Białystok. Łoś zadomowił się na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych „Fasty”. Mieszkańcy skarżą się na kłopotliwego sąsiada

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Łoś zadomowił się na Rodzinnych Ogródkach Działkowych "Fasty"
Łoś zadomowił się na Rodzinnych Ogródkach Działkowych "Fasty" czytelnik
Zwrócił się do nas czytelnik z prośbą o interwencję. Na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych "Fasty" zadomowił się Łoś. Mieszkańcy przekazują, że kilka razy zgłaszali sprawę, jednak nikt nadal nie zareagował. Mieszkańcy osiedla skarżą się na kłopotliwego sąsiada.

Łoś zadomowił się na "Fastach"

Zgłosił się do nas czytelnik, który ma działkę na Rodzinnych Ogródkach Działkowych „Fasty”. Przekazuje, że w ostatnim czasie na terenie ogródków zadomowił się łoś. Dodatkowo dzikie zwierzę widziano w okolicach ulic Kleeberga, Pietkiewicza, Komisji Edukacji Narodowej.

Na naszych posesjach zadomowił się łoś. Pierwszy raz pojawił się rok temu, jednak później zniknął. Obecnie powrócił -informuje mieszkaniec.

Czytelnik mówi, że mają spore problemy z dzikim zwierzęciem.

Niszczy podwórka mieszkańcom. To jest jednak dzikie zwierzę. Jeśli poczuje się zagrożony może zaatakować. Dodatkowo w nocy ktoś może zderzyć się z nim samochodem - mówi mieszkaniec ROD "Fasty".

Mieszkańcy informują, że zgłaszali sprawę do służb, ale nic w tej sprawie nie zostało zrobione.

Zgłaszaliśmy sprawę wielokrotnie, ale nikt się tym nie zajmuje. Zwracaliśmy się w tej kwestii do Straży Miejskiej. Zwierzę przyzwyczaiło się do ludzi. Raz spotkałem go wychodząc na podwórko, stał metr może dwa ode mnie. W ostatni piątek widziany był na Bacieczkach. Służby nie reagują. Powinien wrócić do lasu, zanim wydarzy się jakaś krzywda - podkreśla czytelnik.

Odpowiedź Straży Miejskiej

Zgłosił się do nas czytelnik, który ma działkę na Rodzinnych Ogródkach Działkowych „Fasty”. Przekazuje, że w ostatnim czasie na terenie ogródków zadomowił się łoś. Dzikie zwierzę widziano w okolicach ulic Kleeberga, Pietkiewicza, Komisji Edukacji Narodowej.

Straż Miejska w Białymstoku w 2023 r. odnotowała trzy zgłoszenia dotyczące przebywania łosia w rejonie wskazanym przez mieszkańców.

W wyniku kontroli przeprowadzonej przez patrol Straży Miejskiej, jednego zgłoszenia nie potwierdzono, natomiast w dwóch przypadkach poinformowano pracownika P.H.U. „GROT” s.c., oraz zgłaszających o zachowaniu szczególnej ostrożności - informuje st. str. Krzysztof Tyszka z białostockiej Straży Miejskiej.

Zgłoszenia wpływające do Straży Miejskiej o przebywających dzikich zwierzętach w mieście, realizowane są poprzez zadysponowanie patrolu na miejsce interwencji w celu oceny charakteru zdarzenia, w razie konieczności zabezpieczenie terenu przebywania zwierząt oraz bieżące przekazywanie informacji do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Straż Miejska przekazuje, że w przypadku spotkania dzikiego zwierzęcia nie należy go płoszyć, straszyć. Należy zachować bezpieczną odległość i pozwolić mu spokojnie się oddalić.

Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzęta zależy od rodzaju zwierzęcia. Zwierzyna w stanie wolnym stanowi własność Skarbu Państwa. Z tego względu przepis o własności zwierząt łownych można traktować przede wszystkim jako przepis, który uprawnia państwo do gospodarowania zwierzyną jako dobrem ogólnonarodowym w sposób określony w przepisach Prawa łowieckiego. Jeśli chodzi o zasady dotyczące kosztów, jakie generuje aktywność dzikich zwierząt na terenie miast, należy stwierdzić, że przepisy prawa nie regulują jednoznacznie tej kwestii.

Ustawa Prawo łowieckie określa odpowiedzialność Skarbu Państwa za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne, ogranicza jednak tę odpowiedzialność do szkód w uprawach i płodach rolnych. Nie wskazuje też podmiotu ponoszącego koszty odłowu, transportu lub odstrzału dzikich zwierząt na terenach miejskich - informuje Anna Kowalska z Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Odpowiedzialność Skarbu Państwa za szkody wyrządzone przez zwierzęta objęte ochroną gatunkową została ograniczona w ustawie o ochronie przyrody. Oględzin i szacowania szkód, a także ustalania wysokości odszkodowania i jego wypłaty, dokonuje regionalny dyrektor ochrony środowiska, a na obszarze parku narodowego dyrektor tego parku.

Zgodnie z zapisami ustawy dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego obowiązany jest do wynagradzania szkód wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny oraz przy wykonywaniu polowania. Wniosek o szacowanie szkód, w tym ustalenie wysokości odszkodowania, właściciel albo posiadacz gruntów rolnych składa do dzierżawcy albo zarządcy obwodu łowieckiego - przekazuje Anna Kowalska.

Zobacz też:Ogródki działkowe na sprzedaż w Białymstoku. Zobacz oferty działek ROD do kupienia na wiosnę 2023 roku

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

F
FederacjaZielonych.pl
"Ekopatrol" straży miejskiej to też POrażka: jeśli chodzi o łapanie dzikich zwierząt przypomnę takie kompromitacje jak latanie bodajże za sarną na ul. Branickiego, w wyniku czego zagonili ją na ulicę wprost pod samochód, co spowodowało wypadek (wypadek, zbita szyba, śmierć zwierzęcia).
w
www.Koncerty.Bialystok.pl
A brak reakcji Straży Miejskiej na moje pisemne wezwanie z dnia 05.10.2018 r. do usunięcia transparentów wyborczych ich szefa prezynadęta Tadeusza Truskolaskiego na ogrodzeniach dróg przy np. przejściach dla pieszych, w sposób zagrażający bezpieczeństwu ruchu drogowego, w wyniku czego doszło np. do potrącenia pieszej w dniu 14.10.2018 r. na ul. Antoniuk Fabryczny, w pobliżu cerkwi św. Ducha? NePOTyzm! Zgodnie z prawem Tata nie może wydawać decyzji dla syna? Tadeusz Truskolaski jako prezydent Białegostoku wynajmuje miejsce na banery wyborcze syna Krzysztofa Truskolaskiego? Ustawa Kodeks postępowania administracyjnego ROZDZIAŁ 5 Wyłączenie pracownika oraz organu: „Art. 24. § 1. Pracownik organu administracji publicznej podlega wyłączeniu od udziału w postępowaniu w sprawie: 1) w której jest stroną albo pozostaje z jedną ze stron w takim stosunku prawnym, że wynik sprawy może mieć wpływ na jego prawa lub obowiązki, 2) swego małżonka oraz krewnych i powinowatych do drugiego stopnia, 7) w której jedną ze stron jest osoba pozostająca wobec niego w stosunku nadrzędności służbowej.

Art. 110. § 5. Ustawy Kodeks Wyborczy: „Policja lub straż gminna jest obowiązana usuwać na koszt komitetów wyborczych plakaty i hasła wyborcze, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym.”

Wypadek przez transparenty Truskolaskiego? https://bia24.pl/kategorie/wiadomosci/antoniuk-fabryczny-piesza-potrącona-na-przejściu.html
w
www.i.Bialystok.pl
Białystok mogłoby patrolować 231 POlicjantów zamiast 150 strażników wiejskich. Przy takich samych kosztach a POlicjanci mają szersze uprawnienia od Strażników Miejskich, którzy nie mają uprawnień do zatrzymania, przeszukania, muszą prosić wtedy o pomoc policję. Lepiej zlikwidować straż wiejską i zwiększyć ilość policjantów. Praca straży wiejskiej nie służy poprawie bezpieczeństwa. "Zajmują się głównie wystawianiem mandatów za parkowanie samochodów. To prawie 60% kar. Mandaty związane z bezpieczeństwem osób i mienia to jedynie 1,6%., z porządkiem publicznym - 0,9%.”
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie