Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

1,5 mln zł dofinansowania z funduszy europejskich na pomoc osobom z niepełnosprawnościami (zdjęcia)

(adek) na podst. wrotapodlasia.pl
Beneficjent NZOZ MD CARE zrealizuje projekt, którego głównym celem będzie zwiększenie niezależności, samodzielności oraz mobilności osób z niepełnosprawnościami
Beneficjent NZOZ MD CARE zrealizuje projekt, którego głównym celem będzie zwiększenie niezależności, samodzielności oraz mobilności osób z niepełnosprawnościami Wrota Podlasia
Beneficjent NZOZ MD CARE zrealizuje projekt, którego głównym celem będzie zwiększenie niezależności, samodzielności oraz mobilności osób z niepełnosprawnościami. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 1,6 mln zł, a dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego opiewa na kwotę 1,5 mln zł. Podczas środowej (30.10) konferencji Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego złożył podpis na umowie oraz wręczył szefowi placówki symboliczny czek.

- Jest to kolejny projekt, który realizujemy. Ma on na celu utworzenie usługi asystenckiej dla osób z niepełnosprawnościami. Asystenci będą pomagać załatwiać bieżące sprawy takie jak np. pójście do urzędu, kina czy teatru. Powstanie również bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, w której znajdować się będą m.in. łóżka, podnośniki, wózki czy materace przeciwodleżynowe. - podkreślił Mariusz Mikulski, dyrektor Centrum Rehablitacji i Adaptacji MD Care.

Marszałek Artur Kosicki zaznaczył, jak ważną rolę pełni ośrodek, który po raz kolejny korzysta z dofinansowania w ramach RPOWP. - Cieszę, że się możemy tutaj być. MD Care to nasz sprawdzony partner, który korzystał już s różnych form dofinansowania. Jak widzimy, środki wykorzystywane są bardzo dobrze, a ośrodek spełnia swoją funkcję – podkreślił marszałek.

Marszałek Kosicki poinformował, że w ramach programu regionalnego na projekty związane z pomocą osobom z niepełnosprawnościami przeznaczono już ponad 12 mln zł. Korzysta z nich prawie 1900 mieszkańców regionu.

Głos zabrał również Józef Zajkowski, Wójt Gminy Sokoły, wyrażając podziękowania Zarządowi Województwa Podlaskiego oraz kadrze ośrodka rehabilitacyjnego. - To szczęśliwy moment. Dzisiaj, mija już 10 lat od momentu rozpoczęcia funkcjonowania placówki, która realizuje wspaniałe i potrzebne projekty. I dodał: - To wtopiło się w krajobraz naszej gminy, powiatu, a nawet województwa. Cieszymy się, że są nowe kontrakty, nowe miejsca dla podopiecznych i nowe miejsca pracy.

Projekt "Przepis na samodzielność" rozpocznie się w kwietniu 2020 roku i będzie skierowany do mieszkańców Białegostoku oraz gmin: Choroszcz, Czarna Białostocka, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Turośń Kościelna, Zabłudów, Dobrzyniewo Duże i Wasilków. Pomoc otrzyma 80 osób z niepełnosprawnościami w stopniu znacznym, umiarkowanym i lekkim. Przewidziane zadania, które zostaną zrealizowane w ramach projektu to m.in.:

  • szkolenie z zakresu asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami,
  • szkolenie zespołu interdyscyplinarnego z Międzynarodowej Klasyfikacji Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia,
  • asystent osobisty osób z niepełnosprawnościami,
  • superwizja pracy Asystentów Osobistych,
  • zakup sprzętu wspomagającego i pielęgnacyjnego do bezpłatnej wypożyczalni,
  • prowadzenie wypożyczalni sprzętu wspomagającego i pielęgnacyjnego,
  • diagnoza osób z niepełnosprawnościami przez Zespól Interdyscyplinarny,
  • badanie kompetencji kandydatów na Asystentów Osobistych.

MD Care od sierpnia 2019 roku realizuje już jeden podobny projekt pod nazwą "Centrum Wsparcia", który pomaga 50 osobom z niepełnosprawnościami poprzez świadczenie bezpłatnych usług asystencji osobistej oraz możliwości korzystania ze sprzętu wspomagającego i pielęgnacyjnego w bezpłatnej wypożyczalni. Projekt również otrzymał dofinansowanie z funduszy europejskich w ramach RPOWP. Całkowity koszt inwestycji to 1,3 mln zł, z czego dotacja wyniosła 1,2 mln zł.

Zobacz też:

Chcę tak współpracować, by dostępność wszelkich możliwych usług, miejsc, imprez, komunikacji dla osób z niepełnosprawnościami  była jak największa - mówi dr Anna Drabarz. To właśnie ją Zarząd Województwa Podlaskiego powołał na pełnomocnika osób z niepełnosprawnościami. Na zdjęciu z marszałkiem Arturem Kosickim

Dr Anna Drabarz została pełnomocnikiem marszałka woj. podlas...

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych chce donieść do prokuratury na marszałka województwa podlaskiego

Marszałek Artur Kosicki - Nie ma tolerancji dla agresji, dla mnie zawsze to było jasne. Podsumowanie pikniku i przemarszu (22.07.2019)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny