Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

BPNT. Park pod lupą śledczych. Było już CBA, teraz jest prokurator

Marta Gawina [email protected]
Budowa Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego przy ul. Żurawiej kosztowała ok. 170 mln zł. W tej chwili mieści się tu kilkadziesiąt firm.
Budowa Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego przy ul. Żurawiej kosztowała ok. 170 mln zł. W tej chwili mieści się tu kilkadziesiąt firm. Andrzej Zgiet
Jeszcze w trakcie budowy inwestycją zainteresowało się Centralne Biuro Antykorupcyjne. Złożyło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstw.

Najpierw była wielomiesięczna kontrola CBA. Teraz budową Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego zajmuje się prokurator. Śledztwo dotyczy dokumentów i ewentualnego działania na szkodę miasta. Jest podejrzenie podawania nieprawdy w protokołach, przez co nie była uruchamiana procedura naliczania kar umownych.

- Nie zgadzamy się z zastrzeżeniami dotyczącymi dokumentacji. Czekamy na zakończenie prokuratorskiego postępowania - mówi Urszula Boublej z urzędu miejskiego, który nadzorował budowę Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Inwestycją jeszcze w trakcie budowy zainteresowało się CBA. Rozpoczęło się sprawdzanie przetargów i realizacji umowy. - W związku z wynikami kontroli CBA skierowało zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstw do Prokuratury Rejonowej w Białymstoku - informuje Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA.

Ta właśnie przedłużyła śledztwo do czerwca. - Do tej pory nikt nie usłyszał zarzutów. Śledztwo prowadzone jest w sprawie - mówi Dorota Antychowicz z Prokuratury Rejonowej w Białymstoku.

Dodaje, że przesłuchiwani są świadkowie, niewykluczone jest powołanie biegłego. Wszystko toczy się wokół dokumentów. Jest podejrzenie ich fałszowania przez co nie była uruchamiana procedura naliczania kar umownych.

BPNT budowała firma Polbud, która już upadła. W tej chwili sprzedawany jest jej majątek. Wiadomo, że miasto kary umowne jej naliczyło. Chodzi o ok. 17 mln zł. Tę kwotę chce odzyskać na drodze sądowej. Na rozstrzygnięcie ciągle czeka. Problemem są też usterki. Miasto ogłaszało już przetargi na ich usunięcie. Wady dotyczyły m.in. klimatyzacji, sieci telefonicznej, czy awaryjnego oświetlenia.

Budowa BPNT kosztowała blisko 170 mln zł. Część tej kwoty to unijne dofinansowanie.

W Parku przy ul. Żurawiej swoje siedziby ma już kilkadziesiąt firm.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny