Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostocki Ośrodek Kultury i Centrum im. Ludwika Zamenhofa połączyły się (zdjęcia)

Redakcja
Plany BOK i CLZ po połączeniu
Plany BOK i CLZ po połączeniu Marcin Jakowiak / UM Białystok
Po połączeniu z Centrum im. Ludwika Zamenhofa trwają roszady wśród pracowników nowej, dużej instytucji. Nie zmienią się natomiast jej działania

Od Nowego Roku Białostocki Ośrodek Kultury działa w nowej rzeczywistości. Zmiana polega na logistycznym rozszerzeniu działalności na dwie siedziby - teraz także w budynku Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Merytorycznie właściwie nic się nie zmienia. Zarówno dyrekcja jak i magistrat, któremu instytucja podlega, zapewniają, że dotychczasowa działalność będzie nadal realizowana.

- Istnienie nowego BOK nie oznacza, że budynek i nazwa CLZ zniknęła. Zmieniła się tylko struktura organizacyjna, która prowadzi działalność w dwóch siedzibach: przy ul. Legionowej 5 i Warszawskiej 19 - podkreśla Grażyna Dworakowska, dyrektorka BOK.

- Wbrew twierdzeniom niektórych osób logo CLZ nadal będzie obecne w przestrzeni miejskiej - dodaje Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku odpowiedzialny m.in. za kulturę.

Po przyłączeniu CLZ BOK dysponuje łącznym budżetem, który wynosi 5,5 mln. W poprzednim roku było to ok. 1,2 mln zł dla CLZ i 4,6 mln zł dla BOK. Zmiany dotyczą także pracowników - wszyscy otrzymali nowe umowy. Ważą się losy Jerzego Szerszunowicza, który do końca 2016 roku był dyrektorem CLZ. Do końca lutego jest na zaległym urlopie. Do kwietnia trwa jego okres wypowiedzenia. - Trwają rozmowy dotyczące porozumienia w sprawie zmiany jego umowy - mówi Grażyna Dworakowska.

Nieoficjalnie mówi się, że będzie pracował w innej instytucji.

Nowych warunków umowy nie przyjęła główna księgowa Anna Pałka i jeden z pracowników merytorycznych - Mateusz Budzyński. Jeszcze przez połączeniem z CLZ odeszła Anna Danilewicz.

- Zmniejszenie kadry następuje niezależnie od naszych chęci. Zmiany wynikają z nowej struktury instytucji, która nie wymaga takiej liczby pracowników - mówi dyrektorka i dodaje, że nowy BOK zatrudnia 47 osób.

Mają się zajmować dotychczasową działalnością. Przy ul. Warszawskiej 19, podobnie jak w poprzednich latach, trwają feryjne warsztaty z klockami Lego. Tu będą się odbywały wydarzenia związane z nagrodą im. Kazaneckiego (spotkania z autorami i uroczystość wręczenia nagrody).

- W większym zakresie będzie tu gościło esperanto. Sporo projektów chcemy realizować z Białostockim Towarzystwem Esperantystów. Ta współpraca będzie bardziej widoczna - zapewnia dyrektorka.

2017 UNESCO ogłosiło jego rokiem Ludwika Zamenhofa. 100. rocznica śmierci twórcy esperanto przypada na Wielki Piątek, dlatego uroczystości zostały przeniesione na maj. W Białymstoku odbędzie się kongres, w ramach którego BOK przygotuje m.in. grę miejską, test wiedzy o twórcy esperanto, spektakle i przeglądy filmowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny