Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zygmunt Gloger zmarł sto lat temu. Encyklopedia staropolska to jego największe dzieło.

Włodzimierz Jarmolik
Zygmunt Gloger
Zygmunt Gloger
Zygmunt Gloger, znamienity Podlasianin. Całe życie poświęcił badaniom etnograficznym, archeologicznym i historycznym bliskiej mu, rodzinnej krainy. Ich wynikiem stała się 4-tomowa "Encyklopedia staropolska". 15 sierpnia minie 100 lat od śmierci Zygmunta Glogera.

Gloger od najmłodszych lat z wielką ochotą wyprawiał się z ojcowskiego jeszcze Jeżewa na bliższe i dalsze wycieczki krajoznawcze. Później stało się to jego ważną metodą zbierania wszelakich wiadomości o obyczajach ludowych, archeologicznych znaleziskach, zabytkach architektury czy polach bitewnych i ich pozostałościach na północno-wschodnich kresach dawnej Rzeczypospolitej.

Bardzo często szlakiem podróży niestrudzonego entuzjasty i badacza przeszłości Podlasia były rzeki. Podsumowaniem tych wypraw odbytych w różnym czasie ujawnionych później skrupulatnie na łamach ówczesnych periodyków popularno-naukowych stała się praca pt. "Dolinami rzek. Opis podróży wzdłuż Niemna, Wisły, Bugu i Biebrzy" (Kraków 1903).

Jak trafnie zauważyła Eliza Orzeszkowa w przedmowie do wspomnianej publikacji, "podróżując z Glogerem, zwiedzamy stare i w dziejach znane miasteczka, przechadzamy się po kwiecistych łąkach i ciemnych, jodłowych borach, po resztkach puszcz odwiecznych, w których niegdyś rozlegały się trąby monarszych polowań".

Z rzek, którymi z tak wielką pasją poznawczą peregrynował Zygmunt Gloger, zabrakło w jego opisie zdawałoby się tak oczywistej, najbliższej mu Narwi. Wiadomości o tej rzece i leżących nad nią miejscowości nasz Podlasianin rozsiał w wielu miejscach swojego, ogromnego, piśmienniczego dorobku. Spróbujmy dzisiaj popłynąć z biegiem Narwi, gdzie onegdaj bywał Zygmunt Gloger i przypomnieć kilka ciekawszych miejsc oraz związanych z nimi historii. Przystankami na naszym wodnym szlaku będą: Narew, Kożany, Suraż, Tykocin, Wizna, Łomża i Nowogród.

Zygmunt Gloger i motto Encyklopedii staropolskiej

Zacznijmy od samej rzeki. Narew jest największym prawym dopływem Wisły. Liczy sobie 484 km długości. jej źródła znajdują się na bagnach Orłowo, w południowo-zachodniej części Puszczy Białowieskiej. jest to dzisiaj terytorium Białorusi, po którym górna Narew płynie przez blisko 40 km.

Do Wisły wpływa kolo Nowego Dworu na Mazowszu. Jan Długosz w swoich sławetnych "Kronikach" pisał w XV w. że wody Narwi Są czerniawe i szczególnie nie znoszą jej rozmaite żmije podczepione pod płynące rzeką tratwy.

Od średniowiecznych czasów Narew wyznaczała szlak pochodów i ekspansji władców ruskich, książąt mazowieckich, pogańskich Jaćwingów i Litwinów. A i później nad rzeką tą rozgrywały się walne bitwy i zbrojne potyczki. Przyciągała ludzi. Stąd tak wiele osad, miasteczek i miast przytulało się w minionych wiekach do jej brzegów. O tym właśnie będzie w niniejszym cyklu.

Powróćmy jeszcze do Zygmunta Glogera. Przeżył on z pożytkiem dla sobie współczesnym i potomnym blisko 65 lat. Pozostały po nim książki, artykuły, listy, archiwalia i rozmaite zbiory, niekiedy dotkliwie uszczerbione przez kataklizm II wojny światowej. Pozostały również - co szczególnie należy cenić - słowa, którymi nasz podlaski dziejopis oddawał sens swojej doczesnej egzystencji.

Mottem do "Encyklopedii staropolskiej" stało się zdanie: "Obce rzeczy dobrze wiedzieć jest - swoje obowiązek". Gdzie indziej Gloger napisał: "Ciekawe byłyby dzieje Podlasia, gdyby ktoś umiejętnym piórem je skreślił". Już na łożu śmierci, która nadeszła nieoczekiwanie, jeżewski pasjonat powiedział do najbliższych: "Całe życie moje starałem się być dobrym Polakiem. Całe moje życie było ciężką praca. Odchodzę w pokoju".

Na cmentarzu powązkowskim w Warszawie, gdzie znajduje się grób Zygmunta Glogera, na poświęconym mu obelisku można przeczytać napis: "Kochał przeszłość dla przyszłości". To aktualne do dzisiaj, nie tylko dla historyków zdanie, trafnie oddaje hołd Zygmuntowi Glogerowi.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny