MKTG SR - pasek na kartach artykułów

67 tys. osób z województwa podlaskiego otrzyma w tym tygodniu czternastą emeryturę

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Czternastki wypłacane są z urzędu, bez jakiegokolwiek wniosku. Otrzymają je osoby, które na 31 sierpnia miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych np. emerytury czy renty.
Czternastki wypłacane są z urzędu, bez jakiegokolwiek wniosku. Otrzymają je osoby, które na 31 sierpnia miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych np. emerytury czy renty. ZUS
W tym tygodniu ZUS wypłaci kolejne czternastki. Pojawią się one na kontach tych osób, których termin płatności świadczenia podstawowego przypada na 15. dzień miesiąca. W Podlaskiem dodatkową wypłatę - 155,2 mln zł - otrzyma 67 tys. osób. Licząc wszystkich uprawnionych, którym już wypłacono czternastą emeryturę 1. 5. 6. i 10 września oraz tych, którzy otrzymają ją do 15 września, białostocki oddział ZUS wypłaci ponad 133,5 tys. czternastek, na ponad 310 mln zł.

- Kolejne terminy wypłat to 20. i 25. września. Ostanie czternastki ZUS wypłaci pod koniec września osobom, pobierającym zasiłek lub świadczenie przedemerytalne, których termin płatności świadczenia za wrzesień przypada na 1 października – wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Czternastki wypłacane są z urzędu, nie trzeba składać żadnego wniosku. Otrzymają je osoby, które na 31 sierpnia miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych np.:

  • emerytury,
  • renty,
  • świadczenia przedemerytalnego,
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • świadczenia rodzicielskiego Mama 4 plus.

- Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania oraz osoby z emeryturą, czy rentą wyższą niż 5500 zł brutto - przypomina Katarzyna Krupicka.

Czytaj również:

Kwota otrzymanej czternastki zależy od wysokości już pobieranej emerytury czy renty.

  • Pełną wartość, czyli 2650 zł brutto otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto.
  • Pozostali dostaną czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

Na przykład, jeżeli emerytura wynosi 3500 tys. zł brutto, to dodatkowe świadczenie będzie o 600 zł mniejsze, czyli wyniesie 2050 zł brutto.
Co ważne, aby prawo do dodatkowego świadczenia przysługiwało, musi ono wynosić co najmniej 50 zł. Oznacza to, że czternastkę otrzymają osoby, których emerytura lub renta nie przekracza 5500 zł brutto.

Czytaj również:

Osobom, które mają prawo do dwóch świadczeń z ZUS, będzie przysługiwała tylko jedna dodatkowa czternasta emerytura: - Ta sama zasada obowiązuje, jeśli ktoś pobiera świadczenia emerytalno-rentowe z dwóch instytucji, na przykład z ZUS-u i KRUS-u. W tej sytuacji czternastkę wypłaci ZUS - tłumaczy rzeczniczka podlaskiego ZUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny