Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brak nogi to nieznaczna niepełnosprawność. Parkowanie na kopercie się nie należy

Tomasz Mikulicz [email protected]
Brak nogi to nieznaczna niepełnosprawność. Parkowanie na kopercie się nie należy
Brak nogi to nieznaczna niepełnosprawność. Parkowanie na kopercie się nie należy sxc.hu
Tak orzekł zespół specjalistów na podstawie nowych przepisów. I nie przyznał prawa do parkowania na miejscu dla inwalidy. - Świat oszalał. Człowiek bez nogi to znaczna niepełnosprawność - mówią eksperci

- Może gdybym nie miał jeszcze drugiej kończyny, mógłbym zaparkować na kopercie - oburza się Stanisław Kuryś.

Nogę stracił w 1972 roku. Przez te wszystkie lata mógł swobodnie parkować za darmo na tzw. kopertach.

- A teraz chcą mi to uprawnienie odebrać - mówi.

Dla niego to bardzo ważne, bo poruszanie się na dystansie dłuższym niż 100 metrów sprawa mu trudność.

- Jak podejdę gdzieś dalej, szybko się męczę i boli mnie noga. Każdy metr się liczy. A wszyscy wiedzą, że z parkowaniem w Białymstoku jest problem. Natomiast koperty są zazwyczaj wolne - podkreśla.

Urzędnicy tłumaczą się zmianą przepisów. Uprawnieni do otrzymania karty parkingowej są tylko ci, którzy mają orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności. Tym ze stopniem umiarkowanym karta się nie należy.

- Świat oszalał. Człowiek z amputowaną kończyną powinien mieć znaczny stopień niepełnosprawności - nie ma wątpliwości prof. Jan Skowroński, kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności uważa jednak inaczej.

- Przewodniczący składu orzekającego brał pod uwagę dokumentację medyczną i badania lekarskie. Stwierdził, że nie ma przesłanek do przyznania prawa do karty parkingowej - mówi Kamila Busłowska z biura komunikacji społecznej w magistracie.

Orzeczenie nie jest prawomocne. Pan Stanisław odwołał się do wojewódzkiego zespołu orzekającego. Rozwiązaniem mogłoby być cofnięcie feralnej nowelizacji w przepisach.

- Konstytucja gwarantuje niepełnosprawnym pomoc ze strony państwa. Mają oni prawo do funkcjonowania w społeczeństwie. Nowe przepisy są absurdalne - uważa dr Jarosław Matwiejuk, konstytucjonalista z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

Według niego, w Sejmie mogło dojść do niedopatrzenia. - Nie może być tak, że osoba niepełnosprawna nie może korzystać z uprawnień, bo nie spełnia takich czy innych warunków formalnych - twierdzi Matwiejuk.

Jeśli odwołanie nie przyniesie skutku, Stanisław Kuryś straci kartę parkingową z końcem czerwca. A miałby on jeszcze więcej uprawnień. Na ostatniej sesji radni uchwalili, że już od 1 czerwca niepełnosprawni będą mogli bezpłatnie stawiać auta na wszystkich miejscach w strefie płatnej. W tym przypadku nie chodzi jednak o pieniądze, tylko o to, by nasz Czytelnik miał do pokonania jak najkrótszy dystans między swym autem a np. bankiem czy urzędem. - Na mój stan zdrowia wpływa też to, że mam zastawkę serca. Nie wiem już w jaki sposób mam przekonać urzędników, że naprawdę powinienem otrzymać tę kartę - twierdzi nasz Czytelnik.

Kamila Busłowska uważa jednak, że ograniczenie liczby posiadaczy kart parkingowych zapewni realną możliwość dotarcia do celu osobom poruszającym się na wózkach. - Oraz tym, którzy nie są w stanie opuścić samochodu bez szerokiego otwarcia drzwi lub bez pomocy i asysty nie przejdą kilkudziesięciu metrów - mówi.

Stanisław Kuryś nie chce nawet tego komentować.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny