MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZUS. Osoby, które otrzymują rentę socjalną też mogą dorabiać. Wiadomo ile

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Przypomnijmy. Od 1 marca tego roku wysokość renty socjalnej wynosi 1588,44 zł brutto miesięcznie, czyli 1544 zł na rękę. Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, świadczenie to pobiera ponad 290 tys. osób.
Przypomnijmy. Od 1 marca tego roku wysokość renty socjalnej wynosi 1588,44 zł brutto miesięcznie, czyli 1544 zł na rękę. Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, świadczenie to pobiera ponad 290 tys. osób. pl.freepik.com
Osoby, które pobierają rentę socjalną, ale są aktywne zawodowo, więc osiągają przychód z działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczeń społecznych. Mogą dorabiać do swojego świadczenia na takich samych zasadach, jak pozostali renciści.

Do renty socjalnej można dorabiać. Trzeba tylko zwracać uwagę na dodatkowe przychody, aby świadczenie nie zostało zmniejszone lub zawieszone.

  • Jeśli przychód będzie niższy niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy – to renta socjalna zostanie wypłacona w pełnej wysokości.
  • Gdy będzie wyższy od 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie przekroczy 130 proc. tego wynagrodzenia – renta zostanie zmniejszona o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.
  • Jeśli przychód będzie wyższy niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – renta socjalna zostanie zawieszona.

Liczy się średnie miesięczne wynagrodzenie

- Od września do listopada 2023 roku limity zostały wyliczone w oparciu o przeciętne miesięczne wynagrodzenie za II kwartał tego roku. Zarobki do 4 904,10 zł brutto miesięcznie nie wpłyną na zmniejszenie renty socjalnej. Jeśli będą wyższe niż 9 107,50 zł brutto, ZUS może zawiesić wypłatę świadczenia. Natomiast przychody miesięczne od 4 904,10 zł do 9 107,50 zł brutto spowodują zmniejszenie świadczenia o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o 794,35 zł. Takie jest bowiem maksymalne zmniejszenie dla renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy – wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Uwaga na działalność z obowiązkowym ubezpieczeniem...

Informuje również, że wpływ na zmniejszenie lub zawieszenie renty socjalnej mają przychody osiągane z działalności podlegającej obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, np.:

  • z pracy na podstawie stosunku pracy,
  • z pracy na podstawie umowy zlecenia lub współpracy przy tej umowie,
  • z pracy na podstawie umowy agencyjnej lub współpracy przy tej umowie,
  • z pozarolniczej działalności oraz współpracy przy jej wykonywaniu.

... oraz na zasiłki, świadczenia rehabilitacyjne

Z kolei na zawieszenie lub zmniejszenie renty wpływ mają także kwoty wypłaconych:

  • zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego,
  • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy,
  • świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.

Najem i dzierżawa bez znacznie

Na zawieszenie lub zmniejszenie renty wpływa także przychód z tytułu służby, np. w policji czy wojsku oraz przychody z pracy zarobkowej za granicą.

- Od 1 stycznia zeszłego roku na zmniejszenie lub zawieszenie renty socjalnej nie mają już wpływu przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub inne umowy o podobnym charakterze, opodatkowane na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – podkreśla rzeczniczka podlaskiego ZUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny