Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bitwa pod Olszewem 1939 r. Niemcy zemścili się na mieszkańcach wsi

Jarosław Usakiewicz [email protected] tel. 85 730 34 90
Każdego roku w Olszewie odbywają się uroczystości upamiętniające walki z Niemcami. I cały czas liczba ich uczestników rośnie.
Każdego roku w Olszewie odbywają się uroczystości upamiętniające walki z Niemcami. I cały czas liczba ich uczestników rośnie. Jarosław Usakiewicz
We wrześniu 1939 w Olszewie (pomiędzy Brańskiem a Wyszkami) Polacy stoczyli bitwę z Niemcami. Teraz mieszkańcy wspominają dzielną postawę żołnierzy i organizują uroczystości patriotyczne.

Przed pomnikiem w Olszewie, upamiętniającym wydarzenia z 13 i 14 września 1939 roku, w niedzielę odbyły się uroczystość patriotyczne. Od wielu lat organizatorami obchodów są gminne władze samorządowe z pobliskich: Brańska i Wyszek.

Każdego roku uroczystościom towarzyszą liczne poczty sztandarowe i rodziny uczestników bitwy. Niestety, nie ma już od kilku lat żołnierzy, którzy walczyli pod Olszewem. Jedyny żyjący uczestnik tamtych wydarzeń dziewięćdziesięciosiedmioletni rotmistrz Henryk Prajs z Góry Kalwarii ze względów zdrowotnych nie mógł przyjechać do Olszewa.

Bitwa pod Olszewem w 1939 roku

- Wieczorem 13 września Suwalska Brygada Kawalerii maszerowała spod Hodyszewa w kierunku Olszewa. Do północy, mimo trudnych warunków terenowych marsz odbywał się bez przeszkód. Na wschodnim skraju wsi Olszewo natknęła się na placówkę nieprzyjaciela ubezpieczającego postój nocny silnego oddziału pancerno-motorowego, który rozlokowany był tuż za wsią - opowiada Bożena Pierzchało, nauczycielka historii i opiekunka Izby Pamięci Narodowej w Wyszkach, która poświęcona jest wydarzeniom spod Olszewa.

Żołnierze polscy rozpoczęli atak zaskakując Niemców, którzy początkowo bronili się nieskutecznie. Po opanowaniu paniki, jaka wdarła się w szeregi Wehrmachtu, Niemcy przystąpili do obrony przy użyciu czołgów i samochodów pancernych. Natarcie polskich szwadronów zostało zatrzymane.

Straty po obu stronach były znaczne. Według źródeł Niemcy ponieśli duże straty w sprzęcie, zginęło około stu ich żołnierzy i oficerów. Po stronie polskiej poległo ponad 50 żołnierzy i oficerów, a ponad stu było rannych.

- Za poniesione w walce straty Niemcy spacyfikowali wieś. Palili zabudowania, dobijali rannych żołnierzy polskich, rozstrzeliwali wziętych do niewoli jeńców. W Olszewie zginęły 53 osoby cywilne, 30 jeńców, w tym 5 rannych - mówi Bożena Pierzchało.

Po niedzielnych uroczystościach patriotycznych odbyła się msza poświęcona poległym i zamordowanym.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny