MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od pierwszego września ZUS zacznie wypłacać emerytom pierwsze czternastki

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Aby otrzymać czternastkę, nie trzeba składać żadnego wniosku - ZUS wypłaci pieniądze z urzędu. Świadczenie w pełnej kwocie dostaną, ci  których emerytura lub renta nie przekracza 2900 zł brutto.
Aby otrzymać czternastkę, nie trzeba składać żadnego wniosku - ZUS wypłaci pieniądze z urzędu. Świadczenie w pełnej kwocie dostaną, ci których emerytura lub renta nie przekracza 2900 zł brutto. ZUS
Już 1 września wypłaty czternastej emerytury trafią do pierwszych seniorów. W województwie podlaskim tego dnia czternastkę otrzyma 6,8 tys. osób. Kwota przekazanej transzy w regionie wyniesie ponad 16,2 mln zł. Wszystkie czternastki zostaną wypłacone w terminach wypłat emerytury lub renty.

We wrześniu emeryci i renciści mogą spodziewać się na swoich kontach bankowych i przekazach pocztowych wyższych niż zwykle kwot wypłaty. Oprócz świadczenia podstawowego otrzymają również kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. czternastą emeryturę.

Spis treści

Wypłaty od września

  • Czternasta emerytura w tym roku wynosi 2650 zł brutto. Do pierwszych seniorów trafi już 1 września.
  • Kolejne terminy wypłat to 5, 6, 10, 15, 20 i 25 września.

Rada Ministrów wydała rozporządzenia wykonawcze w sprawie wysokości oraz miesiąca wypłaty czternastej emerytury. W pierwszym akcie określono, że świadczenie wyniesie 2650 zł brutto, zaś w drugim wskazano, iż wypłaty nastąpią we wrześniu.

Czytaj również:

Czternastki zostaną wypłacone w terminach wypłat emerytury lub renty. Oznacza to, że jeśli ktoś otrzymuje swoje świadczenie 15 czy 25 września, to również w tym terminie ZUS przekaże czternastkę.

- Aby otrzymać dodatkowe świadczenie, nie trzeba składać wniosku, ponieważ ZUS wypłaci pieniądze z urzędu. Na pełną kwotę czternastki mogą liczyć osoby, których emerytura lub renta nie przekracza 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Przy czym, aby prawo do dodatkowego świadczenia przysługiwało, musi ono wynosić co najmniej 50 zł. Oznacza to, że czternastka przysługuje, gdy emerytura lub renta nie przekracza 5500 zł brutto. Emeryt, który otrzymuje świadczenie podstawowe - 4500 zł brutto, również otrzyma dodatkową gratyfikację, która wyniesie 829,50 zł netto - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Czternastkę dostaną, ci którzy...

Dodatkowe świadczenie otrzymają osoby, które na ostatni dzień sierpnia mają prawo do emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego z ZUS.

  • Będzie można otrzymać tylko jedną czternastkę,
  • W przypadku renty rodzinnej, czternastka zostanie podzielona każdemu uprawnionemu proporcjonalnie.
  • Czternastki nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym na dzień badania prawa do czternastki, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

Czytaj również:

Czternastka minus 9 proc. składki i zaliczka

Ze świadczenia zostanie pobrana składka zdrowotna - 9 proc. i zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Czternastka będzie wolna od wszelkich innych potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie się także wliczać do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy 500 plus dla niesamodzielnych.

ZUS szacuje, że kolejne dodatkowe roczne świadczenie otrzyma w tym roku około 8,8 mln emerytów i rencistów ze wszystkich organów rentowych:

  • około 6,8 mln osób otrzyma czternastkę w pełnej wysokości,
  • w przypadku około 2 mln osób świadczenie będzie pomniejszone - zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny