MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mandat i 12 punktów karnych. Trwa ogólnopolska akcja policji

Mariusz Michalak
Akcja „Łapki na kierownicę” to specjalne działania, które stanowią element większej akcji „Na drodze – patrz i słuchaj”, którą organizuje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji
Akcja „Łapki na kierownicę” to specjalne działania, które stanowią element większej akcji „Na drodze – patrz i słuchaj”, którą organizuje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji Grzegorz Olkowski / Polska Press
„Łapki na kierownicę”. Ta akcja społeczna trwająca na drogach przez cały marzec stanowi element większych działań „Na drodze – patrz i słuchaj”. Jej zasady są bardzo proste - policja szczególną uwagę zwraca czy kierowcy, ale także i piesi, korzystają z telefonów komórkowych w dozwolony sposób.

Mandat za telefon

Kara za korzystanie przez kierowcę z telefonu w niedozwolony sposób wynosi 500 zł oraz 12 punktów karnych. Rozmowa przez telefon w sposób niezgodny z przepisami, pisanie wiadomości sms czy przeglądanie mediów społecznościowych w trakcie jazdy, jest porównywalne z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu!

- Mandat karny i naliczone punkty są dotkliwe dla kierujących, ale najgorsze jest spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza przyczynienie się do wypadku, w którym ktoś ginie albo odnosi obrażenia i to tylko dlatego że kierowca patrzył w wyświetlacz telefonu. Należy pamiętać, że telefon zajmuje nie tylko ręce kierowcy, ale przede wszystkim ogranicza świadomość i w znaczący sposób wpływa na percepcję, a wtedy łatwo może dojść do tragedii – przestrzega nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Te czynności mocno obniżają koncentrację kierowcy, a wraz z nią także czas reakcji na to, co dzieje się na drodze. Kierujący, który nie patrzy na drogę, nie zauważy w porę wielu zagrożeń, a to może doprowadzić do wypadku!

Zgodnie z danymi ONZ, aż 90% wypadków powstaje z powodu błędu kierowcy, który nie dostrzegł w porę zagrożenia i nie wyhamował na czas.

- Użytkowanie telefonu podczas prowadzenia pojazdu mocno dekoncentruje kierowcę, który zamiast skupiać się na drodze, kieruje swój wzrok na ekran smartfona, który całkowicie pochłania jego uwagę. Takie zachowanie jest niezwykle niebezpieczne i może doprowadzić do tragedii. Niestety wciąż wielu kierowców ma manierę sięgania po telefon „na chwilę” lub w oczekiwaniu na zielone światło czy otwarcie przejazdu kolejowego. Niestety zdarza się to także w trakcie jazdy. Naszym celem jest przypomnienie kierowcom o tym, by uwagę koncentrować na trasie, wzrok kierować na drogę, a czujność zachować zawsze na najwyższym poziomie. Dzięki temu, wspólnie uda nam się zminimalizować ryzyko powstawania wypadków, w wyniku używania telefonu w czasie jazdy i niedostrzeżenia w porę zagrożenia – informuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik

Odłóż telefon i połóż swoje „Łapki na kierownicę”

Akcja „Łapki na kierownicę” to specjalne działania, które stanowią element większej akcji „Na drodze – patrz i słuchaj”, którą organizuje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wraz z Yanosik oraz firmą Screen Network S.A.

Celem ogólnopolskich działań jest uświadomienie kierowców o zagrożeniach, które powoduje używanie telefonu komórkowego, trzymanego w ręku w trakcie prowadzenia pojazdu. Akcja „Łapki na kierownicę” trwa od 1 marca i potrwa do 31 marca.

W ramach działań, Yanosik przygotował specjalny quiz sprawdzający wiedzę kierowców, w zakresie prowadzenia pojazdu oraz używania telefonu. Odpowiadając poprawnie na wszystkie pytania, można uzyskać specjalny certyfikat oraz dodatkowo 50 punktów do swojego konta kierowcy.

Czy korzystanie z telefonu w trakcie jazdy samochodem jest absolutnie niedozwolone?

Zgodnie z artykułem 45 ust. 2 pkt 1 Ustawa Prawo o ruchu drogowym: „Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku”.

Nie oznacza to, że korzystanie z telefonu, umieszczonego na specjalnym uchwycie lub z zestawu głośnomówiącego czy słuchawkowego, w samochodzie jest niedozwolone. To o wiele bezpieczniejsza forma, ale trzeba pamiętać o tym, by nie rozpraszać swojej uwagi i nie ograniczać widoczności.

Korzystanie z telefonu przez pieszych

Niewiele osób o tym pamięta, ale również piesi nie mogą dowolnie korzystać z telefonu. Zgodnie art. 14 pkt 8 ustawy Prawo o ruchu drogowym, pieszym zabrania się „korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych”. Za nieprzestrzeganie tego przepisu, piesi mogą zostać ukarani mandatem w wysokości 300 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mandat i 12 punktów karnych. Trwa ogólnopolska akcja policji - Motofakty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny