Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

BTL: jeden teatr - wiele oblicz. Spektakle w europejskich stolicach

Anna Kopeć [email protected] tel. 85 748 95 11
W czterech europejskich miastach pokażemy współczesny teatr lalkowy z różnych perspektyw. Będą spektakle, rozmowy z widzami, katalog oraz ciekawa wystawa, w której wyjątkowo nie będziemy prezentować lalek – mówi Marek Waszkiel.
W czterech europejskich miastach pokażemy współczesny teatr lalkowy z różnych perspektyw. Będą spektakle, rozmowy z widzami, katalog oraz ciekawa wystawa, w której wyjątkowo nie będziemy prezentować lalek – mówi Marek Waszkiel. Wojciech Oksztol
Spektakle, nowoczesna wystawa i cykl spotkań z widzami - to pomysł Białostockiego Teatru Lalek na czas, kiedy Polska będzie przewodniczyła pracom Rady Unii Europejskiej. To jedyny polski teatr lalek, który uczestniczy w programie promocji polskiej kultury.

Nasz teatr ma wiele odmian, podobnie jak różnoraka jest nasza widownia: tradycyjna i nowoczesna zarazem, dziecięca, młodzieżowa i zupełnie dorosła, najczęściej jednak otwarta i gotowa do udania się z nami w każdą kolejną teatralną ekspedycję - mówi Marek Waszkiel, dyrektor BTL. - Teraz europejskiej publiczności chcemy przedstawić coś szczególnego.

Od 1 lipca, przez sześć miesięcy, Polska będzie przewodniczyć pracom Rady Unii Europejskiej. To doskonała okazja do zaprezentowania polskiej twórczości. Z tej okazji korzysta Białostocki Teatr Lalek przygotowując projekt "BTL: jeden teatr - wiele oblicz". W czterech europejskich stolicach: Kijowie, Mińsku, Moskwie i Madrycie nasi lalkarze wystawią sześć swoich spektakli. - Dobraliśmy je pod kątem naszych relacji z danym krajem, do którego się wybieramy - mówi Marek Waszkiel. - Widzowie każdej z czterech stolic będą mieli okazję obejrzenia dwóch naszych spektakli.

Ale pomysł BTL na promocję naszej prezydencji to nie tylko przestawienia. Zagranicznej publiczności lalkarze zaprezentują także nowoczesną, mobilną wystawę, złożoną z plakatów, programów i wydawnictw teatralnych oraz multimedialnych plansz. Dodatkowo w czterech wersjach językowych powstanie katalog. Trzecim elementem projektu są specjalne wykłady poświęcone polskiemu teatrowi.

- Zależy nam na zestawieniu charakteru naszego teatru z tradycją kraju, do którego jedziemy. Z takiego styku kultur rodzi się coś nowego, osobliwego, czasem kontrowersyjnego - podkreśla dyrektor BTL. - Nasze założenie jest takie, aby tworzyć teatr oczywiście białostocki, ale nie rezygnować z międzynarodowego charakteru, zacierać granice, szukać czegoś nowego.
- 1 lipca, godz. 18, Białostocki Teatr Lalek: uroczysta inauguracja polskiej prezydencji w UE, prezentacja specjalnego katalogu oraz plastyczno-multimedialnej wystawy autorstwa Andrzeja Dworakowskiego i Jacka Kozłowskiego, które będą towarzyszyły lalkarzom w zagranicznych podróżach.
- 13-14 września, Kijów: spektakle "Fasada" i "Valerie".
- 28-30 września, Moskwa: spektakle "Marsz, marsz, Gombrow…ski" i "Biegun"
- 16-17 listopada, Mińsk: spektakle "Żołnierzyk" i "Marsz, marsz, Gombrow…ski"
- 25-27 listopada, Madryt: spektakle "Biegun" i "Dulcynea".
Każdej prezentacji towarzyszyć będą spotkania z publicznością, które poprowadzi dyrektor Marek Waszkiel.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny