MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Automat do szycia maseczek czy specjalne osłony. Tak Klaster Obróbki Metali wspiera szpitale w walce z koronawirusem

Andrzej Matys
Kolejne firmy członkowskie Klastra Obróbki Metali (KOM) włączają się w pomoc dla medyków będących w czasie epidemii SARS-CoV-2 na pierwszej linii frontu. Podlascy przedsiębiorcy odpowiadają na kolejne apele i prośby lekarzy - produkują bądź kupują niezbędny sprzęt ochronny. Działania te prowadzą nieodpłatnie.

Wszystko po to, by przyczynić się do zwycięstwa z niewidzialnym wrogiem, który atakuje nie tylko organizmy ludzi, ale wpływa też na kondycję całej gospodarki.

- Równocześnie udzielamy pomocy, jak i inwentaryzujemy nasz potencjał by zaoferować naszą pomoc całemu społeczeństwu. Otrzymujemy coraz więcej pytań o możliwości produkcji np. przyłbic ochronnych czy elementów do respiratorów. Rozpoczęliśmy projekty kooperacyjne, prototypy trafiły już do szpitali w regionie, są sygnały z reszty kraju. Deklarujemy gotowość kooperacyjną i koordynujemy część działań naszych firm członkowskich, np. realizację automatu do szycia maseczek na skalę przemysłową projektu białostockiego Neotechu - mówi Sebastian Rynkiewicz, prezes KOM i dodaje: - Zależy nam na efektywnym wykorzystaniu potencjału i możliwości naszych członków.

Klaster uruchomił nawet specjalne konto bankowe, na które przedsiębiorcy mogą wpłacać darowizny. Te zaczęły już wpływać, będą przeznaczane wyłącznie na cele zakupu materiałów i usług potrzebnych do dostarczania pomocy. Akcję koordynuje Michał Charkiewicz, członek zarządu klastra.

- Dotychczas dostarczyliśmy pierwszy prototyp pudełka do bezpieczniejszej intubacji do szpitala MSWiA w Białymstoku i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego - kolejne sztuki są w produkcji dla innych placówek, prowadzimy rozmowy o innych potrzebach szpitali w związku z szalejącą chorobą COVID-19. Chcielibyśmy łączyć potrzeby szpitali z możliwościami lokalnych firm. Walczyć z COVID-19, jednocześnie utrzymując jak najwięcej lokalnych miejsc pracy – podkreśla Charkiewicz.

  • Pomocy (na miarę swoich możliwości) za sprawą klastra udziela coraz więcej firm członkowskich i partnerów strategicznych.
  • * Politechnika Białostocka produkuje przy użyciu drukarek 3D przyłbice, opracowała także własny projekt przyłbicy, którą można wykonać szybciej i w większych ilościach. Firmy klastrowe wsparły ją wycinając i dostarczając elementy metalowe (Kotniz) czy folię (ChM).
  • * Promotech - jako pierwszy - wpłacił pieniądze na fundusz pomocowy, dzięki czemu klaster ma zapas gumy do produkcji przyłbic.
  • * Laboratorium Experteam pracuje nad produkcją przyłbic metodą wtrysku w ilościach masowych.
  • * Firmy członkowskie pomagają też samodzielnie: spółka Malow przekazała Szpitalowi Wojewódzkiemu w Suwałkach 200 tys. zł na analizator do testów na koronawirusa.
  • *Placówki medyczne w Podlaskiem otrzymały też wsparcie od takich firm, jak ChM, Kotniz, SaMASZ, Kart czy Demex.

- Jako firma wdrażająca do produkcji innowacyjne wyroby, natychmiast zareagowaliśmy w temacie zaoferowania produkcji nietypowych, specjalnie zaprojektowanych osłon intubacyjnych do opieki nad chorymi dotkniętymi COVID-19 - mówi Anna Rusiecka, prezes Experteam, spółki funkcjonującej w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym. - Jest to jedno z rozwiązań, nad którym pracowaliśmy w kooperacji z naszymi dostawcami oraz finansującym tę akcję Klastrem Obróbki Metali. Projekt możemy realizować dzięki pracy wielu ludzi. Mamy, kreatywny zespół inżynierów, który zaangażowany jest w ten i kolejne projekty prototypów oraz wyrobów służących do ochrony przed koronawirusem.

Anna Rusiecka wskazuje również na szczególne warunki pracy, zbudowane na dodatkowych procedurach i zaleceniach dla ochrony pracowników, które wymusza na firmie sytuacja epidemiologiczna. Spółka w trudnym dla przedsiębiorców czasie koncentruje się na szybkiej zmianie i natychmiastowym wdrożeniu rozwiązań mobilizujących zespół do zmieniającej się rzeczywistości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny