Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostoczanie modlili się o trzeźwość narodu w kościele św. Maksymiliana Kolbego. W nabożeństwie brał udział abp Józef Guzdek

OPRAC.: PL [Żródło: archibial.pl]
Kościół Maksymiliana Kolbego w Białymstoku
Kościół Maksymiliana Kolbego w Białymstoku
Modlitwa o wolność od uzależnień w Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu odbyła się w kościele p.w. św. Maksymiliana Kolbego w Białymstoku. W nabożeństwie brał udział metropolita białostocki abp Józef Guzdek.

„Błogosławiony Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki był niebezpieczny, gdyż prowadził ludzi do życia w trzeźwości. Nasi oprawcy, i wczasach w których on żył, i wcześniej, zarówno ci ze Wchodu, jak i z Zachodu, podsuwali Polakom alkohol, gdyż narodem uzależnionym łatwo jest manipulować i nim zarządzać. Wy też jesteście niebezpieczni, ale bądźcie z tego dumni!” – mówił w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego metropolita białostocki abp Józef Guzdek. Obchodom Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu towarzyszą prelekcje, Droga Krzyżowa oraz bieg rodzinny.

W homilii metropolita białostocki przypomniał, że Bóg powołał człowieka do wolności. „Bóg nikogo nie zniewala. Wybór należy do człowieka. Jedynie przekonuje i uzasadnia, że dokonanie dobrego wyboru gwarantuje Boże błogosławieństwo i długie, dostatnie życie. Każdego zaś, kto swe serce odwróci od Boga i Jego przykazań, czeka cierpienie i śmierć” – mówił, nawiązując do Liturgii Słowa.

„Niezwykle ważny jest wyznaczony kierunek: ku wolności, do wolności. Wolność jest nie tyle dana, ale zadana. Ona domaga się wysiłku, wewnętrznej dyscypliny i zmagania się, aby nieustannie jej strzec i nigdy nie utracić” – podkreślał.

Mszę św. koncelebrowali kapłani związani z Diakonią Wyzwolenia Archidiecezji Białostockiej, a także ks. Krzysztof Kowalewski, archidiecezjalny duszpasterz trzeźwości i osób uzależnionych. Po Mszy św. miało miejsce spotkanie połączone z prelekcją.

Kościół Maksymiliana Kolbego w Białymstoku
Kościół Maksymiliana Kolbego w Białymstoku

W ramach obchodów Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja naukowa pod hasłem „Followersi – zniewoleni czy wolni? O uzależnieniu dzieci i młodzieży od świata cyfrowego”, w której uczestniczyło blisko 300 osób.

Wydarzenie, które powstało z inicjatywy Krucjaty Wyzwolenia Człowieka oraz Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy, skierowane było do wszystkich osób z terenu województwa podlaskiego, którym bliski jest los najmłodszych:

  • rodziców, nauczycieli,
  • przedstawicieli instytucji, dążących do przeciwdziałania problemowi e-uzależnień.

Przed zebranymi w Podlaskim Urzędzie Wojewódzki wystąpili specjaliści w tym zakresie, m.in. :

  • Elżbieta Powichrowska – terapeuta, dyrektor Ośrodka Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych Etap,
  • prof. Wioleta Danilewicz z UwB, pełnomocniczka Wojewody Podlaskiego ds. dzieci i młodzieży („O zagrożeniach dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży. Współczesne wyzwania”),
  • prof. Napoleon Waszkiewicz, lekarz psychiatra z UMB („Uzależnienie a zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży”),
  • dr Magdalena Rutkowska-Sowa z Wydziału Prawa UwB w Białymstoku („Zasady bezpiecznego (i legalnego) korzystania z Internetu przez dzieci i rodziców”),
  • ks. Adam Anuszkiewicz, kapelan Zakładu Poprawczego w Białymstoku, duszpasterz młodzieży z OHP w Podlaskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP („Jakim językiem mówią nastolatki? Doświadczenia z pracy z młodzieżą”),
  • dr Konrad Szamryk z Katedry Językoznawstwa Porównawczego i stosowanego („W niewoli internetu, czyli co sprawia, że w sieci komunikujemy się inaczej”),
  • Tomasz Śliwowski z Wydziału Nauk o Edukacji UwB („Jak wspierać rodziny, gdy on-line staje się ważniejsze niż off-line”).

Czytaj więcej: archibial.pl

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny