- Jednym z najczęstszych błędów we wnioskach jest niepodpisywanie oświadczeń. Brak podpisu powoduje, że wniosek zamiast trafić do realizacji musi zostać uzupełniony. W tym przypadku wszczynane jest postępowanie wyjaśniające. Znacznie to wydłuża czas np. na wypłatę świadczenia postojowego czy rozpatrzenie wniosku o zwolnieniu z opłacania składek. Musimy zadzwonić, napisać mail, skontaktować się z wnioskodawcą – informuje Katarzyna Krupicka, rzecznik regionalny ZUS województwa podlaskiego.
I apeluje o staranne wypełnianie dokumentów, a przed ich wysłaniem o dokładne sprawdzenie zawartych tam informacji
Inne popełniane błędy to np. podpisywanie się imieniem i nazwiskiem „Jan Kowalski”, który figuruje na wzorze poprawnie wypełnionego wniosku dostępnego na stronie internetowej ZUS. Często również we wniosku o świadczenie postojowe brakuje numeru rachunku bankowego, albo jest on za krótki. Brakuje także informacji o formie opodatkowania i kwocie przychodów. Zdarzają się również przypadki, że zamiast wynagrodzenia miesięcznego wpisywana jest stawka godzinowa.
Wiele wniosków wpływało na różne adresy e-mail placówek ZUS, co jest błędem. Takie osoby muszą ponownie złożyć podpisany wniosek. Wszyscy, którzy chcą złożyć wniosek do ZUS elektronicznie, mogą go przekazać wyłącznie za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Zachęcamy do składania wniosków tą drogą, to zdecydowanie przyspieszy ich obsługę. Ponad 80 proc. wniosków złożonych elektronicznie jest prawidłowa, podczas gdy 50 proc. wniosków składanych w formie papierowej zawiera błędy.
Dlatego ZUS przygotował krótki przewodnik, jak poprawnie wypełnić wnioski o wsparcie z tarczy antykryzysowej, który dostępny jest na stronie internetowej Zakładu.
Wnioski do ZUS można składać elektronicznie (za pomocą PUE) lub papierowo. Wszelkie informacje na temat tego: kto może skorzystać z ulg, gdzie składać wnioski i jak je wypełnić, można znaleźć na stronie internetowej ZUS.
Od 1 kwietnia przedsiębiorcy złożyli do ZUS ponad milion wniosków o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. W województwie podlaskim do 15 kwietnia takich wniosków wpłynęło niemal 40,5 tys. Najwięcej z nich, bo prawie 32 tys. dotyczy zwolnienia z obowiązku opłacania składek. 8,5 tys. to wnioski o świadczenie postojowe.
- Pozostałe wnioski dotyczą odroczenia terminu płatności składek lub rozłożenia należności na raty bez pobierania opłaty prolongacyjnej – informuje rzeczniczka.
Pierwsze świadczenia postojowe zostały wypłacone 15 kwietnia. Dotyczyło to ponad 86 tys. osób z całej Polski, na których konta trafiło łącznie ponad 172 mln złotych. W naszym regionie świadczenie otrzymało 2 tys. prowadzących działalność gospodarczą na kwotę prawie 4 mln złotych. Dzisiaj na kontach przedsiębiorców pojawią się kolejne postojowe.
Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?