Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Antybiotyki, leki przeciwwirusowe i dla cukrzyków. Wciąż brakuje wielu preparatów. Apteki odsyłają pacjentów

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
pixabay.com
Problemy są z lekami przeciwbólowymi, antybiotykami, lekami przeciwwirusowymi i lekami dla cukrzyków. – Nie mamy ich, bo braki są w hurtowniach – tłumaczą aptekarze.

I przyznają, że trudno jest przewidzieć, kiedy sytuacja się zmieni.

Pijany lekarz przyjmował pacjentów w Śniadecji. Miał ponad promil alkoholu. Grożą mu trzy lata więzienia

Córka białostoczanki Doroty Siemaszko ciężko się przeziębiła i pilnie potrzebowała antybiotyków.

– Leku nie było w żadnej aptece w Białymstoku. Obdzwoniłam również te w okolicach miasta, ale też bez skutku. Lekarz wystawił więc kolejną receptę, na inny lek. Ten, choć też z trudnościami, na szczęście udało nam się zdobyć.

To czas wspomnień i planów. Na 60-lecie USK pracownicy dostali nagrody

O kłopotach z dostępnością niektórych leków farmaceuci mówią już od tygodni. I choć Ministerstwo Zdrowia wciąż zapewnia, że sytuacja jest pod kontrolą, to znaczącej poprawy nie ma. – Jeśli pacjenci biegają od apteki do apteki w poszukiwaniu leków, to trudno powiedzieć, że ta dostępność jest w pełni zapewniona – mówi Tomasz Sawicki, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Białymstoku.

Wręczono dyplomy zakończenia studiów na Wydziale Nauk o Zdrowiu UMB. Zobacz zdjęcia z dyplomatorium

– Nie mamy leków, bo nie ma ich w hurtowniach. Oczywiście, czasem się pojawiają. Wtedy dostaje je ta apteka, która akurat składa zamówienie. Wszystko więc zależy od łutu szczęścia i przypadku – mówią aptekarze. I przyznają, że coraz częściej zdarza się, że odsyłają pacjentów z kwitkiem. – Jak sobie wtedy radzą? Naprawdę nie wiem – przyznaje właściciel sieci aptek w Białymstoku. – My naprawdę nie mamy możliwości, by im pomóc – rozkłada ręce. Pewnie, mogą sprawdzić w systemie, która apteka ma wu siebie potrzebny lek. Jeśli jest blisko, kierują tam pacjentów. Ale często zdarza się, że trzeba by było jechać wiele kilometrów. A i tak, gdy pacjent dzwoni do danej apteki, okazuje się, że lek jest już zarezerwowany.

– Ten problem dotyczy nie tylko nas. Tak jest w całej Europie – mówi Tomasz Sawicki. I wymienia: – Pacjenci często nie mają dostępu do podstawowych leków, takich jak antybiotyki – również pediatryczne, leki przeciwwirusowe, które są przecież tak potrzebne w sezonie grypowym. Brak też leków, które stosowane są w leczeniu koronawirusa. Stałe braki są też w lekach stosowanych w leczeniu cukrzycy, zawierających tzw. semaglutyt.

W sumie lista brakujących leków liczy już niemal 60 pozycji. Bo do tych wcześniej wymienionych dochodzą jeszcze leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – głównie paracetamol, sterydy wziewne i wiele innych.

Z czego wynikają te problemy? Aptekarze nie mają wątpliwości: to czysta ekonomia.

– Chiny, Bangladesz i Indie, skąd przede wszystkim importujemy leki, mają problem z ich produkcją oraz z dowozem do Europy. Możemy je oczywiście produkować w Europie, ale wtedy będą co najmniej trzy razy droższe – tłumaczy brak leków przeciwbólowych szef jednej z białostockich sieci aptek. A dlaczego nie ma innych? – Jest większe zapotrzebowanie – tłumaczy aptekarz.

Bo paradoksalnie w czasie pandemii mniej chorowaliśmy: nosiliśmy maseczki, rzadziej wychodziliśmy z domów, zużywaliśmy więc niej antybiotyków i leków przeciwwirusowych. Leków dla cukrzyków brakuje zaś, bo coraz częściej stosują je osoby, które chcą łatwo schudnąć.

To oni będą nas leczyć. Absolwenci UMB odebrali dyplomy (zdjęcia)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny