Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biznes z nauką pod rękę: Biaglass stawia na własne lampy

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected] Fot. Anatol Chomicz
Projekty studentów wydz. architektury są inspiracją dla nowych propozycji oświetlenia z huty Biaglass
Projekty studentów wydz. architektury są inspiracją dla nowych propozycji oświetlenia z huty Biaglass
Jeszcze w tym roku białostocka huta szkła zamierza otworzyć własną montażownię lamp - to przełom w historii firmy obchodzącej w tym roku 80-lecie i do tej pory produkującej wyłącznie klosze. - W opracowaniu nowoczesnego, ciekawego wzornictwa inspiracją są dla nas prace studentów wydziału architektury Politechniki Białostockiej - mówi z ogromną satysfakcją Bogdan Rogaski, prezes Biaglassu.

Dlaczego huta zaczyna stawiać na własne oświetlenie i własny montaż?

Żeby ludzie mieli pracę

- Trzeba dostosować się do rynku - wyjaśnia prezes Rogaski. - Po pierwsze zauważyliśmy, że klienci oczekują teraz od nas takiej oferty. A po drugie, koszty montażu poszły w Europie bardzo w górę. Taniej zrobimy to u siebie, w dodatku dając tym samym pracę własnej załodze, która - przy zmniejszonych generalnie zamówieniach - czasem nie mogła być w pełni wykorzystana. W ten sposób staramy się uniknąć zwolnień w firmie.

Biaglass będzie montował oświetlenie zarówno na zlecenie innych firm, jak i przygotowując autorskie serie lamp. Dla osiągnięcia tych zamierzeń huta nawiązała ścisłą współpracę z wydziałem architektury Politechniki Białostockiej.

- Młodzi ludzie będą u nas wprowadzani w technologię obróbki szkła, dowiedzą się, co można z niego u nas uzyskać - mówi Bogdan Rogaski. - Pierwsze projekty już powstały, wystawa wisi w holu firmy i będzie dla nas inspiracją.

Przypomnijmy, że pod względem technologicznym białostocki Biaglass jest unikatem w skali europejskiej - tutejsi fachowcy potrafią wydmuchać ogromne kule, nawet do 60 cm średnicy. Takie możliwości mają najwyżej 2, 3 huty w Europie.

Dotknięcie rzeczywistości

Projekty dla Biaglassu powstały na IV semestrze architektury wnętrz białostockiej politechniki.

- To przedmiot oświetlenie i iluminacja - wyjaśnia dr Małgorzata Bartnicka, opiekująca się grupą współpracujacą z hutą szkła. - Wydaje mi się, że studentom bardzo się podobała taka forma wyjścia poza uczelnię. To takie dotknięcie rzeczywistości. Rozmawiając z praktykami, technologami z Biaglassu mogli konfrontować swoje pomysły ze wskazówkami i uwagami fachowców. Dowiadywali się, co jest możliwe do zrealizowania, a co nie jest.

Dr Bartnicka zapowiada, że w nowym roku akademickim ten rodzaj praktyk wspólnych z Biaglassem będzie kontynuowany.

 

 

80 lat Biaglassu

W przyszłym tygodniu (piątek i sobota 29-30 maja) huta będzie obchodziła 80-lecie istnienia. Z tej okazji (w piątek) w godz. 14-18 odbędzie się tu impreza z okazji Dnia Dziecka. Podopieczni domu dziecka będą mogli obejrzeć wyjątkowo ekscytujący proces ręcznego wydmuchiwania szkła, dostaną prezenty, wezmą udział w grach i zabawach poprowadzonych przez studentów białostockich uczelni.
Natomiast w sobotę Biaglass urządza na swoim terenie Dzień Rzemiosła - festyn, na którym będzie można posłuchać muzyki, dobrze zjeść, a przede wszystkim obejrzeć wyroby naszych regionalnych kowali, garncarzy i oczywiście wydmuchiwaczy szkła artystycznego.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny