MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biletu ulgowe w Wasilkowie. Młodzież szkolna i emeryci zapłacą złotówkę za bilet na przejazd autobusami BKM w drugiej strefie

OPRAC.:
Tomasz Maleta
Tomasz Maleta
Radni Wasilkowa uchwalili, że młodzież ucząca się i emeryci w wieku 60-70 lat będą jeździć Białostocką Komunikacją Miejską za symboliczną złotówkę. Dopłaty do biletów poniesie gmina, którą rocznie będzie to kosztować 1,8 mln zł. Niewiele brakowało, by gmina dopłaca mieszkańcom za przejazd autobusami BKM.

Projekt uchwały przygotowała grupa radnych, a przedstawiał ją na sesji 25 czerwca radny Robert Lewkowicz. Radni proponowali zwiększenie kwoty dotacji z budżetu gminy z 15 zł do 49 zł na bilety miesięczne ulgowe i zwiększenie kwoty dotacji z 45 zł do 147 zł za bilety trzymiesięczne. Z projektu uchwały wynikało, że gmina chce jeszcze dopłacić mieszkańcom, by korzystali z BKM i to kwartalnie po 22 zł. Uchwałę uratował radny Janusz Kozłowski, który zwrócił na to uwagę.

Czytaj też: Co dalej z wysypiskiem w Studziankach?

Radni przygotowując uchwałę nie sprawdzili, ile wynoszą dopłaty do biletów i nie dokonali wyliczeń finansowych.

- My pracujemy nad pewnymi rozwiązaniami, to pan powinien zadbać, by było dopracowane pod względem prawnym – zwrócił się przewodniczący Jarosław Zalejski do burmistrza Wasilkowa.

- Gdybyście Państwo zwrócili się z prośbą o pomoc prawną, to byście ją otrzymali. Gdyby projekt trafił do radcy prawnego wcześniej, mankamenty zostałyby wyłapane wcześniej, a nie dopiero na sesji. Apeluję o współpracę przy takich inicjatywach, to unikniemy błędów – odpowiedział burmistrz Adrian Łuckiewicz.

Czytaj też: Karta Wasilkowianina daje ulgi

Po krótkiej przerwie i po koniecznych poprawkach uchwała została przyjęta 13 głosami.

Oznacza to, że młodzież ucząca się i emeryci w wieku 60-70 lat, posiadacze Karty Wasilkowianina, zapłacą za kwartalny ulgowy i miesięczny ulgowy na II strefę 1 zł.

Gmina płaci gminie Białystok wozokilometry ryczałtem, a to co wpływa z biletów na drugą strefę obniża koszt rozliczenia z BKM. Miesięcznie gmina Wasilków płaciła ryczałt 72 tys. zł (przed pandemią), natomiast za luty i marzec musiała dopłacić 120 tys. zł.
Licząc się z tym, że zmieniła się stawka cen wozokilometra gmina zapłaci miesięcznie nie 72 tys. zł, a 132 tys. zł, co rocznie daje 1,5 mln zł plus straci 340 tys. zł z powodu wprowadzenia biletu za 1 zł.

Gdyby dopłata o 147 zł. przeszła gmina musiałaby płacić każdej osobie, której przysługuje ulga 22 zł za to, że ma bilet, co podniosłoby koszty o kolejne 800 tys. zł.

Radni zgłaszający projekt uchwały tłumaczyli konieczność wprowadzenia biletów za 1 zł, by propagować pozytywny wizerunek gminy Wasilków jako przyjaznego miejsca do zamieszkania z dogodną komunikacją miejską.

Pieniądze na dopłaty do biletów pochodzą z przeznaczonej w budżecie kwoty na utworzenie wewnętrznej komunikacji w gminie.

Czytaj też:Za PIT wygrał samochód

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny