Bolid studentów Politechniki Białostockiej na zawodach w Czechach zdobył dwa miejsca na podium

Magda Ciasnowska
Cerber Motorsport/Politechnika Białostocka
Bolid CMS-08 zespołu Cerber Motorsport ma na swoim koncie kolejne sukcesy. Auto stworzone przez studentów Politechniki Białostockiej zajęło dwa miejsca na podium w zawodach Formuła Student w Czechach.

Zespół Cerber Motorsport z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej zakończył z sukcesem zawody Formula Student Czech Republic.

Stworzony przez studentów Bolid CMS-08 zdobył dwa miejsca na podium w konkurencjach dynamicznych: 1. miejsce w konkurencji Acceleration, czyli teście przyspieszenia na dystansie 75 metrów oraz 3. miejsce w konkurencji Endurance and efficiency.

Endurance and efficiency to druga ukończona przez zespół w tym sezonie najbardziej wymagająca konkurencja. Poprzedni Endurance team z Politechniki Białostockiej ukończył podczas zawodów na włoskim torze w Formula SAE Italy, gdzie zajął 2. miejsce w Engineering Design Event.

W tym roku Czechy postawiły na nowy sposób prowadzenia Inspekcji Technicznej. A to za sprawą aplikacji, która usprawniła oczekiwanie, bez konieczności stania w kolejkach.

Kolejne zawody, w których weźmie udział zespół:

• Formula Student Austria 24.07-28.07.2022
  • Formula Student EAST 08.08-12.08.2022
  • Formula Student Germany 15.08-21.08.2022.

W pracy nad bolidem CMS-08 współpracowali ze sobą studenci z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej, Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.

Zespół Cerber Motorsport działający w ramach Studenckiego Koła Naukowego Auto-Moto-Club funkcjonuje na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Organizacja powstała w listopadzie 2011 roku, za sprawą 17 studentów, pasjonatów motoryzacji. Na przestrzeni lat ponad 200 osób pracowało nad ośmioma generacjami bolidów CMS. Dzisiaj zespół liczy 31 osób.

Głównym celem Koła jest zdobycie najwyższej pozycji w prestiżowych, międzynarodowych zawodach Formuły Student. Organizowane są corocznie w ponad 15 krajach, zrzeszają ponad 800 zespołów, czyli prawie 31000 członków. Studenci projektują i wykonują bolid, który rywalizuje z drużynami z całego świata. O wygranej na zawodach nie decyduje jedynie szybkość auta, równie ważne są: konstrukcja, planowanie finansowe i sprzedażowe. Zawody są podzielone na konkurencje statyczne oraz bardziej widowiskowe – dynamiczne. Sędziami są m.in. konstruktorzy ściśle związani z branżą motoryzacyjną.