MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Betlejemskie Światło Pokoju na Rynku Kościuszki. Mieszkańcy zabrali jego płomyki do domu

OPRAC.: red
Betlejemski ognisko na Rynku Kościuszki w Białymstoku
Betlejemski ognisko na Rynku Kościuszki w Białymstoku Urszula Łobaczewska
Światło pokoju zapłonęło na Rynku Kościuszki. Zapalone od tego z Betlejem. Mieszkańcy zabrali jego płomyki do domu, bliskich, rodzin, przyjaciół.

Betlejemskie Światło Pokoju trafiło do woj. podlaskiego już po raz 32. 12 grudnia polscy harcerze odebrali lampion od słowackich skautów. Później powędrowało do hufców w całym kraju. W niedzielę [18.12.2022] betlejemskie ognisko zapłonęło przed białostocką Katedrą. Tegorocznym hasłem Betlejemskiego Światła Pokoju 2022 jest: „Światło dla Ciebie”.

- W tych słowach jest wszystko, co powinniśmy myśleć o tym światle, kiedy będziemy stawiali go na wigilijnym stole - mówił w niedzielę [18.12.2022] harcmistrz Krzysztof Jakubowski, komendant białostockiej Chorągwi ZHP.

Metropolita białostocki arcybiskup Józef Guzdek podkreślił, że wszyscy dorośli, którzy wchodzą do betlejemskiej groty muszą się pochylić.

- Drzwi prowadzące do miejsca narodzenia Jezusa Chrystusa mierzą zaledwie 120 cm. Tylko dzieci mogą wchodzić na baczność. Wszyscy dorośli muszą się pochylić. To jest znak pokory - przypomniał ksiądz arcybiskup. - Bo są takie wartości, które możemy przypominać i przekazywać w pokorze. Pamiętajmy o niej, o życzliwości, o normalności. Bo jeśli ich zabraknie, to biorą się wojny, podziały. Jeden chce być ważniejszy od drugie, mocniejszy od drugiego. Życzę, abyśmy te święta przeżyli w pokorze, czyli miłości. I żeby ten nowy rok, który przed nami, był czasem wzajemnego poszanowania, współpracy, dobra dla naszego umiłowanego miasta jakim jest Białystok i dla naszej małej ojczyzny Podlasia.

Następnie metropolita poświęcił opłatki, którymi podzielali się zebrani, a harcerze przekazali specjalne lampiony z betlejemskim światełkiem władzom miasta, województwa, przedstawicielom administracji rządowej, ministerstwu edukacji. Z kolei zebrani białostoczanie odpalone z ogniska światełka zanieśli do swoich domów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny