MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZUS wysyła listy. Każdy przedsiębiorca zostanie poinformowany o bilansie swego konta na koniec roku

Andrzej Matys
Andrzej Matys
ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczyna wysyłkę informacji z podsumowaniem wpłat przekazanych w 2020 r. przez płatników składek na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). Przedsiębiorcy będą mogli sprawdzić jak wyglądały rozliczenia ich firm z ZUS i jakie jest saldo na ich koncie na koniec 2020 roku. W tym roku informacje zostaną udostępnione głównie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Informacje o saldzie i rozliczeniu wpłat otrzyma kilka mln płatników. Przedsiębiorcy dowiedzą się, czy na ich koncie w ZUS jest nadpłata, czy niedopłata, czy też konto jest rozliczone na zero. W informacji będzie podana łączna kwota wpłat przekazanych w ubiegłym roku oraz wskazane należności jakie zostały rozliczone tymi wpłatami. Płatnicy, którzy spłacają zadłużenie w układzie ratalnym otrzymają informację, jaka kwota pozostała im jeszcze do spłaty.

- Warto przypomnieć, że niedopłatę, którą ma na koncie płatnika można rozłożyć na raty. Jeżeli przedsiębiorca nie jest w stanie jednorazowo jej spłacić może złożyć wniosek o ulgę. W tym celu należy skontaktować się z doradcą ds. ulg i umorzeń, który przedstawi najkorzystniejsze warunki pokrycia zadłużenia. Doradca pomoże również w wypełnieniu wniosku i skompletowaniu niezbędnych dokumentów. Numery telefonów kontaktowych do naszych doradców są dostępny na stronie internetowej www.zus.pl Możemy również porozmawiać z doradcą podczas wideospotkania wcześniej umawiając e-wizytę – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Czytaj również: Przedsiębiorcy mogą skorzystać z odroczenia płatności składek w oczekiwaniu na tarczę

Niewielkie niedopłaty ZUS zaleca pokryć przez powiększenie wpłat na rozliczenie składek przekazywanych w najbliższym terminie. Prosi również aby sprawdzać, czy od zaległości należne są odsetki za zwłokę. Odsetki mogą zostać obliczone za pomocą kalkulatora, który jest udostępniony również na naszej stronie internetowej.

- Nadpłatę prosimy uwzględnić poprzez pomniejszenie kwoty składek wpłacanych w najbliższym terminie albo wystąpić z wnioskiem o jej zwrot, przy wyższych kwotach. Nadpłatę zwrócimy na numer rachunku bankowego, który jest zapisany na koncie płatnika - dodaje Katarzyna Krupicka.

WAŻNE. ZUS przypomina, że wnioski o zwolnienie z opłacania składek na podstawie Tarczy Antykryzysowej 6.0 można było składać od 30 grudnia 2020 roku, a efekt zwolnienia będzie widoczny na kontach płatników po rozpatrzeniu wniosku (tj. w 2021 roku). Oznacza to, że przekazywana teraz informacja o saldzie nie będzie uwzględniała tego zwolnienia, gdyż prezentuje ona stan konta na 31 grudnia zeszłego roku.

- W tej sytuacji przedsiębiorcy spełniający warunki do zwolnienia, którzy nie opłacili składek za listopad 2020 r. w informacji mogą widzieć kwotę zadłużenia za ten miesiąc. Sprawy te będą wyjaśniane - obiecuje rzeczniczka podlaskiego ZUS.

Czytaj również:Przedsiębiorca sam może sprawdzić czy ma zwolnienie ze opłat składek ZUS

Jeżeli składki zostały opłacone za miesiące, za które nastąpi zwolnienie - po umorzeniu należności - nadpłata będzie widoczna na koncie płatnika składek na PUE ZUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny