Banery o braku rządowego wsparcia w Białymstoku. Tadeusz Truskolaski odpowiada podlaskiej kurator. Zarzuca jej brak elementarnej wiedzy

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Na ogrodzeniach siedmiu białostockich szkół miasto zawiesiło banery informujące o braku rządowego wsparcia. O ich zdjęcie apeluje podlaska kurator oświaty. Truskolaski twierdzi jednak, że to co widzimy przy wybranych placówkach, ma charakter wyłącznie informacyjny.

Jak informuje białostocki magistrat, z prawie 80 milionów złotych, o które na modernizację białostockich szkół wnioskowało miasto, rząd nie przyznał ani złotówki.

Dlatego też prezydent postanowił na ogrodzeniach siedmiu białostockich szkół, które nie otrzymały dofinansowania (SP nr 17, SP nr 46, ZSO nr 2, V LO, VI LO, ZSG i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego) powiesić banery o treści:

„Rząd PISu nie dał pieniędzy na modernizację tej szkoły. 0 zł dla białostoczan”

Tyn działaniom prezydenta sprzeciwia się podlaska kurator oświaty Beata Pietruszka. We wtorek (29.06), zwróciła się do dyrektorów szkół z prośbą o wyjaśnienia dlaczego i w jakich okolicznościach na ich ogrodzeniach pojawiły się banery. Okazało się, ze wiszą tam z polecania Tadeusza Truskolaskiego.

- Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Zostawmy młodzież, szkoły i edukację w spokoju. Niech nie będzie tam polityki. Liczę na rozsądek pana prezydenta i zdjęcie tych banerów - przyznaje Beata Pietruszka.

Sprawdź:

Prezydent Białegostoku postanowił odpowiedzieć na zarzuty kurator oświaty. Jak zaznacza w skierowanym do Pietruszki piśmie, banery wiszące na ogrodzeniach placówek mają charakter informacyjny, w związku z czym jego zdaniem nie naruszają ustawy dotyczącej prawa oświatowego.

- Ponadto znajdują się one w pasach drogowych, które podlegają Zarządowi Dróg Miejskich w Białymstoku, nie zaś na terenie szkół - pisze prezydent.

Podkreśla też, że żaden z projektów, które miasto chciało zrealizować w placówkach przy których wiszą banery, nie otrzymał dotacji, w związku z czym treść banerów jest według niego obiektywną informacją o faktach.

- Nie zawiera żadnych komentarzy, a co za tym idzie – treści, które można byłoby uznać za komentarz do bieżącej polityki. Nadmienić przy tej okazji warto, że informacja znajdująca się na banerach wypełnia znamiona realizacji ustawowego obowiązku gminy, określonego w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, dotyczącego prawa mieszkańców do informacji o działaniach władz samorządowych. Prawo to wynika z naczelnej w demokracji zasady działania władzy, jaką jest jawność życia publicznego. W związku z powyższym, usuwanie bądź ograniczanie dostępu do informacji publicznej dotyczącej bieżących spraw gminy uważam za przejaw cenzury i łamanie obowiązującego w Polsce prawa.

Prezydent zarzuca też Beacie Pietruszce brak elementarnej wiedzy na temat obowiązującego w Polsce prawa – zarówno oświatowego, o jednostkach samorządu terytorialnego, jak również o dostępie mieszkańców do informacji publicznej.

- Liczę przy tej okazji, że Pani Kurator zechce wesprzeć Miasto Białystok przy ponownym ubieganiu się o dotacje na rzecz naszych szkół i naszych staraniach o poprawę warunków nauki tysięcy białostockich uczniów - podsumowuje Truskolaski.

Zobacz też:

Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Krul europy wam da

G
Gość

Dzieci trzeba dobrzy wychować!!!

G
Gość

Dzieci trzeba dobrze wychować!!!

G
Gość

Dzieci trzeba dobrze wychować

G
Gość

Nie wolno dzieci wplątywać do polityki

G
Gość

Nie wolno dzieci wplątywać w bieżącą politykę!!!

G
Gość

Nie wolno szkół, dzieci wplątywać w bieżącą wstrętną politykę!!!

Dodaj ogłoszenie