Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostoczanka wyróżniona w 18. edycji Konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych. Lista nagrodzonych

OPRAC.:
Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Joanna Sikora z Polskiego Radia Białystok wyróżniona
Joanna Sikora z Polskiego Radia Białystok wyróżniona FB Senat Rzeczypospolitej Polskiej/Sylwia Krassowska
W Senacie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów laureatom 18 edycji Konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych pt. „Polki poza Polską”. Wyróżniona została Joanna Sikora z Polskiego Radia Białystok.

Uroczyste wręczenie nagród

„Senat jest instytucją w sposób szczególny powołaną do tego, by sprawować opiekę na więziami Rzeczypospolitej z Polonią oraz Polakami mieszkającymi poza granicami naszego państwa” – powiedział podczas uroczystości wicemarszałek Senatu Rafał Grupiński, przewodniczący jury konkursowego.

Zobacz jak wyglądały uroczystości i kto został nagrodzony:

„Kobiety są (…) ostoją rodziny, ostoją pielęgnowania tradycji narodowych, historycznych, tożsamościowych” – dodał, nawiązując do tematu ubiegłorocznej edycji konkursu.

Kolejna Środa Literacka już 8 listopada w Książnicy Podlaskiej. Czeka nas spotkanie z wyjątkowymi gośćmi

Wicemarszałek podziękował dziennikarzom, „którzy poświecili swój czas, by utrwalać historie Polek, które w dużym stopniu przyczyniły się do tego, że myśl, tradycja i kultura polska trwają, rozwijają się i są pielęgnowane daleko poza granicami Polski”.

Nagrodzeni radiowcy

  1. Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła Marzena Wróbel-Szała za reportaż radiowy „Portrecistka emigrantów”, przywracający pamięć o polskiej pisarce emigracyjnej Danucie Mostwin, wyemitowany na antenie Radio Zachód.
  2. Drugą nagrodę jury przyznało Andrzejowi Pisalnikowi za reportaż prasowy o legendzie polskiego odrodzenia na Białorusi, dyrektorce Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Reytana w Baranowiczach Elżbiecie Dołędze-Wrzosek, zatytułowany „Matczyny nakaz” i opublikowany na portalu Znad Niemna.
  3. Na trzecim miejscu uplasowała się Dorota Jaśkiewicz-Łebek za reportaż radiowy „Nie tylko kołysanka” o twórczych Polkach żyjących na emigracji w Berlinie, opublikowany na Spotify i SoundCloud.

Białostoczanka wśród wyróżnionych

4 równorzędne wyróżnienia otrzymali:

  • Joanna Sikora za reportaż radiowy „Więcej niż dom” (Polskie Radio Białystok),
  • Danuta Świątek za wywiad prasowy „Bez polskiego by uschła jak kwiat bez wody” (Dobra Polska Szkola Fundation), Katarzyna Ziółkowska za rozmowę „Miałam szczęście do ludzi” (Kurier Plus),
  • Ewa Trzcińska za wywiad „Polki w Italii nie zawsze słonecznej” (Polacy we Włoszech).

Zobacz jak wyglądały uroczystości i kto został nagrodzony:

Celem najnowszej edycji konkursu było pokazanie roli, jaką odegrały i odgrywają polskie kobiety poza granicami Polski dla podtrzymywania polskości i utrzymania więzi z krajem ojczystym. W uroczystości wręczenia dyplomów uczestniczyła także Ewa Matecka - Senator RP.

Joanna Sikora została wyróżniona w Konkursie o Nagrodę Marszałka Senatu również w zeszłym roku za audycję „To jestem ja… Helena Abramowicz”.

Źródło: Senat Rzeczypospolitej Polskiej

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny