Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biznes i prawo. Tylko do 16 sierpnia przedsiębiorcy mogą składać do ZUS-u wnioski o postojowe

Opr. Andrzej Matys
Pixabay.com?Zdjęcie ilustracyjne
Do 16 sierpnia przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Polsce Covid-19, mają czas na złożenie wniosku o świadczenie postojowe. Zgodnie z przepisami wnioski o to wsparcie uprawnieni mogą złożyć najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony stan epidemii.

- Od 16 maja 2022 rroku został zniesiony w Polsce stan epidemii, zatem osoby, które starają się o świadczenie postojowe, mają czas do 16 sierpnia 2022 roku na złożenie stosownego wniosku. Termin 16 sierpnia dotyczy wniosków: RSP-D, RSP-DK, RSP-DB, RSP-DD, RSP-DD6, RSP-SK, RSP-C, RSP-CZ, RSP-CK, RSP-CD6 – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

  • Co do zasady, świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 80 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę), obowiązującego w 2020 roku –[b] 2080 zł.
  • Przedsiębiorca, który rozlicza podatki w formie karty podatkowej i jest osobą zwolnioną z opłacania podatku VAT, może liczyć na świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł.[/b]

Czytaj również:

- Świadczenie postojowe przeznaczone jest dla przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne, którzy negatywnie odczuli skutki występowania w Polsce Covid-19. Aby otrzymać środki, należy spełnić kilka warunków. Informacje w tej sprawie znajdują się na stronie internetowej ZUS (Jakie wsparcie z ZUS można uzyskać w ramach Tarczy Antykryzysowej) - dodaje rzeczniczka podlaskiego ZUS.

Od 1 lipca 2022 roku wypłata świadczenia postojowego przedsiębiorcy jest pomocą de minimis. Dlatego przedsiębiorcy muszą do wniosku dołączyć:

  • oświadczenie o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w ciągu ostatnich trzech lat podatkowych (Oświadczenie RPD)
  • albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie (Oświadczenie RD-2).

Czytaj również:

Jak informuje rzeczniczka ZUS, oświadczenie RD-2 można utworzyć samodzielnie na PUE i dołączyć do wniosku oraz formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis (RFD). Jeżeli taki formularz nie zostanie dołączony, wniosek nie zostanie rozpatrzony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny