Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

49. rocznica śmierci bł. ks. Michała Sopoćki. W uroczystościach w Białymstoku brał udział abp Józef Guzdek

OPRAC.: PLanR
Białystok, 15.02.2024
Białystok, 15.02.2024 Teresa Margańska
15 lutego, w 49. rocznicę śmierci bł. ks. Michała Sopoćki wspominano modlitewnie tego wyjątkowego kapłana w kaplicy Sióstr Jezusa Miłosiernego w Białymstoku, gdzie posługiwał i żył oraz w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W uroczystościach brał udział metropolita białostocki Józef Guzdek.

Rocznica śmierci bł. ks. Michała Sopoćki

„Kto dobrze poznał życie bł. ks. Michała Sopoćki wie, że nie omijał go krzyż, nie omijały go trudności. Ale on był niezłomny, bo ten krzyż niósł razem z Chrystusem, bo wiedział, że walczy w dobrej sprawie” – mówił abp Józef Guzdek podczas Mszy św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku w 49. rocznicę śmierci Błogosławionego.

Tam, a także w miejscu ostatniej posługi Apostoła Miłosierdzia Bożego, w kaplicy przy ul. Poleskiej, modlono się dziś o jego kanonizację.

Zobacz jak wyglądały uroczystości rocznicowe:

„Był wspaniałym kapłanem, spowiednikiem, wychowawcą dzieci i młodzieży. To on starał się przekonać świat, że miłosierdzie jest najważniejszym przymiotem Boga” – podkreślał metropolita.

Białystok, 15.02.2024
Białystok, 15.02.2024 Teresa Margańska

„Znacznie później Jan Paweł II zachęcał młodzież, by potrafiła od siebie wymagać. Droga młodzieży – nie ma innej drogi do wielkości i do świętości!” – metropolita zwracał się do przedstawicieli pedagogów i uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 42, noszącej imię bł. ks. Michała Sopoćki.

W homilii ks. dr Ireneusz Korziński, kanclerz Kurii Metropolitalnej Białostockiej i wicepostulator procesu kanonizacyjnego ks. Sopoćki, odwołał się do tekstu dzisiejszej Ewangelii, będącej pierwszą zapowiedzią męki Jezusa i słów Apostoła Piotra: „Panie nigdy to na Ciebie nie przyjdzie. Nie pozwolę na to”. Stwierdził, że słowa te są nie tylko odzwierciedleniem tego, co Piotr myślał, ale są także bardzo bliskie mentalności współczesnego człowieka, który unika trudu i przeciwności, a rzeczywistość przynoszącą cierpienie, ból, chorobę, czy niepowodzenia usuwa poza swoją świadomość.

„Ksiądz Sopoćko nie tylko przelewał swoje przemyślenia na papier, ale wprowadzał je w życie. Szczególnie, kiedy spotykał się z potrzebującymi, bezdomnymi, chorymi – pomagał im, pocieszał ich, a jednocześnie od nich przyjmował kolejną lekcję pokory i zawierzenia Panu” – mówił ks. postulator.

W ramach obchodów 49. rocznicy śmierci ks. Michała, przed południem bp Henryk Ciereszko przewodniczył Mszy św. w kaplicy Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego przy ul. Poleskiej w Białymstoku, przy której Błogosławiony mieszkał i spędził ostatnie lata swego życia. Przewodniczył on również wieczornej Eucharystii w Sanktuarium, połączonej z modlitwą o kanonizację ks. Sopoćki.

Zobacz jak wyglądały uroczystości rocznicowe:

Czytaj więcej: archibial.pl

Białostocki błogosławiony

Ksiądz Michał Sopoćko najdłużej pracował jako profesor teologii pastoralnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie i w Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku (1928–1962). Jako spowiednik św. Faustyny Kowalskiej zainteresował się kultem Miłosierdzia Bożego i stał się nie tylko jego głosicielem, ale również dał podstawy teologiczne tego kultu. W czasie wojny ksiądz Michał Sopoćko pomagał w ratowaniu około stu Żydów, czym naraził się Niemcom. Zmarł 15 lutego 1975 w Białymstoku i pogrzebany został na cmentarzu parafii Wniebowzięcia NMP w Białymstoku.

Bł. Michał Sopoćko jest patronem Białegostoku.

Zobacz jak wyglądały uroczystości rocznicowe:

30 listopada 1988 dokonano ekshumacji zwłok ks. Michała Sopoćki. Jego szczątki spoczywają obecnie w kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Białymstoku (dzielnica Białostoczek).W 2004 papież Jan Paweł II ogłosił dekret o heroiczności cnót ks. Michała Sopoćki. 17 grudnia 2007 papież Benedykt XVI uznał cud za wstawiennictwem księdza Michała Sopoćki. Uroczysta beatyfikacja miała miejsce 28 września 2008 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. 28 września 2008 roku.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny