MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. "Liczy się Ciepło", czyli eksperci o tym jak zmniejszać koszty ogrzewania, w domach, mieszkaniach i firmach

opr. (AM)
Pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne
Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych prowadzi kampanię z udziałem przedstawicieli spółek ciepłowniczych, ekspertów Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Banku Ochrony Środowiska. Spotkanie pod hasłem "Jak zacząć oszczędzać na ogrzewaniu budynków?" odbyło się w czwartek (12.01) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku.

Uczestniczyli w nim zarządzający wspólnotami mieszkaniowymi, właściciele domów jednorodzinnych i przedsiębiorcy oraz eksperci, którzy mówili o inwestycjach poprawiających energetyczną efektywność budynków. Zachęcali też do korzystania z rządowych programów, w tym m.in.: "Czyste Powietrze" i "Ciepłe Mieszkanie", "Mój Prąd", "Moje Ciepło", z ulgi termomodernizacyjnej oraz ze wsparcia jakie zapewnią konkursy ogłaszane w ramach regionalnych funduszy europejskich.

- W ramach kampanii "Liczy się Ciepło" z zakładamy dialog z indywidualnymi odbiorcami oraz działania wpływające na wzrost świadomości w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych, samorządach i przedsiębiorstwach na temat korzyści z termomodernizacji czy wymiany źródeł ciepła - zaznacza Dorota Jeziorowska, dyrektor Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych.

Ogólnopolska akcja "Liczy się Ciepło" ma zmotywować do racjonalnego zużycia ciepła w gospodarstwach domowych. Zwraca też uwagę na znaczenie ekologii i wpływ oszczędzania ciepła na środowisko. Jednym z elementów projektu jest kampania edukacyjna dotycząca właśnie rządowych dotacji, wspierających termomodernizację budynków i wymianę źródeł ciepła.

– Koszty związane z ogrzewaniem stanowią jedną z ważniejszych pozycji w budżecie dla wielu zarządców nieruchomości, administratorów budynków wielorodzinnych, przedsiębiorców czy szeregu instytucji publicznych. Dlatego tak istotne jest oszczędzanie ciepła przez lokatorów i użytkowników – podkreśla Dorota Jeziorowska i dodaje: – W ten sposób można osiągnąć realne oszczędności finansowe, jednocześnie dbając o środowisko i zmniejszając emisję dwutlenku węgla. Pozyskane w ten sposób środki finansowe można przeznaczyć na inwestycje, w tym modernizację instalacji centralnego ogrzewania, termomodernizację budynku.

Czytaj również:

Porady, jak skutecznie oszczędzać ciepło można uzyskać odwiedzając stronę internetową www.liczysiecieplo.pl i samemu udając się na wirtualny spacer po mieszkaniu, samodzielnie weryfikując, jakie działania podjąć aby zaoszczędzić ciepło we własnym domu. Każdy użytkownik może przekonać się, w jaki sposób zacząć oszczędzać ciepło i tym samym zmniejszyć koszty ogrzewania swojej nieruchomości.

Przewodnikami, którzy doradzają w kwestii oszczędzania energii są Iza i Marek Ciepłopolscy - małżeństwo, które stara się zadbać o komfort cieplny we własnym mieszkaniu, dyskutując o przyzwyczajeniach i nawykach dotyczących ogrzewania. Ich perypetie można śledzić na Facebooku i w serwisie Tik Tok i tym samym znajdować inspiracje do wdrożenia we własnym domu.

Kampania "Liczy się Ciepło" jest odpowiedzią na badanie konsumenckie z jesieni 2022 roku. Zleciło je PTEZ, a przeprowadziła ARC Rynek i Opinia Sp. z o.o. Ankieterzy pytali respondenci o codzienne zwyczaje dotyczące ogrzewania miejsca zamieszkania. Badanie pozwoliło poznać poziom świadomości konsumentów ciepła i ich sposobów na jego oszczędzanie. Wynika z niego, że Polacy czują się niedoinformowani i poszukują poradnictwa na temat oszczędzania ciepła.

Czytaj również:

Dodajmy, że poza spotkaniem w Białymstoku i w Warszawie (internetowe webinarium z 10.01), w styczniu zaplanowano podobne wydarzenia w Krakowie, Katowicach i Wrocławiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny