MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Po orzeczeniu RIO radni PIS oczekują od prezydenta realizacji inwestycji zgłoszonych przez nich do projektu budżetu 2022 roku

wal
Działacze miejscy PiS domagają się od prezydenta, by w świetle decyzji Regionalnej Izby Obrachunkowej wprowadził do realizacji inwestycje zgłaszane w formie poprawki przez radnych PiS w trakcie grudniowych prac nad projektem budżetu na 2022 rok
Działacze miejscy PiS domagają się od prezydenta, by w świetle decyzji Regionalnej Izby Obrachunkowej wprowadził do realizacji inwestycje zgłaszane w formie poprawki przez radnych PiS w trakcie grudniowych prac nad projektem budżetu na 2022 rok
Radni PiS zaapelowali do prezydenta i klubu Koalicji Obywatelskiej o ponowne wprowadzenie ponad 30 inwestycji, które jako klub zgłosili w ramach poprawek do tegorocznego budżetu miasta. Nie były jednak one głosowane, co Regionalna Izba Obrachunkowa uznała za naruszenie prawa.

Chodzi o ich przegłosowanie przy aktualizacjach budżetu, które są dokonywane niemal co miesiąc - mówił w czwartek [17.02.2022] na konferencji prasowej Henryk Dębowski, szef klubu PiS. - Napisaliśmy w tej sprawie interpelację do prezydenta.

Działacze PiS powołują się na decyzję kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej, które uznało, że budżet na 2022 rok został przyjęty z naruszeniem prawa. Bo zamiast głosowania zgłoszonych poprawek, większość w radzie miasta poparła wniosek formalny przewodniczącego o przeprowadzenie głosowania nad całością uchwały w brzmieniu zaproponowanym przez prezydenta.

- Tym samym pominięto jeden z etapów uchwalania uchwały w tym przepisie przewidzianym - czytamy w uzasadnieniu Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Określony jest on jako dyskusja i głosowanie nad poprawkami zgłoszonymi w drugim czytaniu. O ile więc rada miasta mogła rozpatrzyć zgłoszony przez przewodniczącego wniosek formalny, o tyle jego realizacja nie powinna była prowadzić do takiego stanu, w którym z całego trybu uchwalania uchwały budżetowej eliminuje się jeden z jego ustanowionych elementów. A ten obejmuje głosowanie nad poprawkami. Tym samym przyjęty wniosek formalny w istocie rzeczy wpłynął na przebieg procesu stanowienia uchwały budżetowej. Spowodował, że niejako bezprzedmiotowe stały się poprawki zgłoszone w trakcie procedury uchwałodawczej.

- Jednakże owa „bezprzedmiotowość” nastąpiła w konsekwencji naruszenia uchwały w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej miasta - uznało kolegium.

To oznacza, że została przyjęta z pominięciem głosowania poprawek zgłoszonych przez ten klub PiS. Dotyczyły one 30 zadań inwestycyjnych. Lista ta powstała w ramach konsultacji z mieszkańcami. Są wśród nich m.in. budowa parkingu przy cerkwi św. Jerzego, budowy sieci wodociągowej w Zawadach i Dojlidach, budowa nawierzchni ulic w Starosielcach.

Teraz radni PiS chcą, by zostały zrealizowane.

- Prawa należy przestrzegać. Wszyscy wobec prawa są równi - mówiła Agnieszka Rzeszewska.

Wicewojewoda Tomasz Madras dodał, że przez dwanaście lat swojej bytności w radzie miasta, nie pamięta, aby w tak drastyczny sposób nie dotrzymano procedury uchwalenia budżetu.

- Nie trzeba być prawnikiem, by zdawać sobie sprawę, że przy jakiejkolwiek uchwale jeśli są poprawki, to trzeba je głosować mówił wicewojewoda.

Działacze PiS rozważają, czy nie złożyć wniosku o odwołanie przewodniczącego rady miasta.

- Jego kompromitacja jest ewidentna - mówił Tomasz Madras. - Ale o wiele ważniejsze jest inna kwestia. Mieszkańcy mają prawo oczekiwać, że urząd miasta poczuje moralne zobowiązanie do realizacji tych poprawek. Bo tak naprawdę są to postulaty inwestycyjne białostoczan.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny