Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CBA potwierdza: Miejskie spółki łamały prawo. Szefowie zwolnieni

Krzysztof Jankowski
Pozytywnie oceniamy wyniki naszych spółek miejskich – mówił na ostatniej sesji rady miasta burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak. CBA negatywnie oceniło jednak sposób powołania ich prezesów.
Pozytywnie oceniamy wyniki naszych spółek miejskich – mówił na ostatniej sesji rady miasta burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak. CBA negatywnie oceniło jednak sposób powołania ich prezesów. Krzysztof Jankowski
Prezesi Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej zostali odwołani ze swoich stanowisk. To efekt kontroli, jaką w tych firmach przeprowadziło Centralne Biuro Antykorupcyjne. Decyzje o odwołaniu prezesów podjęły rady nadzorcze obu spółek.

Wyniki kontroli agentów antykorupcyjnych wykazały, że obaj prezesi zostali powołani na swoje stanowiska z naruszeniem prawa. Prowadzili bowiem własne działalności gospodarcze. A tego szefowie spółek gminnych robić nie mogą. O tej sprawie napisaliśmy jeszcze w zeszłym roku.
Agenci Centralnego Bura Antykorupcyjnego kontrolowali prezesów Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Hajnówce od 22 lutego do 30 marca.

- Kontrole dotyczyły przestrzegania przepisów ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, zwaną ustawą antykorupcyjną - informuje Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. - Jak wykazały kontrole, obaj mężczyźni pełniąc funkcje prezesów spółek, prowadzili jednocześnie działalność gospodarczą, czym naruszyli zapisy ustawy antykorupcyjnej.

Rady nie chciały odwołać prezesów

Jak twierdzi Jacek Dobrzyński, konsekwencją wykrycia nieprawidłowości powinno być rozwiązanie umowy o pracę bądź odwołanie prezesów z zajmowanego stanowiska. Ale rady nadzorcze spółek nie od razu zastosowały się do tych przepisów.

- Jak ustaliliśmy, organy te po przeanalizowaniu zaistniałej sytuacji, nie zastosowały się do tego wymogu. W związku z wynikami kontroli w drugiej połowie maja skierowaliśmy do obu rad nadzorczych spółek wystąpienia pokontrolne. W nich były wnioski o podjęcie uchwały w sprawie rozwiązania umowy o pracę oraz przestrzegania obowiązującego prawa, w tym ustawy antykorupcyjnej - dodaje rzecznik Dobrzyński. - Biuro skierowało także wystąpienia pokontrolne do burmistrza Hajnówki z wnioskami o wyegzekwowanie od rad nadzorczych przestrzegania powszechnie obowiązujących przepisów.

Rady nadzorcze podjęły decyzję w sprawie prezesów dopiero z końcem czerwca.

- W kwestii powoływania i odwoływania prezesów spółek władne są do podejmowania decyzji tylko ich rady nadzorcze, a nie burmistrz - wyjaśnia Bazyl Stepaniuk, wiceburmistrz Hajnówki. - Przesłaliśmy w tej sprawie informacje radom, a one zajęły się tym problemem.

Jak informuje wiceburmistrz, 30 czerwca rady obu spółek wypowiedziały swoim prezesom umowy o pracę z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Prezesi zakończą więc swoją misję 30 września.

Jednak nie wiadomo, na jak długo. Rady nadzorcze prawdopodobnie będą mogły powołać ich ponownie na swoje stanowiska, ponieważ obaj panowie nie prowadzą już działalności gospodarczej.

- Prezesi obu spółek wykreślili swoje firmy z rejestru działalności gospodarczej - informował jesienią były burmistrz Hajnówki Anatol Ochryciuk, który powoływał obu mężczyzn na stanowiska w spółkach miejskich.

A obecny burmistrz Jerzy Sirak podkreślał, że pracę obu prezesów ocenia pozytywnie.
- Nasze spółki mają dobre wyniki finansowe i są nawet nagradzane - mówił Jerzy Sirak podczas czerwcowej sesji rady miasta.

O przyszłości prezesów i spółek oficjalnie zadecydują ich rady nadzorcze.

- Nie pozostawimy im jednak dużego marginesu czasowego na powołanie prezesów, bo spółki nie mogą pozostawać bez szefów - mówi wiceburmistrz Bazyl Stepaniuk.

Pytany o ocenę dotychczasowej pracy rad nadzorczych obu spółek, którym odwołanie nieprawidłowo powołanych prezesów zajęło tyle miesięcy, wiceburmistrz przyznaje, że każdemu zdarzają się błędy.

Urząd naprawia błędy

Centralne Biuro Antykorupcyjne znalazło także nieprawidłowości w analizie oświadczeń majątkowych obu prezesów spółek miejskich.

- Kontrole wykazały, że w badanych przypadkach analiz takich nie było, a jest to wymogiem ustawy o samorządzie gminnym - wyjaśnia rzecznik CBA. - W wyniku przeprowadzonych czynności kontrolnych stwierdzono także, że prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej nie złożył w ciągu 30 dni od powołania na stanowisko wymaganego oświadczenia majątkowego, ani wymaganej informacji o zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej.

W związku z tym Centralne Biuro Antykorupcyjne w wystąpieniu pokontrolnym skierowanym do burmistrza zwróciło się również o wezwanie prezesa do niezwłocznego złożenia oświadczenia majątkowego. - Biuro wniosło także o wyznaczenie i przeszkolenie osób, które będą analizowały składane do burmistrza oświadczenia majątkowe - mówi Jacek Dobrzyński.

- Już zastosowaliśmy się do tych zaleceń - zapewnia burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny