Wypłacono pieniądze na razie tylko za postojowe. Zostały wysłane na konta już 15 kwietnia. Ale tylko dla 2006 podmiotów. Tymczasem wniosków jest dużo więcej. Z danych białostockiego Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych wynika, że do 14 kwietnia złożonych zostało 7687. Kiedy będą kolejne wypłaty.
- Na razie nie mamy takich informacji - mówi nam Katarzyna Krupicka, rzeczniczka białostockiego ZUS. To ona przekazała nam ile jest wniosków w całym województwie. Z tych danych wynika, że najwięcej wniosków dotyczy zwolnienia z opłacania składek - aż 31 678. Najmniej - ulg w ich opłacaniu. Tylko 529. Co ciekawe, jest też bardzo mało wniosków dotyczących opłat za przestojowe dla osób mających podpisane umowy zlecenia, o dzieło i agencyjne. Na razie w ZUS-ie są tylko 673 takie wnioski.
- Spodziewamy się, że będzie ich znacznie więcej - przyznaje Katarzyna Krupiska. - Problem w tym, że wnioski te składają firmy, a nie osoby zainteresowane. Więc pewnie dlatego jest ich na razie tak mało - tłumaczy rzeczniczka.
WNIOSKI w białostockim ZUS wg. stanu na 14.04.2020 r.
- świadczenie postojowe umowy cywilnoprawne - 673
- świadczenie postojowe działalność gospodarcza - 7 687
- zwolnienie z opłacania składek – 31 678
- o ulgi w opłacaniu składek – 529
W pierwszej kolejności wypłacane są świadczenia postojowe samozatrudnionym. Na razie w naszym województwie na wypłatę poszły 4 miliony złotych. W całym kraju to ponad 172 mln złotych, które trafiły do 86 237 przedsiębiorców.
Komu przysługuje świadczenie postojowe?
Osobom mieszkającym i przebywającym legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, gdy doszło do przestoju w prowadzeniu działalności w następstwie wystąpienia COVID-19.
Prawo do świadczenia mają:
- przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, pod warunkiem jej rozpoczęcia przed 1 lutego 2020 r., gdy ich przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o świadczenie uległ obniżeniu o co najmniej 15% w stosunku do poprzedniego miesiąca,
- przedsiębiorcy, którzy zawiesili prowadzenie działalności, pod warunkiem rozpoczęcia działalności przed 1 lutego 2020 r. i jej zawieszenia po 31 stycznia 2020 r.,
- osoby wykonujące umowy cywilnoprawne (umowa zlecenia, umowa agencyjna, umowa o dzieło), pod warunkiem, że umowa została zawarta przed 1 lutego 2020 r.,
- osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które płacą podatek w formie karty podatkowej i korzystają ze zwolnienia z podatku VAT.
Wysokość świadczenie postojowego co do zasady wynosi 2080 zł, jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. Przedsiębiorcy, którzy płacą podatek w formie karty podatkowej i korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł.
AKTUALIZACJA 16 kwietnia 2020, godz. 12:30
Pod koniec kwietnia przedsiębiorcy otrzymają pierwsze informacje o zwolnieniu ze składek. Tego rodzaju wiadomości mogą zostać przekazane po 15 kwietnia, czyli po okresie rozliczeniowym. Należy zwrócić uwagę, że niektórzy przedsiębiorcy przesyłają dane do ZUS jeszcze później, co utrudnia weryfikację wniosków. Jeśli ZUS będzie miał wątpliwości dotyczące wniosku, skontaktuje się z przedsiębiorcą e-mailem lub telefonicznie. Prowadzący firmę dostanie informację o rozstrzygnięciu na PUE ZUS lub za pośrednictwem poczty. Wnioski będą rozpatrywane automatycznie - przez specjalny system. To zdecydowanie przyśpieszy ich obsługę.
Zgodnie z przepisami państwo przejmie na trzy miesiące pokrycie składek od przedsiębiorców działających przed 1 lutego 2020 roku, którzy złożyli odpowiedni wniosek i którzy spełniają warunku. Na podstawie informacji rozliczeniowych ZUS będzie mógł ustalić podstawę wymiaru składek dla przedsiębiorców i pracowników. Na czas zwolnienia - prowadzący firmę oraz pracujące dla niego osoby zachowają prawo do świadczeń m.in. z ubezpieczeń społecznych.
Od 1 kwietnia 2020 do 16 kwietnia 2020 r. do godz. 7:00 złożono 904 099 (elektronicznie 686 919 , w wersji papierowej 217 180 ) wniosków o pomoc z Tarczy, w tym:
- 676 001 – wnioski o zwolnienie ze składek,
- 179 667 – wnioski o świadczenie postojowe dla samozatrudnionych,
- 16 317 – wnioski o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców,
- 32 114 – wnioski o ulgi (odroczenie składek, rozłożenie zaległości na raty).
Strefa Biznesu - Co z limitami płatności gotówką?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?