Żubry Białystok - Zastal Zielona Góra 58:84. Żubry znów zostały pobite (wideo, zdjęcia)

Sylwia Kowalczyk
Rafał Kulikowski (z piłką) spisał się bardzo słabo, zdobywając tylko dwa punkty
Rafał Kulikowski (z piłką) spisał się bardzo słabo, zdobywając tylko dwa punkty fot. Anatol Chomicz
Nie udała się pierwszoligowym Żubrom Białystok też inauguracja sezonu przed własną publicznością. Podopieczni trenera Marka Kubiaka zostali rozgromieni przez Zastal Zielona Góra 58:84.

Przed spotkaniem szkoleniowiec Podlasian mówił, że jego zespół faworytem nie jest. Ale wydawało się, że u siebie Żubry są w stanie nawiązać walkę z Zastalem. Po dwóch kwartach można było mieć nadzieję, że tragedii nie będzie.

Odrabiali straty

Ekipa z Zielonej Góry, która w pierwszym meczu przegrała znacząco ze Zniczem Basketem Pruszków do stolicy Podlasia przyjechała bez Wojciecha Kusa i Grzegorza Szepczyńskiego. Obaj zawodnicy mają złamane nosy. Okazało się, że te osłabienia nie mają większego znaczenia w starciu z Żubrami.

W pierwszej kwarcie gospodarze dzięki Arkadiuszowi Zabielskiemu i Michałowi Zalewskiemu, który dwa razy trafił za trzy punkty dotrzymywali kroku rywalom. Przegrali dziewięcioma punktami, ale w drugiej odsłonie zabrali się do odrabiania strat.

Po ładnej akcji Mariusza Rapuchy i Piotra Brzozowskiego Podlasianie przegrywali już tylko 26:29. A po zagraniu Zabielskiego przewaga gości zmalała do dwóch punktów.

Było serce do walki

Ale co z tego skoro katastrofalna w wykonaniu Żubrów była trzecia kwarta. Podopieczni trenera Kubiaka w ciągu ponad pięciu minut stracili 16 punktów, nie zdobywając żadnego. I było po meczu.

W sobotę zawiódł Rafał Kulikowski. Dopiero w 19. minucie rzucił dwa "oczka", jedyne jak się później okazało.

- Słabo zagraliśmy w drugiej połowie, nie wytrzymaliśmy jej psychicznie. Było serce do walki, ale zabrakło doświadczenia, szczególnie na pozycji numer jeden - podsumowywał opiekun Żubrów. - Graliśmy z zespołem lepszym i to było widać - dodał.

Wyniki 2. kolejki;

Żubry Białystok - Zastal Zielona Góra 58:84 (15:24, 18:22, 9:22, 16:16).

Żubry: Brzozowski - 17, Zabielski - 10, Zalewski - 9, Kaczanowski - 7, Rapucha - 4, Łotowski - 4, Szczepiński - 3, Kulikowski - 2, Kaźmierczyk - 2, Stolarz - 0.

Prokom II Gdynia - Big Star Tychy 75:79, Sokół Łańcut - Siarka Tarnobrzeg 81:74, MOSiR Krosno - AZS Politechnika Warszawska 89:75, Sudety Jelenia Góra - MKS Dąbrowa Górnicza 71:81, Znicz Basket Pruszków - ŁKS Łódź 78:74, AZS AWF Katowice - Spójnia Stargard Szczeciński 78:87.

Mecz: Górnik Wałbrzych - Start Lublin został przełożony na 21 grudnia.