MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz mieć dziecko - przygotuj się

(sab)
W życiu większości kobiet przychodzi moment, kiedy decydują się na macierzyństwo. Wprawdzie według szacunkowych danych w Polsce w dalszym ciągu większość ciąż (na pewno około 70 proc.) nie jest planowana (nie mylić z niechcianymi), ale trendy się zmieniają. Coraz więcej przyszłych mam i ich partnerów chce termin zajścia w ciążę przewidywać, chce swoje rodzicielstwo zaplanować.

To piękna, ale i odpowiedzialna decyzja. Trzeba się do niej przygotować socjalnie (warunki bytowe) i psychicznie, ale - co podkreślają lekarze - przede wszystkim zdrowotnie. O czym kobieta przed zajściem w ciążę powinna pamiętać, o co zadbać? Generalna zasada, to postępować tak jakby już była w ciąży. Wtedy zapewni przyszłemu dziecku optymalne warunki rozwoju od chwili poczęcia. Trzeba o tym pomyśleć kilka miesięcy wcześniej - żeby mieć czas na badania, ewentualne szczepienia, rzucenie palenia itp.

SKONTROLUJ SIĘ U LEKARZA

Zacznij od wizyty u swojego lekarza rodzinnego. Warto, by ocenił ogólny stan twego zdrowia, osłuchał serce i płuca, zmierzył ciśnienie, zlecił badanie krwi i moczu. Chodzi po prostu o upewnienie się, czy jesteś zdrowa. Także wtedy, gdy czujesz się zupełnie dobrze i nic ci nie dolega. Następny bardzo zalecany krok, to wizyta u ginekologa (pamiętaj, że skierowanie niepotrzebne). Powiedz mu, że chcesz się przygotować do ciąży. Powinien zbadać twoje piersi i wykonać badania, w tym cytologiczne, oceniające stan narządu rodnego. Być może trzeba wyleczyć stany zapalne, np. polipy czy nadżerki szyjki macicy. W trakcie utrzymywania się objawów stanu zapalnego nie powinno dojść do zapłodnienia. Porozmawiaj też o stosowanej przez ciebie metodzie zapobiegania ciąży. Jeśli zażywasz tabletki antykoncepcyjne powinnaś je odstawić przynajmniej na miesiąc, a najlepiej trzy miesiące przed zajściem w ciążę.
Warto też pójść do stomatologa na skontrolowanie zębów. Dziecko potrzebuje dużo wapnia i twój układ kostny w ciąży może być osłabiony. Bardzo łatwo wtedy zęby atakuje próchnica.

WYKONAJ SZCZEPIENIA

W ciąży przeciwwskazane są wszelkie szczepienia zabezpieczające przed chorobami wirusowymi, zwłaszcza różyczką. Od kilkunastu lat nastolatki objęte są programem takich szczepień, ale trzeba upewnić się (przy okazji badania krwi), czy jesteś uodporniona przeciw różyczce. Jeśli nie, powinnaś się zaszczepić. Od przyjęcia szczepionki do zajścia w ciążę powinno upłynąć co najmniej trzy miesiące. Jeśli wskazane jest odnowienie szczepienia przeciw żółtaczce typu "B", to zrób to przynajmniej pół roku wcześniej. To czas potrzebny do wytworzenia przez organizm przeciwciał zabezpieczających przed tymi chorobami.
W czasie, kiedy chciałabyś zajść w ciążę, zwłaszcza w drugiej fazie cyklu, nie powinnaś wykonywać badań rentgenowskich. Najbezpieczniej jest prześwietlać się bezpośrednio po zakończeniu miesiączki, bo wtedy masz pewność, że nie jesteś w ciąży.

GDY MASZ CHOROBĘ

Bardzo ważne jest prawidłowe leczenie przewlekłych chorób, które mogą mieć wpływ na dziecko, a zwłaszcza cukrzycy. Kobieta chora na cukrzycę powinna planować ciążę z półrocznym wyprzedzeniem, by mieć czas na precyzyjne ustawienie poziomu cukru. Powinna to powiedzieć diabetologowi, u którego się leczy, by pomógł precyzyjnie ustawić. Od początku ciąży poziom cukru musi być ściśle i często kontrolowany, trzeba też przestawić leczenie na insuliny dla okresu ciąży najbezpieczniejsze.
Lekarz powinien wiedzieć o wszystkich lekach, które bierzesz, np. gdy leczysz się z powodu padaczki czy nadciśnienia. Niektóre z nich mogą być bowiem niebezpieczne dla dziecka. Jeśli chcesz zajść w ciążę trzeba leczenie przestawić na leki bezpieczniejsze.

OGRANICZ UŻYWKI, ODSTAW PAPIEROSY

Przygotowanie się do ciąży, to również czas na kategoryczne zaprzestanie palenia (zalecane jest to także partnerowi) i ograniczenie używek - kawy, mocnej herbaty, alkoholu. Ponoć jednak, jak zbadali Amerykanie, niewielkie ilości czerwonego wina zwiększają płodność u kobiet. Postaraj się już zawczasu wyeliminować złe nawyki, takie jak nieregularny sen, mało ruchu, objadanie się tłustościami czy słodyczami. Za to jedz więcej owoców i warzyw, ryb - szczególnie morskich (ze względu na dużą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych), wybieraj pieczywo z pełnego ziarna, pij wodę mineralną niegazowaną. Słowem - postępuj i odżywiaj się racjonalnie, jakbyś już była w ciąży. Pamiętaj też, że w czasie, kiedy chcesz zajść w ciążę, nie powinnaś się odchudzać ani uprawiać intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Materiał przygotowany we współpracy z Kliniką Perinatologii AMB. Kierownik Kliniki, prof. Jan Urban jest koordynatorem centralnego Programu Poprawy Opieki Perinatalnej w regionie podlaskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny