzo popierają tę inicjatywę.

- Sama sobie jeszcze radzę. Idę właśnie na zakupy i myślę, że nie można w tym momencie aż tak się bać, by nie wychodzić z domu. Sytuacja może się jednak zmienić, więc fajnie wiedzieć, że ktoś ewentualnie może pomóc starszym ludziom w naszym bloku - chwali akcję pani Stanisława, emerytka którą spotykamy przy ul. Włókienniczej.

Zaś Puśko ma nadzieję, że inni mieszkańcy miasta pójdą w jego ślady i wkrótce na klatkach w całym mieście pojawią się podobne ogłoszenia.

- Dbajmy o siebie i wspierajmy się - apeluje aktywista.

W sąsiedzką akcję zaangażowali się również członkowie "Ekipy Hołowni" z Podlaskiego. Wolontariusze z własnej inicjatywy chcą realizować zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego i również oferują swoją pomoc seniorom.

Jak chronić się przed koronawirusem? Porady dla seniorów

Główny Inspektor Sanitarny wydał zalecenia dla seniorów. W komunikacie podkreśla, że duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową. Zaleca, by seniorzy ograniczyli przebywanie w miejscach publicznych i poprosili bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.

Zobacz też: Koronawirus w Białymstoku i woj. podlaskim - RAPORT. Już 18 przypadków potwierdzonych zarażeń w Polsce

Należy również pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami lub żelami na bazie alkoholu (min. 60 proc.). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.

Istotne jest również unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie. Warto również regularnie myć lub dezynfekować wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy.

Co ważne, regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków. Na powierzchni ekranów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje.

Należy również pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległość od rozmówcy, czyli 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę. Stosuj też zasady ochrony podczas kichania i kaszlu. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.

Przy tym odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych GIS i MZ. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.

Mity i fakty o koronawirusie

Mity i fakty o koronawirusie. Nie daj się panice! Co wiemy i...

Koronawirus oczami internautów. MEMY polityczne, obyczajowe, geograficzne. MEMY o koronawirusie. Nowe i śmieszne obrazki w internecie o koronawirusie  12.05.2020

MEMY o koronawirusie. Nowe i śmieszne obrazki w internecie o...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny