Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Trwają konsultacje społeczne planów zarządzania ryzykiem powodziowym w woj. podlaskim. Wody Polskie planują nowe inwestycje

OPRAC.: wal
Projekty aktualizowanych planów uzupełnione o zgłoszone w trakcie konsultacji wnioski i uwagi powinny zostać przyjęte w grudniu 2021 r. w drodze rozporządzeń ministra właściwego ds. gospodarki wodnej. Każdy może zgłosić uwagi np. za pośrednictwem specjalnego formularza na stronie www.stoppowodzi.pl
Projekty aktualizowanych planów uzupełnione o zgłoszone w trakcie konsultacji wnioski i uwagi powinny zostać przyjęte w grudniu 2021 r. w drodze rozporządzeń ministra właściwego ds. gospodarki wodnej. Każdy może zgłosić uwagi np. za pośrednictwem specjalnego formularza na stronie www.stoppowodzi.pl Andrzej Zgiet/ Archiwum
Dziewięć działań dla regionu wodnego Narwi, dwa dla regionu wodnego Niemna zakłada plan działań minimalizujących ryzyko powodziowe w zachodniej i północnej części województwa podlaskiego. Zrewitalizowany zostanie zabytkowy, supraski system wodny. Inwestycja, w ramach której powstanie m.in. zbiornik retencyjny, kosztować będzie 25 mln zł

Trwają konsultacje społeczne projektów aktualizowanych planów zarządzania ryzykiem powodziowym (aPZRP). Kolejnym miejscem spotkania był Białystok. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku zarządza aż 3 regionami wodnymi: Narwi, Niemna oraz Łyny i Węgorapy. W środę [7.04.2021] w stolicy woj. podlaskiego omawiano plan działań minimalizujących ryzyko powodziowe dla regionu wodnego Narwi (dorzecze Wisły) i Niemna (dorzecze Niemna).

Czytaj też: Rzeka NArew jest przygotowana do żeglugi. Będzie można pływać z Warszawy do Jezior Mazurskich

– Charakterystyczne są u nas wezbrania wiosenne, wynikające z topniejącego śniegu oraz stosunkowo wyrównane odpływy letnie. Sporadycznie pojawiają się zagrożenia związane z gwałtownymi, nawalnymi deszczami w miesiącach letnich. Zagrożenie pogłębia betonoza. To określenie dobrze oddaje istotę sprawy – chodzi o przybierające ogromne rozmiary betonowanie miast i miasteczek. Wszystko to powoduje, że chociaż wielkie powodzie o zasięgu ponadregionalnym nas omijają, to zagrożenie powodziowe wciąż trzeba brać pod uwagę – powiedział Mirosław Markowski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku. - W Wodach Polskich zawsze pamiętamy, że powódź, niezależnie od skali, to przede wszystkim dramaty konkretnych ludzi. To właśnie z myślą o tych mikrospołecznościach planujemy działania w aktualizowanych obecnie planach zarządzania ryzykiem powodziowym.

Planowane w projekcie aPZRP działania dla regionu wodnego Narwi w obszarze działania RZGW Białystok skoncentrowano przede wszystkim wokół obszaru problemowego Narew-Ostrołęka. Zaplanowano m.in. odbudowę lewostronnego i prawostronnego obwałowania Narwi w Ostrołęce wraz ze związanymi z nimi urządzeniami oraz budowę wału przeciwpowodziowego od strony Osiedla Leśne w tym samym mieście. Działania te pochłoną ponad 66,6 mln zł.

Innym działaniem jest odbudowa i rewitalizacja na potrzeby utworzenia zbiornika retencyjnego i przeciwpowodziowego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną Zabytkowego Systemu Wodnego w Supraślu (25 mln zł).

Plany zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP) są opracowywane na 6 lat. Obecnie po raz pierwszy są aktualizowane. Zaplanowano w nich najważniejsze działania dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców zagrożonych terenów. W skali kraju ta lista zawiera ponad 1100 pozycji zaplanowanych na lata 2022-2027. Konsultacje społeczne aPZRP odbyły się dotąd w 12 miastach.

Po raz pierwszy opracowano PZRP dla niewielkiego fragmentu (niespełna 1% powierzchni kraju) dorzecza Niemna, znajdującego się na terenie Polski. Przewidziano dla tego obszaru dwa działania nietechniczne: analizę możliwości zwiększenia retencji na terenach leśnych, rolniczych i zurbanizowanych na terenie zlewni Czarnej Hańczy i jej dopływu Marychy oraz organizację akcji edukacyjnych w zakresie zagrożenia powodziowego i zarządzania ryzykiem powodziowym dla mieszkańców miejscowości zlokalizowanych na obszarach narażonych na niebezpieczeństwo powodzi w dorzeczu Niemna.

Po trzynastu latach starań na rzece Nurzec oddano do użytku ...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny