Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwierzyniec. Stadion lekkoatletyczny kończy 90 lat

Tomasz Maleta
Tomasz Maleta
Rok 1942. Hitlerowskie zawody sportowe
Rok 1942. Hitlerowskie zawody sportowe Archiwum
- Historia powstania stadionu sięga jednak nieco dalej - mówi Piotr Janicki z Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który zarządza obiektem przy 11 Listopada.

- Już uchwała Komitetu obchodów 128. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja z kwietnia 1919 roku mówi o tym, że na terenie parku w dzielnicy „Zwierzyniec” mają powstać m.in. boisko dla ćwiczeń fizycznych młodzieży oraz miejsce dla sportów wszelkiego rodzaju, jak skating, ślizgawka, cyklodrom.

Drugim kluczowym momentem dla powstania stadionu był rok 1924, w którym władze Białegostoku zleciły Stanisławowi Zadorze Życieńskiemu przygotowanie projektu miejskiego parku. Plan boisk sportowych ulokowano wzdłuż dzisiejszej ul. 11 Listopada. Budowa rozpoczęła się w 1926 roku i była ostatnim etapem prac w powstającym Parku 3 Maja. 5 września tego samego roku przeprowadzono uroczystość otwarcia parku, a jeden z jej punktów stanowiło przecięcie wstęgi na boisku, na którym po uroczystości zorganizowano zawody sportowe. Rok później tuż obok stadionu powstały korty tenisowe.

Do wojny gościł imprezy sportowe i plenerowe o dużym podówczas zasięgu, w tym mistrzostwa Polski w pięcioboju w 1933 roku. Arena była też miejscem bicia rekordów: w 1935 roku trójskoczek Edward Luckhaus ustanowił rekord Polski. W międzyczasie dokonano przebudowy areny: w 1934 roku rozpoczęto budowę nowoczesnych trybun. W czasie okupacji radzieckiej (1939-1941) na stadionie rozgrywano mecze piłkarskie w ramach Mistrzostw Białorusi Zachodniej. Po zajęciu Białegostoku przez hitlerowców (1941-1944) zawody sportowe organizowała armia niemiecka.

Po wojnie obiekt znów tętnił życiem. 27 lipca 1945 roku rozegrano mecz piłkarski pomiędzy Białostockim Klubem Sportowym a drużyną Armii Czerwonej. Zespół gospodarzy zwyciężył 3:0. W 1947 roku rozpoczęto przebudowę stadionu. Trybuny z 1934 roku przetrwały zawieruchę wojenną i skończono ich rozbiórkę dopiero na początku lat osiemdziesiątych.

W 1948 roku powstał klub Gwardia Białystok, który rozgrywał na stadionie swoje mecze. Na obiekcie ligowych przeciwników podejmował również Włókniarz Białystok.

- Jako ciekawostkę należy odnotować fakt, że 4 listopada 1970 roku na Zwierzyńcu, tytułem eksperymentu, końcowe 20 minut spotkania ligi okręgowej Włókniarz II Białystok - Wigry Suwałki zagrano przy świetle elektrycznym - przypomina Piotr Janicki. - Do pomysłu jednak już nigdy nie powrócono.

Mecze piłkarskie różnych lig rozgrywano tutaj do roku 1971. Od tego czasu króluje tu lekkoatletyka, a postaci związane ze stadionem są godne uwagi. Na szczególną zasługują nazwiska na co dzień trenujących u nas: Kamili Lićwinko, halowej mistrzyni świata w skoku wzwyż czy Wojciecha Nowickiego, brązowego medalisty mistrzostw świata w rzucie młotem. Oboje w ubiegłym tygodniu na obiekcie w Zwierzyńcu osiągnęli minima kwalifikacyjne na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny