MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. 20-lecie Polski w Unii Europejskiej okazją do miejskiego festynu dla mieszkańców

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Festyn rozpoczął się występem Orkiestry Miejskiej, która zademonstrowała pokaz musztry i tańca.
Festyn rozpoczął się występem Orkiestry Miejskiej, która zademonstrowała pokaz musztry i tańca. Urszula Łobaczewska
Wiele atrakcji i dobra zabawa dla dużych i mniejszych białostoczan. To czekało na mieszkańców, którzy w sobotę (11.05) przyszli w samo południe do otwartego niedawno centrum przesiadkowego przy dworcu PKP. Magistrat przygotował tam festyn "Fundusze Europejskie budują moje miasto".

Centrum przesiadkowe przy dworcu PKP i PKS od kilku dni jest już używane przez białostoczan. Jego budowa była możliwa dzięki wydatnemu unijnemu wsparciu.

- To tylko fragment większej całości, bo duży węzeł komunikacyjny, który polegał na przebudowie ulic, centrum przesiadkowego, a także tunelu-przejścia, który zastąpił słynną kładkę nad torami. Cała inwestycja kosztowała 212 mln zł, a 85 proc. tej kwoty (czyli 154 mln zł) pochodziło z funduszy europejskich. Natomiast samo przejście kosztowało 50 mln zł. Bez finansowego wsparcia nie było by nas stać na tego typu rozwiązania , na taką inwestycję - powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i dodał, że trzeba pokazywać i promować te osiągnięcia, które dzięki pomocy unijnej, stały się udziałem Białegostoku, a tym samym i Białostoczan: - Gdyby nie fundusze, tzw. front inwestycyjny miasta trzeba by ograniczyć o około 80 proc.

Czytaj również:

Pytany o to, jakie najważniejsze inwestycje w mieście powstały dzięki unijnemu dofinansowaniu prezydent odparł, że lepiej mówić o największych, do których zaliczył: spalarnię odpadów, stadion miejski i 28 km obwodnicy miejskiej za ponad 1,2 mld zł.
Zapowiedział też, że w tym roku Białystok chce zyskać z Krajowego Planu Odbudowy 50 mln zł na refinansowanie zakończonych już inwestycji oraz 100 mln zł na nowe zadania, które wpisują się w cele KPO.

- Unia to rozkwit i rozwój kraju, a przede wszystkim naszego województwa, które zyskało na rozwój kilka miliardów. Dziś nikt nie powinien być eurosceptykiem, zwłaszcza w dobie kryzysu i wojny na Ukrainie. Uważam, że każdy Podlasianin powinien być prodemokratyczny i prounijny, a kłótnie z Brukselą nie są nam do niczego potrzebne - stwierdził gość festynu i europoseł Tomasz Frankowski, który w czerwcowych wyborach ponownie ubiega się o mandat do Europarlementu.

Czytaj również:

Jak nam z kolei powiedział poseł KO Krzysztof Truskolaski, 20 lat Polski w UE trzeba oceniać wyłącznie dobrze, bo gołym okiem widać jak bardzo w tym okresie rozwinął się nasz kraj, region i Białystok. Świadczy o tym choćby opera, jak i najnowsza inwestycja, czy właśnie centrum przesiadkowe.

Festyn odbywał się w godz. 12.00 -16.00 na terenie centrum przesiadkowego przy ul. Bohaterów Monte Cassino. W programie były gry i zabawy dla dzieci, dmuchańce, fotobudka, bańki mydlane, poczęstunek i tort okolicznościowy. Białostockie szkoły przygotowały specjalny program artystyczny i był też występ Orkiestry Miejskiej z pokazem musztry. Białostoczanie mogli też rozwiązać specjalną krzyżówkę (z nagrodami) z pytaniami nawiązującymi do inwestycji, które powstały lub zostały zmodernizowane dzięki funduszom UE.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny