MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bobrowniki. Betlejemskie Światło Pokoju przekazane na Białoruś (zdjęcia)

PAP
PAP
Betlejemskie Światło Pokoju przekazane w Bobrownikach na Białoruś
Betlejemskie Światło Pokoju przekazane w Bobrownikach na Białoruś Wojciech Wojtkielewicz
Wicekonsul RP w Grodnie Anna Pustuł odebrała w poniedziałek od delegacji białostockich harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju, które trafiło na Białoruś - poinformował PAP komendant Chorągwi Białostockiej ZHP Krzysztof Jakubowski. Przekazanie miało miejsce na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach.

Skromne przekazanie - bez wielkiej uroczystości - miało miejsce w poniedziałek przed południem, jednak z powodu trudnej sytuacji politycznej na Białorusi, różnych obaw o reakcje ze strony białoruskich władz, białostoccy harcerze poinformowali o przekazaniu po fakcie, także już po spotkaniu, które zorganizowano na Białorusi w katedrze w Grodnie, gdzie zawieziono światełko.

Jakubowski poinformował PAP, że na granicy światełko po prostu przekazano, także z nadzieją, że uda się je z Białorusi przekazać dalej do Moskwy.

To trzeci rok z rzędu, gdy przekazaniu światełka na Białoruś nie towarzyszy większe spotkanie na granicy z udziałem harcerzy, służb granicznych, gości z Białorusi. W ubiegłym roku było tak i z powodu sytuacji przygranicznej, a także pandemii, tak samo było w 2020 r.

Tradycja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju z województwa podlaskiego na Wschód - Białoruś i Litwę - ma wiele lat. Wcześniej światełko na Białoruś było przekazywane na przejściu granicznym w Kuźnicy, które teraz, od trzynastu miesięcy, jest zamknięte. Zamknięto je po wydarzeniach z migrantami. W Bobrownikach po raz pierwszy światełko było przekazane w 2021 r.

Na Litwę w tym roku światełko przekazali suwalscy harcerze 13 grudnia w Mariampolu. Odbierali ja także harcerze z Kowna i Wilna.

Tegoroczne hasło akcji to: "Światło dla Ciebie".

Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem radości, braterstwa, pokoju i wspólnoty. Jego idea narodziła się w Austrii w 1986 r. - wtedy światełko przywieziono z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem dla tamtejszych niewidomych dzieci. Dwa lata później austriaccy skauci po raz pierwszy pojechali po ogień do Betlejem, aby przekazać go skautom z całej Europy.

Polscy harcerze Betlejemskie Światło Pokoju odbierają od 1991 r. od słowackich kolegów, a następnie przekazują je do Rosji, na Ukrainę, Białoruś, Litwę a także do Niemiec, Danii i Szwecji. Płomień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem trafia do kościołów, urzędów i szpitali, światełko zabierają także do swoich domów mieszkańcy miast, miasteczek i wsi.

W niedzielę Betlejemskie Światło Pokoju podczas uroczystości przed białostocką katedrą - z udziałem m.in. metropolity białostockiego abp Józefa Guzdka - przekazano mieszkańcom Białegostoku.

Zobacz także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zamieszki przez pokaz Louis Vuitton

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny