Żubry Białystok przegrały z Siarką Tarnobrzeg 68:74 (zdjęcia)

Sylwia Kowalczyk
Efektownych i skutecznych akcji, jak ta w wykonaniu Rafała Kulikowskiego, było w sobotę za mało Fot. Wojciech Oksztol
Pierwszoligowe Żubry Białystok przegrały z Siarką Tarnobrzeg 68:74 i muszą zacząć oglądać się na to, co dzieje się w dole tabeli, bo sytuacja staje się skomplikowana.

Do zakończenia sezonu zasadniczego zostało jeszcze pięć meczów. Daleka więc droga zarówno do play-off, jak i play-out - ocenia Tomasz Kujawa, kapitan białostoczan.

Spotkanie z Siarką od początku nie układało się po myśli Podlasian. W 4. minucie było 6:6, ale gos-podarze nie potrafili przypilnować Bartosza Krupy, który trafiał raz za razem i za chwilę zrobiło się 6:10, 8:15 i 10:22.

W drugiej kwarcie Żubry przycisnęły w obronie, zaczęły zmuszać rywali do błędów i odrabiały straty. Po rzucie Kujawy za trzy punkty objęły prowadzenie 33:31. W końcówce jednak sprawy w swoje ręce wziął Piotr Miś i białostoczanie na przerwę schodzili, przegrywając 34:35.

- Grajcie tak jak na początku, proszę - zachęcał swoich podopiecznych trener Siarki Zbigniew Pyszniak przed rozpoczęciem drugiej części meczu. Ale jego zawodnicy niewiele mieli w trzeciej kwarcie do powiedzenia. Po dwóch z rzędu trafieniach za trzy punkty Kujawy gospodarze wygrywali 50:38. Szkoleniowiec ekipy z Tarnobrzega wziął czas.

- Kujawę trzeba przypilnować. On mimo że parę razy nie trafi, dalej będzie rzucał. Jeszcze dwie, trzy trójki i będzie po meczu - tłumaczył Pyszniak.

Podopieczni trenera Marka Kubiaka nieźle spisywali się do 5. minuty ostatniej odsłony i wygrywali 66:60. Później, przy bardzo słabej postawie zawodników rezerwowych, przez kolejnych pięć minut białostoczanie zdobyli zaledwie dwa punkty przy 14 Siarki.

- Jak graliśmy zagrywki, wszystko było w porządku. Później zapanował bałagan. A do tego nikt nie przypilnował Krupy - kończy Kujawa.

WYNIKI 25. kolejki
Żubry Białystok - Siarka Tarnobrzeg 68:74 (10:22, 24:13, 21:17, 13:22).
Żubry: Kujawa - 19, Misiewicz - 15, Kulikowski - 9, Bet - 9, Jagoda - 6, Zakrzewski - 6, Busz - 3, Zabielski - 1, Brzozowski - 0, Rapucha - 0.
MOSiR Krosno - Polonia 2011 Warszawa 82:89, Znicz Basket Pruszków - ŁKS Łódź 77:72, Prokom II Sopot - Sudety Jelenia Góra 68:76, AZS OSRiR Kalisz - Sokół Łańcut 52:55, Stal Stalowa Wola - AZS AWF Katowice 94:75, BIG STAR Tychy - Zastal Zielona Góra 75:69, Resovia Rzeszów - MKS Dąbrowa Górnicza.