Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

BCO: Blisko 5 milionów złotych na przebudowę Białostockiego Centrum Onkologii

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
- W związku z tym, że zachorowalność na choroby onkologiczne wzrasta, jest to przyrost około 30 proc., widzimy też tendencję, by leczenie następowało w warunkach ambulatoryjnych. Idziemy z modelem leczenia w kierunku leczenia ambulatoryjnego, które jest tak samo efektywne, ale jest mniej kosztowne - mówi Magdalena Borkowska
- W związku z tym, że zachorowalność na choroby onkologiczne wzrasta, jest to przyrost około 30 proc., widzimy też tendencję, by leczenie następowało w warunkach ambulatoryjnych. Idziemy z modelem leczenia w kierunku leczenia ambulatoryjnego, które jest tak samo efektywne, ale jest mniej kosztowne - mówi Magdalena Borkowska Wojciech Wojtkielewicz
Dodatkowy oddział chemii dziennej oraz Zakład Diagnostyki Obrazowej do końca 2020 mają przenieść się do nowego budynku. To część Oddziału Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Chemioterapii Dziennej Zakładu Diagnostyki Obrazowej Białostockiego Centrum Onkologii. Na remont i adaptację budynku Zarząd Województwa Podlaskiego przeznaczył prawie 5 mln.

- To budynek, który odziedziczyliśmy po Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Do 2017 roku mieścił się tu oddział położniczo-ginekologiczny - mówi Magdalena Borkowska, dyrektorka BCO.

Białostockie Centrum Onkologiczne dostało od miasta nowy sprzęt. Pomoże pacjentom uporać się z bólem

Pierwszy etap prac jest już rozpoczęty. - Parter i pierwsze piętro, gdzie będzie mieścił się Zakład Diangostyki Obrazowej. Teraz, ponieważ jesteśmy też na etapie rozbudowy pracowni cytostatyków i sterylizatorni, w tym miejscu tymczasowo mieści się apteka, część administracyjna oraz zakład radioterapii 3 - gdzie przebywają pacjenci z oddziałów radioterapii 1 i 2, gdy brakuje tam miejsca - wyjaśnia Magdalena Borkowska. Kolejne środki finansowe w wysokości 5 milionów złotych będą przeznaczone na drugi etap.

W ciągu dwóch lat w remontowanym właśnie budynku ma się znaleźć również dodatkowy oddział chemii dziennej. - W związku z tym, że zachorowalność na choroby onkologiczne wzrasta, jest to przyrost około 30 proc., widzimy też tendencję, by leczenie następowało w warunkach ambulatoryjnych. Idziemy z modelem leczenia w kierunku leczenia ambulatoryjnego, które jest tak samo efektywne, ale jest mniej kosztowne - mówi Magdalena Borkowska.

Prace w tym roku mają objąć dalsze roboty zewnętrze, polegające na rozbudowie wiatrołapu oraz roboty ogólnobudowlane, m.in. malowanie, szpachlowanie, montaż dźwigu. Dodatkowo wykonane zostaną instalacje wodno-kanalizacyjne, centralnego ogrzewania, instalacja gazów medycznych, wentylacji mechanicznej i klimatyzacyjnej, instalacja elektryczna i niskoprądowa, systemów sygnalizacji pożaru, oddymiania, automatyki czy monitoringu technicznego.

Białystok. Konferencja BCO. Szpital otrzymał dofinansowanie na zakup sprzętu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny