Budżet Białegostoku 2021. Mniejsze dochody, mniej funduszy unijnych, mniej na inwestycje. Prezydent Tadeusz Truskolaski przedstawił projekt

Tomasz Maleta
Tomasz Maleta
To budżet przeżycia - nie ma wątpliwości prezydent Tadeusz Truskolaski oceniając projekt dochodów i wydatków miasta w 2021 roku
To budżet przeżycia - nie ma wątpliwości prezydent Tadeusz Truskolaski oceniając projekt dochodów i wydatków miasta w 2021 roku www.bialystok.pl
Udostępnij:
To nie jest budżet proinwestycyjny, a przeżycia. Podobnie będzie w kolejnym roku - nie ma wątpliwości Tadeusz Truskolaski. Prezydent Białegostoku na konferencji online przedstawił w poniedziałek [16.11.2020] projekt planu dochodów i wydatków miasta w 2021 roku. Zadania inwestycyjne w porównaniu z 2020 rokiem zmniejszą się o prawie 165 mln złotych.

Zobacz w galerii, ile pieniędzy będzie miało miasto Białystok w 2021 roku i na co je wyda.

Prezydent przypomniał to, co mówił rok temu przedstawiając projekt budżetu na 2020 rok: że będzie on, podobnie jak w kolejnych dwóch latach, bardzo trudny. Chodzi o rozwiązania systemowe przyjęte przez rząd (obniżka podatku PIT z 18 do 17 proc. i zerowa stawka dla osób do 26. roku życia) bez trwałej rekompensaty dla samorządów.

- To się potwierdziło, ale nikt nie mógł przewidzieć, że nałoży się na to pandemia. Dane ekonomiczne pokazują, że przyniosła za sobą początek recesji. Na dodatek swoje piętno odciska też kończąca się unijna perspektywa finansowa - podkreślił prezydent. - To wszystko powoduje, że budżet 2021roku to budżet przeżycia.

Mimo to - jak zaznaczył prezydent - białostoczanie mają nie odczuć recesyjnego wymiaru budżetu.

- Podstawowe potrzeby bieżące będą zaspokojone. Dla przeciętnego mieszkańca będzie to dobry budżet

- zapewnił Tadeusz Truskolaski.

Czytaj też:Białystok dostał z rządu prawie 39,5 mln zł. Prezydent chce je przeznaczyć m.in. na dokończenie budowy węzła Porosły

Przyznał jednak, że miasto ma większe ambicje, bo chce się nadal dynamicznie rozwijać.

- Niestety, ta dynamika znacznie osłabnie. I dlatego określiłem ten budżet mianem przeżycia - dodał prezydent.

Dochody miasta w 2021 roku zaplanowano na poziomie 2,148 mld złotych. To o 1,7 proc. mniej niż w tym roku. O 3,7 proc. mniejsze będą też wydatki, które wyniosą 2,271 mld zł. Deficyt budżetu ma wynieść 123 mln zł )spadek o prawie 29 proc. w porównaniu z projektem budżetu na 2020 rok), a zadłużenie miasta 1,12 mld zł. Daje to wskaźnik zadłużenia na poziomie 52,3 proc. (ustawowy wskaźnik to 60 proc.). Planowana jest nadwyżka operacyjna w wysokości 15 mln zł.

O prawie 140 mln zł mniejsze niż w 2020 roku (wtedy było to prawie 210 mln) zaplanowano wsparcie z funduszy unijnych. To skutek kończącej się siedmioletniej perspektywy budżetowej Wspólnoty.

- Na tym tle należy sie dziwić zapowiedziom przedstawicieli naszego rządu, którzy chcą zawetować budżet unijny na kolejne lata. Wtedy dotacje wynosiłyby zero, co oznacza absolutny zastój - mówił Tadeusz Truskolaski. - Nie można tego inaczej nazwać jak sabotażem rozwoju naszego kraju.

Czytaj też: Białystok. Pandemia dziesiątkuje dochody BKM. O 5 milionów mniejsze będą wpływy ze sprzedaży biletów. Miasto wciąż myśli o muzeum sportu

Zadań inwestycyjnych nadal będzie sporo, ale znacznie w porównaniu z rokiem 2020 zmniejszyła się pula pieniędzy. Teraz jest prawie 375 mln złotych, a w 2021 miasto planuje przeznaczyć niespełna 209 mln. Na drogi i infrastrukturę zaplanowano połowę 122 mln zł. To połowa tego, co w 2020 roku.

Do najważniejszych inwestycji prezydent zaliczył:

 • budowę węzła intermodalnego - 47,5 mln
 • poprawa dostępności centrum Białegostoku dla komunikacji miejskiej (aleja Tysiąclecia) - 32,1 mln
 • rozwój infrastruktury transportu miejskiego (m. in. odcinki ulic: J.K. Branickiego, Produkcyjnej, dojazd do Elewatorskiej, A. Mickiewicza, wlot drogi do Hryniewicz, Klepacka - 8,5 mln
 • modernizacja ogrodzenia Pałacu Branickich - 1,5 mln
 • rewitalizacja Parku Planty - 1 mln

Stanisława Kozłowska, skarbnik miasta, podkreśliła, że od strony operacyjnej był to najtrudniejszy budżet do oszacowania. A planuje miejskie dochody i wydatki od 26 lat.

- Gdybyśmy otrzymywali odpowiednią subwencje oświatową, jak również dotację na zadania zlecone, to wtedy więcej można byłoby przeznaczyć pieniędzy na wydatki majątkowe lub zmniejszyć deficyt - tłumaczyła Stanisława Kozłowska.

Dodała, że do części operacyjnej budżetu miast0 dokłada 93 mln zł. Na zadania zlecone realizowane przez samorząd, czyli wydatki związane z pomocą społeczną, administracją nieruchomościami, rejestracją pojazdów miasto z dochodów własnych przeznacza 13 mln zł.

- Pozostała kwota, czyli 80 mln to tyle ile wynosi za niska subwencja oświatowa, jak dotacja do zadań oświatowych - wyliczała skarbnik.

Zobacz: Białystok to nie Kana Galilejska

Dochody majątkowe miasta to środki pochodzące m.in. z dotacji unijnych na inwestycje (68,9 mln zł), ze sprzedaży nieruchomości i składników majątkowych (62,1 mln zł), z dotacji celowych od wojewody podlaskiego na realizację inwestycji (5,2 mln zł), w tym m.in. budowa sali gimnastycznej przy XI Liceum Ogólnokształcącym za 3,5 mln zł.

Dochody bieżące to: m.in. dochody własne (496 mln zł). W tym podatki i opłaty lokalne (269,1 mln zł): podatek od nieruchomości od osób fizycznych i prawnych – 173 mln zł, podatek od środków transportowych – 11 mln zł, podatek od czynności cywilnoprawnych – 25,1 mln zł, opłata za gospodarowanie odpadami – 60 mln zł, udziały w PIT – 455,1 mln zł, udziały w CIT – 22,5 mln zł, subwencje – 522,1 mln zł, dotacje z budżetu Państwa – 488,5 mln zł (w tym: Rodzina 500+ – 312,9 mln zł), środki z UE – 25,6 mln zł.

Wśród wydatków ogółem największą pozycję stanowią wynagrodzenia i pochodne (832,6 mln zł), z czego 592,2 mln zł to wynagrodzenia w oświacie i wychowaniu. Wzrost wynagrodzeń i pochodnych wynika ze zmiany kwoty minimalnej wynagrodzenia do 2800 zł.

Wydatki bieżące w 2021 r. wyniosą prawie 1,996 mld zł (w stosunku do projektu na 2020 r. zwiększą się o ok. 6%, to ok. 114 mln zł). Ich wzrost jest spowodowany wzrostem płacy minimalnej oraz wydatków oświaty, pomocy społecznej i gospodarki komunalnej, a także zwiększonymi wydatkami Centrum Usług Informatycznych.

Najważniejsze bieżące wydatki dotyczą:

 • Edukacji – 820,7 mln zł,
 • Rodziny – 446,3 mln zł,
 • Transportu i łączności – 145,3 mln zł,
 • Pomocy społecznej – 123,6 mln zł (m.in. zasiłki stałe i celowe, dodatki mieszkaniowe, programy pomocowe),
 • Gospodarki komunalnej i ochrony środowiska – 121 mln zł (w tym na gospodarkę odpadami – 60 mln zł),
 • Administracji publicznej – 117,7 mln zł,
 • Bezpieczeństwa publicznego – 39,9 mln zł,
 • Gospodarki mieszkaniowej – 38,8 mln zł,
 • Kultury i ochrony dziedzictwa narodowego – 38,6 mln zł,
 • Kultury fizycznej – 27,9 mln zł.

Czytaj też:Białystok. Coraz bliżej oddania węzła Porosły. Kierowcy wylotówką do S8 mają pojechać już za dwa miesiące [ZDJĘCIA]

Na inwestycje oświatowe zamierzamy przeznaczyć 59,3 mln zł, m.in. na:

 • poprawę efektywności energetycznej obiektów oświatowych (19,1 mln zł), m.in. Szkoły Podstawowej nr 11 – 3,7 mln zł, Przedszkoli Samorządowych nr 7, nr 42, nr 52, nr 71 i nr 73 – 1,5 mln zł, X Liceum Ogólnokształcącego – 5,5 mln zł, Zespołu Szkół Technicznych – 4,7 mln zł, Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 – 2,8 mln zł, Internatów przy Zespole Szkół Zawodowych nr 2 oraz przy Zespole Szkół Handlowo-Ekonomicznych – 8 mln zł, Bursy Szkolnej Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 – 3,9 mln zł.
 • w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dotyczących rozbudowy i przebudowy 2 jednostek oświatowych (zespołów szkół) wydatki w 2021 r. wyniosą łącznie 6,4 mln zł, w tym: 6,2 mln zł na budowę Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1 Zespołu Szkół Elektrycznych, 200 tys. zł na przebudowę bazy kształcenia branży drzewnej Zespołu Szkół Technicznych.

Czytaj też:Osiedla wykluczone. Z miejskich inwestycji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nielegalna aneksja terytoriów Ukrainy - video flesz

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
16 listopada, 18:44, Gość:

Po co pałac branickich? Niech uniwerek sam zapłaci.

lans i balety gdzieś trzeba robić !

G
Gość

A na osiedlach brak kanalizacji i ulice tylko z nazwy z dziurami po kostki ! Metropolia na miarę XXI wieku !!

G
Gość

Po co pałac branickich? Niech uniwerek sam zapłaci.

G
Gość

A jakieś działki miasto będzie oddawać za darmo dla kk czy nie?

W
Wydają

Ponad dwa miliardy każdego roku i ciągle mało. Co oni robią z taką kasa.

G
Gość

Jaki ,,prezydent,, to taki budżet ...

Więcej informacji na stronie głównej Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie