MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bł. ksiądz Jerzy Popiełuszko patronem 2024 roku w Białymstoku. Podlaska Solidarność wnioskowała o to do radnych

OPRAC.: wal
Podlaska Solidarność wnioskowała o to do radnych miasta
Podlaska Solidarność wnioskowała o to do radnych miasta Wojciech Wojtkielewicz
Rada Miasta Białystok, obradując w dniu 18 grudnia, ogłosiła, że rok 2024 będzie poświęcony pamięci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. To wyjątkowe wydarzenie oznacza, że stolica województwa podlaskiego zyska trzeciego patrona, którym obecnie są również ksiądz Stanisław Hałko i Unia Europejska – decyzję tę podjęto w październiku bieżącego roku.

Józef Mozolewski, przewodniczący podlaskiej Solidarności, przedstawił wniosek do rady, podkreślając, że postać błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki jest dobrze znana wszystkim. To związkowcy wystosowali prośbę do radnych o uhonorowanie kapelana Solidarności. Mozolewski doniósł również, że złożył prośbę do władz krajowych związku, aby te zwróciły się do marszałka Sejmu o oficjalne ustanowienie 2024 roku rokiem Jerzego Popiełuszki w całym kraju.

W trakcie dyskusji na sesji nie pojawiły się żadne sprzeciwy. Wszyscy 28 radni jednomyślnie poparli wniosek, czyniąc rok 2024 rokiem upamiętnienia błogosławionego kapelana Solidarności.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku we wsi Okopy koło Suchowoli w województwie białostockim. Jego rodzice, Marianna i Władysław, prowadzili gospodarstwo rolne, mając pięcioro dzieci. Od najmłodszych lat wyróżniał się głęboką religijnością i codziennie pokonywał kilka kilometrów, by uczestniczyć w porannej mszy. Po maturze wstąpił do Seminarium Duchownego w Warszawie, ale studia przerwało wcielenie do specjalnej jednostki wojskowej w Bartoszycach, co miało formę szykan wymierzonych w Kościół. Nie złamał się jednak i po wyjściu z wojska powrócił do seminarium.

W roku 1972 otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kard. Wyszyńskiego. Kierował swoją posługę w różnych warszawskich parafiach, a po strajkach sierpniowych 1980 r. związał się z pracownikami huty "Warszawa". Po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 r. rozpoczął odprawianie comiesięcznych mszy w intencji ojczyzny, przyciągając tysiące wiernych. Jego kazania były pełne pasji i głosiły wartości wolności, solidarności i godności ludzkiej.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko został uprowadzony 19 października 1984 roku, bestialsko pobity i utopiony w Wiśle koło zapory we Włocławku. Miał wtedy zaledwie 37 lat. Jego ostatnie słowa publicznie wypowiedziane do wiernych brzmiały: "Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy". 3 listopada tego samego roku odbył się pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki, celebrowany przez prymasa Józefa Glempa.

6 czerwca 2010 roku, po 13 latach procesu beatyfikacyjnego, papież Benedykt XVI ogłosił księdza Jerzego Popiełuszkę błogosławionym Kościoła katolickiego, a w 2014 roku Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ustanowiła go patronem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". To wielkie wydarzenie nie tylko upamiętnia męczeńską śmierć księdza, ale także stanowi inspirację do działania na rzecz prawdy, sprawiedliwości i solidarności społecznej. Jego dziedzictwo jest źródłem siły dla całej społeczności i kraju.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny