Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 103. rocznicy Bitwy Białostockiej. Przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego uroczyście złożono kwiaty. I nie tylko tam

OPRAC.: wal, pap
Wideo
od 16 lat
Dziś (22 sierpnia) w Białymstoku zostały zorganizowane obchody rocznicy Bitwy Białostockiej w wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Białostoczanie wspólnie oddali hołd poległym. Główna uroczystość odbyła się na Rynku Kościuszki w południe.

Hołd został oddany między innymi przed pomnikiem przy ulicy generała Maczka, upamiętniającym ofiary bolszewickiej zbrodni, pod pomnikiem pamięci żołnierzy poległych w obronie Białegostoku przy ulicy Zwycięstwa, a także pod pomnikiem żołnierzy polskich na Cmentarzu Wojskowym przy ulicy 11 Listopada oraz pomnikiem 42. Pułku Piechoty w Parku Konstytucji 3 Maja.

Czytaj: Bij bolszewika, wroga Polaków

Główne obchody upamiętniające 102. rocznicę bitwy odbyły się pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, miejskich, służb mundurowych.

- Ciągle czcimy bohaterów, chociażby Józefa Marjańskiego, który wtedy oddał życie - mówił dziennikarzom prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Major Marjański był dowódcą batalionu, którego żołnierze 22 sierpnia 1920 roku wzięli na siebie ciężar głównych walk o miasto. Marjański w nich poległ; w centrum miasta jest ulica nosząca jego imię.

- Wiemy, że gdyby wojna 1920 roku z bolszewikami była przegrana, to najprawdopodobniej nie rozmawialibyśmy dzisiaj po polsku. Była to wojna kluczowa nie tylko dla Polski, ale i dla całej Europy. Dzisiaj też mamy wojnę za naszymi granicami i akurat tę rolę, którą wtedy odegraliśmy, pełnią Ukraińcy. Też walczą za wolność naszą i waszą, po to, by Putin był zastopowany już u granic Rosji" - dodał Truskolaski.

W uroczystościach na Rynku Kościuszki uczestniczyli też: wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz i członek zarządu Marek Malinowski.

- Dziś pojęcie wojny jest już znane nie tylko z podręczników historii, ale od dwóch lat widzimy, co się dzieje za naszą wschodnią granicą. Tym bardziej więc powinniśmy dbać o pamięć tych, którzy walczyli o naszą wolność i mieć świadomość tego, że nie jest ona dana raz na zawsze– mówił Sebastian Łukaszewicz.

Hołd walczącym oddali także Bohdan Paszkowski - wojewoda podlaski i wicewojewoda Tomasz Madras, składając kwiaty w miejscach pamięci i uczestnicząc w głównych obchodach rocznicy przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku.

Zwycięstwo było możliwe dzięki wysokiemu morale, dzięki przekonaniu naszych żołnierzy, że walczą w słusznej sprawie i dzięki sprawnemu dowództwu. (...) Wolna Polska powinna pamiętać o wydarzeniach z 1920 roku. To jest nasz obowiązek, by czerpiąc lekcję z przeszłości, pracować nad teraźniejszością - mówił dziennikarzom wojewoda.

2 sierpnia 1920 r. w Białymstoku doszło do walk pomiędzy 1 Pułkiem Piechoty Legionów i wycofującymi się spod Warszawy resztkami 16 Armii RFSRR oraz towarzyszącymi im oddziałami 3 Armii RFSRR. Kilkugodzinna akcja militarna prowadzona na ulicach miasta zakończyła się rozbiciem sił bolszewickich i wyzwoleniem Białegostoku. Strona polska miała 34 zabitych i ponad 200 rannych, bolszewicy – ok. 800 zabitych i rannych, a ponad 8 tys. żołnierzy agresora dostało się do niewoli. Wojska polskie zdobyły trzy pociągi, samolot, 22 działa i 147 karabinów maszynowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny