Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złota Setka Przedsiębiorstw. IKEA – superinwestycja 10-lecia

(agsa)
Złota Setka Przedsiębiorstw. IKEA – superinwestycja 10-lecia
Złota Setka Przedsiębiorstw. IKEA – superinwestycja 10-lecia
W wiejskiej gminie na Podlasiu powstał ogromny zakład na światowym poziomie.

Cały projekt kosztował 340 mln zł – zakład firmy IKEA zajmuje 120 hektarów, zatrudnia 270 osób.

To jest polska fabryka, najnowocześniejsza w Europie, szwedzki pomysł, międzynarodowe pieniądze, litewski dyrektor, białoruskie drewno, produkcja na całą Europę. Naprawdę jest co pokazać – mówił premier Donald Tusk, kiedy zwiedzał zakłady IKEA w Koszkach w gminie Orla.

Pozwolenie na użytkowanie fabryki zostało wydane 4 czerwca 2012 roku. Ale prace nad jej powstaniem zaczęły się dużo wcześniej. – Do pierwszych spotkań z przedstawicielami IKEA doszło w połowie września 2007 r – wspomina Piotr Bożko, wicestarosta bielski. – My mieliśmy tereny inwestycyjne, oni szukali  lokalizacji projektu budowy fabryki ultracienkich płyt HDF na wschodzie Polski.

IKEA miała oczywiście swoje wymagania: kilkadziesiąt hektarów z bardzo dobrym dostępem  do dróg publicznych, linii kolejowej, z możliwością uzbrojenia terenu w media. No i miał być to teren mało uciążliwy dla ludzi.
– Cały rok 2008 to były  przekonywania, dziesiątki spotkań, setki telefonów, wyjazdów, aby przekonać koncern, że warunki do otworzenia tego zakładu będą najlepsze na terenie naszego powiatu – opowiada Piotr Bożko. A potem, gdy koncern zdecydował, że zakład powstanie właśnie w Koszkach – przekonywanie właścicieli gruntów, aby zechcieli te grunty sprzedać.

Pozwolenie na budowę wydano 22 czerwca 2010 roku. W czerwcu 2012 – fabryka była już gotowa.

Powstała fabryka produkcji ultracienkiej płyty HDF, tartak, a ostatnio do tego doszło jeszcze centrum badawcze,  czyli laboratorium techniczne, w którym będą testowane nowe rozwiązania technologiczne przy produkcji płyty HDF.

Piotr Bożko nie ukrywa, że korzyści dla gminy są wielkie: – Przede wszystkim przełamaliśmy stereotypy. W 2007 roku nikt nie wierzył, że powstanie u nas nowoczesna fabryka na miarę XXI wieku, wykorzystująca światowe technologie. Dziś to jest faktem.

Zobacz także. Podlaska Złota Setka 2012: Lista 100 największych firm w regionie

Gmina Orla, ale i całe województwo, zyskały również wizerunkowo: – Pokazaliśmy, że jesteśmy terenem przyjaznym dla inwestorów. Poza tym powstały nowe miejsca pracy. Oczywiście w zakładzie pracują nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale też specjaliści z całej Polski i zagranicy, ale z drugiej strony – na tej inwestycji zarabiają różnego rodzaju firmy:  transportowe, cateringowe, budowlane, usługowe. To są kolejne setki miejsc pracy – przekonuje Piotr Bożko.
No i podatki: – Gmina weszła absolutnie w nowy okres swego funkcjonowania. Z biednej wiejskiej gminy, stała się gminą, która może inwestować, może się rozwijać.

Konkurenci
Pozostałe kandydatury zgłoszone przez ekspertów  na inwestycję biznesową 10-lecia to:

- Podstrefa SSSE w Białymstoku
- Budowa Zambrowskiego Parku Przemysłowego 
- SSSE w Suwałkach
- Rozbudowa Pronaru
- Inwestycje w Mlekovicie – Fabryka Konfekcjonowania Sera
- Ośrodek badawczo-rozwojowy AC S.A.
- Inwestycja Adampolu
- Fabryka Domów Drewnianych Unihouse
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny