Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Białystok. Podatek od nieruchomości 2021 będzie wyższy. Ma to dać 7 mln zł dodatkowego wpływu do budżetu miasta

OPRAC.:
Tomasz Maleta
Tomasz Maleta
Wzrost nie powinien spowodować zbyt wielkiego wzrostu obciążenia dla podatników - uzasadnia w projekcie uchwały prezydent Tadeusz Truskolaski.
Wzrost nie powinien spowodować zbyt wielkiego wzrostu obciążenia dla podatników - uzasadnia w projekcie uchwały prezydent Tadeusz Truskolaski. www.bialystok.pl
Za metr kwadratowy mieszkania mielibyśmy zapłacić w 2021 roku o 5 groszy więcej niż do tej pory. Takie propozycje przedstawi prezydent na listopadowej sesji. Radni będą głosować nad podwyżką w poniedziałek 23.11.2020.

Wzrost ten zapewni miastu większe wpływy z tytułu podatku od nieruchomości o ponad 7 milionów złotych, a równocześnie nie powinien spowodować zbyt wielkiego wzrostu obciążenia dla podatników - uzasadnia w projekcie uchwały prezydent Tadeusz Truskolaski.

I tak mieszkańcy rocznie za 1 metr kwadratowy powierzchni użytkowej w budynkach mieszkalnych zapłacą 0,85 zl. To o 5 groszy więcej niż dotychczas. W górę pójdzie też opłata za stawkę od gruntu. Za jeden metr kwadratowy powierzchni zapłacimy 0,52 zł. To o 2 grosze więcej niż w tym roku. Rosną też opłaty za budynek, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza - o 1,40 zł za mkw powierzchni użytkowej, a w przypadku gruntu - o 8 groszy za mkw.

Jakie stawki podatku od nieruchomości w 2021 roku? Kto i ile zapłaci? Zobacz w galerii

Prezydent przypomina, że stawki określone w projekcie niniejszej uchwały mieszczą się w granicach górnych stawek kwotowych podatków określonych w obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 23 lipca 2020 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2021. Według niego górne granice stawek kwotowych wzrosły w 2021 roku o 3,9% w porównaniu do roku 2020.

Uchwała utrzymuje stawkę preferencyjną dla budowli lub ich części stanowiących stadiony sportowe wraz z infrastrukturą stanowiącą integralną całość techniczno-użytkową w wysokości 0,1 % wartości. Stawka podstawowa wynosi 2% ww. wartości.

Czytaj też: Prezydent: To budżet przeżycia Białegostoku. Zobacz, na co będą pieniądze w 2021 r.

Henryk Dębowski, szef klubu PiS, podkreśla, że jego klub nie zgodzi się na podwyższanie podatków.

- Nigdy nie było, nie ma i ni będzie na to naszej zgody - zapewnia radny. - Trzeba wspierać i ulżyć mieszkańcom w trudnej sytuacji. a podwyższanie podatków nie jest dobrym krokiem ze strony władz miasta.

Marcin Moskwa (KO), szef komisji budżetu i finansów, podkreśla, że na razie analizuje projekt budżetu.

- Natomiast zastanawia nas bardzo podwyżka stawek podatków dla przedsiębiorców i budzi wątpliwości, czy na tym poziomie jest właściwa - przyznaje radny.

Czytaj też:Miasto ulżyło sprzedawcom kwiatów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny