MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Złota Setka Podlaskiego. W piątek 22 września mija termin na zgłaszania kandydatur. Finał rankingu w Operze i Filharmonii Podlaskiej

OPRAC.: wal
Ubiegłoroczny finał Złotej Setki. W tym roku laureatów rankingu poznamy w podlaskiej operze
Ubiegłoroczny finał Złotej Setki. W tym roku laureatów rankingu poznamy w podlaskiej operze Wojciech Wojtkielewicz
W naszym regionie odrobiliśmy 30 letnią lekcję w prowadzeniu własnego biznesu – nie ma wątpliwości dr Mariusz Citkowski, z Instytutu Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku, w kolejnej naszej publikacji zapowiadającej ranking Złota Setka Podlaskiego. Zgłoszenia można nadsyłać jeszcze tylko dziś, 22 września.

Spis treści

To już dwudziesta edycja dorocznego zestawienia przygotowywanego przez Kurier Poranny. Laureatów jubileuszowego rankingu poznamy 13 października podczas gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Dowiemy się też, kto został Menadżerem Roku. Uhonorujemy ją biznesową osobowość, lidera/liderkę, czyli osobę, która najlepiej zarządza firmą. Kandydatów typują podlaskie organizacje okołobiznesowe, a nominację do finałowego głosowania otrzyma do pięciu osób z najwyższym poparciem. Zwycięzcę - kierując się dokonaniami, osiągnięciami i charyzmą - kandydata wybierze Kapituła Rankingu.

Jakie cechy powinny charakteryzować menadżera?

- Konsekwencja, strategiczne myślenie, adaptacyjność do zmieniającego się świata, zerwanych łańcuchów dostaw. I - co dzisiaj jest bardzo ważne - do zmieniającej się struktury zatrudnienia, bo wchodzą na rynek pracy nowe pokolenia – o obiektywnie innych stylach bycia w miejscu pracy, oczekiwaniach i motywatorach do pracy – wymienia dr Mariusz Citkowski, z Instytutu Zarządzania UwB.

Podkreśla, że to, co było adekwatne dekadę, a nawet dwa lata temu, dzisiaj już raczej nie będzie źródłem sukcesu, a może być pierwszym krokiem do porażki firmy. Stąd konieczność otwartości na wyzwania.

- Ponadto wbrew pozorom w dobie czwartej rewolucji przemysłowej, to nie znajomość technologii ma znaczenia dla menadżera, bo od tego ma inżynierów, a znajomość istoty ludzkiej. Liczy się otwartość i umiejętność współpracy z coraz to nowszymi pokoleniami oraz łączenia pokoleń wokół celów organizacji. Te wartości są na wagę złota. Zwłaszcza w obliczu deficytów kadrowych – tłumaczy Mariusz Citkowski.

Czy styl menadżerstwa ma znaczenie dla powodzenia firmy.

- Tak, ale ten styl uwarunkowany jest od wielu czynników. Jest on pochodną osobowości menadżera, ale też i załogi, którą, na co dzień zarządza. Powinien się adekwatnie i dynamicznie się zmieniać, w zależności od potrzeb firmy – wyjaśnia dr Citkowski

Czy łatwiej pełnić rolę menadżera, będąc właścicielem czy też osobom zakontraktowaną do zarządzania firmą?

- To zależy. Właściciel jest często uwiązany emocjonalnie z firmą, traktuje ją jak swoje dziecko. I czasami roztaczając nad nią parasol ochrony bywa przeszkodą w jej rozwoju. Z kolei technokrata, czyli menadżer zewnętrzny zatrudniony przez właściciela firmy, neutralnie podchodzi do emocji. Jeśli ma postawiony przed sobą cel i wynik, to go osiąga nie patrząc na to, czy „dziecko płacze”. Rzecz jasna duże znaczenie ma specyfika firmy. Niemniej jeśli firma zacznie się dynamicznie rozwijać, to emocje muszą być odcięte, a włączona kalkulacja nastawienia na zysk, płynność, budowanie przewagi konkurencyjnej – wymienia dr Citkowski

Zarazem podkreśla, że warunki, w których działa firma m.in. geografia gospodarcza, ma przełożenie na styl menedżmentu

Załóżmy, że firma zatrudnia 100-osobową załogę. Pochodzi ona z konkretnego otoczenia, regionu, nacechowana swoją kulturą, swoim stylem bycia, mniejszą lub większą kreatywnością. Taką załogą będzie się inaczej zarządzać w Białymstoku, Wrocławiu czy Szczecinie. Bez wątpienia uwarunkowania geograficzne są ważną determinantą, choć nie kluczową – wskazuje dr Citkowski.

Jak sobie zatem radzi podlaski menedżment na tle reszty kraju, regionu, świata?

Myślę, że każdym dniem, miesiącem coraz lepiej. I z coraz mniejszym samo osądem, że „może ja na tzw. ścianie wschodniej jestem gorszy od reszty kraju”. Myślę, że z tych kompleksów mentalnych już się wyleczyliśmy. Znam firmy, które konkurują na arenie międzynarodowej i radzą sobie świetnie. Bo kierują nimi menadżerowie, którzy w żaden sposób nie ustępują swoimi kompetencjami rywalom z zachodniej Europy czy USA. Po prostu, doskonale znają branżę, w której działają. Potrafią skutecznie dostosować się do zmieniających się warunków postcovidowych czy wojennych związanych z agresją Rosji na Ukrainę. Po prostu, tu w naszym regionie odrobiliśmy 30-letnią lekcję w prowadzeniu własnego biznesu. Nie oszukujmy się, w 1989 roku tych kompetencji nie posiadaliśmy, bo skąd je mieliśmy mieć? Dzięki doświadczeniu nabyliśmy umiejętność poruszania się po globalnych rynkach. Okrzepliśmy na nich mentalni i ekonomicznie. Weszliśmy na nie, przeżyliśmy, pokonaliśmy tamtejszą konkurencję i dzisiaj jesteśmy silni. I coraz skuteczniejsi… - nie ma wątpliwości dr Citkowski.

Ostatni piątek na zgłoszenia do Złotej Setki Podlaskiego

Zgłoszenia do jubileuszowej edycji rankingu Złotej Setki, który wyłania najlepsze firmy Podlaskiego, powstaje w oparciu o dane zawarte w sprawozdaniach finansowych. można nadesłać jeszcze tylko dziś 22 września do redakcji na adres: Kurier Poranny, ul. św. Mikołaja 1, 15-419 Białystok albo mailem na adres: [email protected]

Jak co roku, Partnerami Merytorycznymi rankingu „Kuriera Porannego” są dwie znane firmy: Dun & Bradstreet Poland sp. z o.o. oraz PwC Advisory sp. z o.o. sp. k. Honorowym patronatem XX rankingu Złota Setka Podlaskiego jest Premier RP Mateusz Morawiecki.
Partner Strategiczny Złotej Setki Podlaskiego to Województwo Podlaskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny