Białystok. Miasto sprawdza, czy opłaca się basen olimpijski. Mógłby nim zarządzać BOSIR, Lech, Stadion Miejski, ZMK albo nowa spółka

OPRAC.: mat
Tak wygląda basen olimpijski w hali sportowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Szymon Starnawski / Archiwum
Czy w Białymstoku potrzebny jest basen olimpijski? Jeśli tak, to kto i w jaki sposób efektywnie ma zarządzać obiektem? Na te pytania ma odpowiedzieć studium wykonalności inwestycji. Analiza ma być jednoznaczną rekomendację do rozpoczęcia przedsięwzięcia lub odłożenia go na półkę.

Wyniki studium mamy poznać do 9 miesięcy od podpisania umowy z jego wykonawcą. Zostanie on wyłoniony w przetargu, który ogłosiło miasto. Firmy na składanie ofert mają czas do ostatniego piątku stycznia [29.01.2021].

Budowę basenu olimpijskiego obiecał w kampanii wyborczej w 2018 roku Tadeusz Truskolaski. W połowie 2020 roku prezydent zapowiedział, że nie wycofuje się z danego słowa, choć na razie trudno prorokować, kiedy to nastąpi, bo miasto nie ma pieniędzy na taka inwestycję. Wskazało za to jej lokalizację. To działka obok spalarni odpadów. Sąsiedztwo ma ten walor, że basen mógłby korzystać z ciepła wytworzonego w spalarni, co obniżyłoby koszty jego funkcjonowania.

O potrzebie budowy basenu wielokrotnie mówili też radni PiS. Tak jak Henryk Dębowski, szef klubu, podczas posiedzenia komisji rewizyjnej w czerwcu 2020 roku. Upominał się wtedy też o halę widowiskowo-sportową. Prezydent zasugerował mu, by umówił rozmowę z minister sportu. Wtedy razem pojadą do Warszawy i jeśli uda się otrzymać dofinansowanie, można będzie ogłaszać wspólny sukces.

- Nie chciałbym robić nadziei, że w 2021 roku w budżecie pojawi się nagle inwestycja pod tytułem "basen olimpijski" - stwierdził w czerwcu Tadeusz Truskolaski.

Czytaj też: Białystok. Prezydent Truskolaski obiecywał basen olimpijski. Miasto nie odstępuje od tej inwestycji, ale na razie nie ma pieniędzy

Znalazły się za to pieniądze na studium wykonalności zamierzenia. To narzędzie, które w wymierny sposób ma odpowiedzieć, czy jest społeczne zapotrzebowanie na basen olimpijski. Opracowanie powinno zawierać analizy: popytu (identyfikacja i ilościowe określenie społecznego zapotrzebowania na realizację planowanej inwestycji), modeli zarządzania możliwych do zastosowania w Białymstoku, kosztów realizacji i eksploatacji w kontekście możliwości finansowania oraz późniejszego utrzymania obiektu, przy uwzględnieniu funkcji i wielkości obiektu.

Efektem analizy powinna być jednoznaczna rekomendacja zasadności realizacji inwestycji w jednym z poniższych wariantów oraz modeli organizacyjno-prawnych bądź uzasadnienie odstąpienia od realizacji przedsięwzięcia:

  • Wariant I – basen olimpijski 50x25 m + basen rekreacyjny 25x16 m kryty;
  • Wariant II – basen olimpijski 50x25 m z możliwością podziału + basen rekreacyjny 25x16 m kryty + baseny i tereny rekreacyjne wewnętrzne i zewnętrzne (takie jak: aquapark, w tym np.: saunaria, termy, tereny rekreacyjne i wypoczynkowe, siłownia i fitness, funkcje gastronomiczne, itp);
  • Wariant III – basen olimpijski 51,3x25 m wielofunkcyjny z ruchomym dnem i możliwością podziału + baseny i tereny rekreacyjne wewnętrzne i zewnętrzne (takie jak: aquapark, w tym np.: saunaria, termy, tereny rekreacyjne i wypoczynkowe, siłownia i fitness, funkcje gastronomiczne, itp.);

Czytaj też: Wraca pomysł budowy małej hali sportowej w Białymstoku

Ponadto analizy mają wskazać w przypadku zapotrzebowania na basen, która z poniższych modeli organizacyjno-prawnych realizacji inwestycji i zarządzania obiektem byłby najbardziej wskazany:
Model 1: PUHP "LECH" Spółka z o.o.
W ramach modelu 1, PUHP "LECH" Spółka z o.o. odpowiedzialna za realizację basenu
miejskiego w Białymstoku, będzie pełniła rolę inwestora (zamawiającego). W niniejszym
modelu przyjmuje się, iż wybudowana infrastruktura będzie zarządzana przez ww. Spółkę.
Aktualny Tekst Jednolity Umowy Spółki PUHP "LECH" Spółka z o.o. wraz z aktualnym
wypisem tej Spółki z KRS stanowi Załącznik nr 8 do SIWZ.
Model 2: spółka celowa – spółka celowa
W ramach modelu 2, spółka celowa z udziałem 100% gminy - powołana do realizacji basenu miejskiego w Białymstoku, odpowiedzialna za realizację przedsięwzięcia, będzie pełniła rolę inwestora (zamawiającego). W niniejszym modelu przyjmuje się, iż wybudowana infrastruktura będzie zarządzana również przez spółkę celową.
Model 3: BOSIR – spółka celowa
W ramach modelu 3, zakład budżetowy BOSIR odpowiedzialny za realizację basenu miejskiego w Białymstoku, będzie pełnił rolę inwestora (zamawiającego). W niniejszym modelu przyjmuje się, iż wybudowana infrastruktura będzie zarządzana przez
przekształcenie zakładu budżetowego w spółkę celową z udziałem 100% gminy.
Model 4: Stadion Miejski Sp. z o.o. - Stadion Miejski Sp. z o.o.
W ramach modelu 4, spółka Stadion Miejski Sp. z o.o. odpowiedzialna za realizację basenu miejskiego w Białymstoku będzie pełniła rolę inwestora (zamawiającego). W niniejszym modelu przyjmuje się, iż wybudowana infrastruktura będzie zarządzana również przez ww. Spółkę.
Model 5: Miasto Białystok – Zarząd Mienia Komunalnego (Miejska jednostka organizacyjna).
W ramach modelu 5 - Zarząd Mienia Komunalnego odpowiedzialny za realizację basenu miejskiego w Białymstoku, będzie pełniło rolę inwestora (zamawiającego). W niniejszym modelu przyjmuje się, iż wybudowana infrastruktura będzie zarządzana również przez Miejską jednostkę organizacyjną Zarząd Mienia Komunalnego.
Model 6: Partnerstwo Publiczno-Prywatne (PPP).
Model 7: Alternatywnie inny model wg wykonawcy

Skocznia narciarska, basen, hala Jagiellonii, Włókniarza i H...

Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Stefan Kłos

Dlaczego w każdym wariancie są dziwne kombinacje z dodatkową spółką? Kolejne stołki do obsadzenia.

Dodaj ogłoszenie