Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Ruszają spotkania z mieszkańcami w sprawie programu "Czyste Powietrze". Chodzi o wymianę kopciuchów

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Briefing prasowy na temat spotkań z białostoczanami na temat programu "Czyste powietrze".
Briefing prasowy na temat spotkań z białostoczanami na temat programu "Czyste powietrze". Izolda Hukałowicz
Ruszają spotkania z mieszkańcami Białegostoku w sprawie programu "Czyste powietrze". Są one skierowane do tych, którzy posiadają stare piece, tzw. kopiciuchy, i chcieliby uzyskać dofinansowanie do ich wymiany. Zgodnie z Programem Ochrony Powietrza kopciuchy powinny zniknąć z naszych domów do połowy 2026 r. Pierwsze spotkanie w sprawie programu "Czyste powietrze" odbędzie się we wtorek (2 listopada) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim.

Trujące kopciuchy zabijają tysiące ludzi

W listopadzie ruszy seria spotkań z białostoczanami na temat programu „Czyste powietrze” i innych programów dotyczących ochrony środowiska. To pierwsza tego typu inicjatywa ze strony Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

- Wychowałem się w części miasta, gdzie szkoła podstawowa położona była w sercu osiedla domów jednorodzinnych. I pamiętam, że jesienią, kiedy przychodziły chłodny, osiedle nabierało specyficznego zapachu, bardzo intensywnego - mówił podczas dzisiejszego briefingu prasowego Tomasz Madras, wicewojewoda podlaski. - Wspomniałem to z sentymentem, natomiast dopiero później dowiedziałem się, że ten specyficzny zapach brał się z niedoskonałych, szkodliwych dla zdrowia pieców, które powodują, że wszyscy jako Polacy krócej żyjemy.

Przeczytaj też:

Według różnych raportów kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie umiera z powodu zanieczyszczonego powietrza. Dlatego w 13 województwach w Polsce wprowadzone są uchwały antysmogowe. W naszym regionie obowiązuje Program Ochrony Powietrza, który zakłada, że do połowy 2026 r. wszystkie kopciuchy, czyli piece opalane paliwem stałym, mające klasę poniżej 5, powinny być zlikwidowane. W wymianie kopciuchów na nowoczesne piece ma pomóc program "Czyste Powietrze".

- Program "Czyste Powietrze" to rządowy program służący temu, aby mieszkańcy Polski mieli możliwość wymiany starych i szkodliwych pieców, tzw. kopciuchów. Program jest jednak szerszy, obejmuje też inne działania - podkreślał Tomasz Madras. - Realizacja programu do 2030 roku będzie kosztowała ok. 100 mld zł.

Przeczytaj też:

Dofinansowanie na wymianę pieca

W jaki sposób posiadacze kopciuchów skorzystają z programu "Czyste powietrze"?

- Mogą otrzymać dofinansowanie do wymiany starego kopciucha, do wymiany instalacji centralnego ogrzewania czy instalacji ciepłej wody użytkowej, ale też do wymiany okien, drzwi i ocieplenia domu - wymieniał Maciej Borzyszkowski, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. - Program skierowany jest do osób fizycznych. Od jakiegoś czasu są z nami gminy. Obecnie jest ich 66. Dołączają się też banki. Na chwilę obecną z samego Białegostoku wpłynęło ponad tysiąc wniosków na kwotę 17 mln złotych. Mamy więc jeszcze pewne przestrzenie do zagospodarowania.

Dlatego już w listopadzie odbędą się spotkania z białostoczanami, którzy chcieliby poznać szczegóły programu. Pierwsze z nich zaplanowane jest na wtorek (2 listopada) na godz. 17.00 w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zostanie ono zorganizowane w reżimie sanitarnym - obowiązują maseczki.

Przeczytaj też:

Kolejne, mniejsze spotkania dla mieszkańców poszczególnych osiedli odbędą się w późniejszym terminie, np. dla mieszkańców Bojar w środę (3 listopada) w Galerii Sleńdzińskich, dla mieszkańców Starosielc w środę (10 listopada) w Szkole Podstawowej nr 21. W planach są kolejne konsultacje z mieszkańcami Białegostoku. W ich trakcie wykwalifikowani doradcy energetyczni przeprowadzą szkolenia i będą udzielać szczegółów na temat programu. Podczas spotkań będzie można też poradzić się w sprawie innych programów, np. "Moja Woda" czy "Moje Ciepło".

Organizacje pozarządowe zachęcają młodych

W promocję organizacji spotkań włączyły się organizacje pozarządowe, np. Stowarzyszenie „Nasze Bojary” oraz Fundacja „Czujmy się bezpieczniej”.

- Właścicieli domów jednorodzinnych dotyka problem rosnących kosztów utrzymania domu. Chodzi o ocieplenie oraz koszty związane z podwyżkami energii elektrycznej - zwraca uwagę Zbigniew Tomasz Klimaszewski, prezes Stowarzyszenia „Nasze Bojary” oraz radny. - Dlatego cieszę się, że ta inicjatywa jest wdrażana. To cenne, że nie wchodzimy odgórnie, ale oddolnie z propozycją do tych, którzy oczekują pomocy.

Przeczytaj też:

Tomasz Hołowienko, prezes Fundacji „Czujmy się bezpieczniej”, ma nadzieję, że w spotkaniach będą uczestniczyli młodzi białostoczanie:

- Warto, aby przyszli, posłuchali i dowiedzieli się, jak można merytorycznie, innowacyjnie i z sensem zadbać o nasze środowisko.

Więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronie: czystepowietrze.gov.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny